Araç Değer Kaybı Sigortadan Nasıl Alınır?

  • 12 Nisan 2019

Araç Değer Kaybı Sigortadan Nasıl Alınır? Kaza yapan veya başka nedenlerden dolayı hasar alan araçların durumunu nitelendiren bir kavram olan Araç değer kaybı hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Araç değer kaybı hesaplaması yapılırken dikkat etmeniz gereken detaylar hakkında bilgi verelim.

Araç değer kaybı hesaplaması nasıl yapılır?

Araçlarda meydana gelen hasarların hesaplaması yapılırken araca dair birçok bilginin istendiğini belirtmek istiyoruz. Özellikle aracın üretim yılının kaç olduğu, aracın hasar geçmişi dair bütün bilgiler, aracın kilometresi, aracın marka ve model bilgisi ve hatta aracın trafiğe çıkış tarihi bile hasar kaydı hesaplanması sırasında dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu yüzden de sizler bu konuda hesaplama yaparken mutlaka bu konuda bu detayları göz önünde bulundurarak hesaplama işlemini yapmalısınız.

Araçta meydana gelen değer kaybının karşılanması nasıl yapılmaktadır?

Kaza yapan sürücülerin araçlarında zaman zaman ciddi hasarlar meydana gelmektedir. Bu yüzden de zorunlu trafik sigortası olarak yaptırmış olduğunuz sigorta devreye girerek sizlere hasar kaydı konusunda yardımcı olacaktır. Kaza yapan sürücüler arasında kimin kazada suçu varsa o tarafın sigorta şirketinin araçta meydana gelen değer kaybını ödemek zorunda olduğunu belirtmek istiyoruz. bu yüzden de bu durum karşısında kaza yaptığınız zaman tutacağınız tutanağın son derece önemli olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz.

Ancak bazı durumda bazı şirketlerin değer kaybı konusunda kişileri mağdur etmesi karşımıza çıkmaktadır. Bu durum karşısında Sigorta Tahkim komisyonlarına giderek araçlarınız ile ilgili olan sorunları buradan çözme şansınız bulunmaktadır. Araçlarda meydana gelen değer kaybı için başvuru yapmanız gereken sürenin de 2 yıl olduğunu belirtmek istiyoruz. yani kaz tarihinden sonra 2 yıl içerisinde gerekli mercilere başvuru yaparak hakkınızı arama şansınız bulunmaktadır.

Araçlarda meydana gelen değer kayıplarının önüne geçmek için almış olduğunuz araçlara kasko yaptırarak sorunsuz bir şekilde aracınıza binmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Kasko ve sigorta konusunda sizlere en uygun fiyatları veren şirketler hakkında internet üzerinde kısa bir araştırma yaparak bu konuda detaylı bir şekilde bilgi alma şansınız bulunmaktadır.

Ülkemizde binlerce taşıt sahibi böyle bir imkanının olduğundan habersiz yaşamakta ve bunun için olası değer kaybını alabilmek için gerekli başvuruları yapmamaktadır. Bizler birer araç sahibi olarak haklarımızı ne kadar çok bilirsek o kadar çok faydası olacak ve maddi olarak zarara uğramaktan imtina etmiş olacağız.

Bir önceki yazımız olan Yeni Ford Focus Trafikteki Yerini Alıyor. (2019 Focus) başlıklı makalemizde focus 2019, yeni focus fiyatı ve yeni kasa ford focus hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Aracınızın Kışlık Bakımı İçin Neler Yapmalı?

Aracınızın Kışlık Bakımı İçin Neler Yapmalı? Kış aylarında araç sahiplerinin en çok merak ettiği konular başında araçların kışlık bakımları gelmektedir....

Kapat