Ara Ödemeli Konut Kredisi Garanti Bankası’ndan

Tüketicilerin gelirleri sabit olabilirken aynı zamanda farklı gelirlere sahip olabiliyorlar. Yani çalışmış olduğu işe bağlı olarak ek gelirleri bulunabiliyor. Bununla birlikte kişiler belli zamanlarda işyerine bağlı olarak prim ve ikramiye de alabiliyor. Bu tür ek gelirler sonrası kişiler mevcut kredilerini daha önce bitirebilmek ve daha az faiz ödemek adına ara ödemeler yaparak kendi muhasebesi için uygun adımlar atıyorlar. Bu anlamda ev almak isteyen böyle geliri bulunan kişilere Ara Ödemeli Konut Kredisi Garanti Bankası’ndan veriliyor.

NOT: Eğer maaşlı bir işte değil de ara sıra toplu ödeme alınan işlerde çalışıyorsanız ve bir şekilde elinize bir yerlerden toplu nakit geçiyor ya da geçecek ise bu tür kredi sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Ancak bu kredi türünün batma ihtimali en yüksek olan kredilerden olduğunu ve ciddi teminatlar gerektirdiğini de ifade etmek gerekir. Kendinize ve işinize güveniyorsanız müracat ediniz derim. Ancak işinizin geleceği riskli ise bulaşmanızı katiyen önermeyiz!

Ara Ödeme Tutarlarını Kendiniz Belirleyin

240 Ay vadeli olarak tahsis edilen bu kredi türü özel ödemeli Konut Kredisinde olduğu gibi TL üzerinden veriliyor. 2009 yılında çıkarılan bir yönetmelik gereği Türk Vatandaşı olan kişilere döviz cinsinden kredi kullandırımı engellendi. Bunun nedeni ise tüketicilerin mağduriyeti. Çünkü zamanla artan döviz kurları ile ödeme taksitleri de artış gösterdi ve bir çok kişi bu durumda kredi taksitlerini ödeyemez hale geldi.

Sabit Faizli Ara Ödemeli Konut Kredisi

10 yıl olması önemli bir avantaj gibi görünüyor olsa da bu süre içinde ödeyeceğiniz faiz tutarları da bir hayli kabarık olabilir. Fakat bu kredinin en önemli özelliği kendinize göre bir ödeme planı hazırlıyor olmanız. Çünkü gelirinizin ne zaman ne kadar olacağını siz bileceğiniz gibi ne kadar ödeme yapmak isteği de size kalmış. Yani Kredi vadenizi 10 yıl süre ile alırsanız isterseniz her yıl Ocak ay’ında ara ödeme yapabilirsiniz. Bu ödemelerinizi plana yansıtmanız gerekir aksi takdirde yüzde 1 ve yüzde 2 oranın da erken ödeme cezası söz konusu.

Bu kredinin bir önemli özelliği de yine sabit faizli olması. Bu çok önemli çünkü değişin faiz oranları ile kredi almak maddi açıdan çok ta olumlu bir adım olmayacaktır. Tüzel kişiliklerin kullanamadığı bu kredi ürününü sadece gerçek kişiler alabiliyor.

Konut Bedelinin % 80’ine Kredi

Alacağınız konut bedelinin yüzde 80 oranında kredi tahsisi yapılabiliyor. Bu bedeli ekspertiz raporları belirliyor ki bu raporları verebilen kurumlar sadece BDDK onaylı yani lisansı kurumlar oluyor. Bu kurumlara dışarıdan müdahale söz konusu değil.

Ara Ödemeli Konut Kredisi Garanti Bankası’ndan KOBİ’leri için 10 yıl vade, gerçek kişiler için 20 yıl vade uygulanıyor. Ara ödeme tutarı ve zaman aralığını krediyi kullanacak kişiler kendileri seçiyor. Krediye sadece kimliğiniz ile başvuruyorsunuz ve ön onay sonrası sizden tapu ile bordro gibi gelir belgeleri ayrıca istenebiliyor.

SON NOT: Salgın ve deprem riski yüksek bölgelerde oturuyorsanız bu kredi türleri sizin için ilave risk içerecektir. Bu riski azaltmanız için depreme karşı sigortalarınızı güvenilir ve büyük sigorta şirketlerinden yapmanızı öneririz.

Yorum yapın

Krediler