Antalya’da Bölgesel Arsa Durumları

Genel anlamda kalkınma hamlesi içerisindeki ülke de yapılaşmasında ekonomiye paralel olarak etkilediği muhakkaktır.

Turizm, imalat, madencilik veya diğer bacalı ya da bacasız diye tabir edilen iktisadi yatırım ve ticari kalemler beraberinde yapılaşmayı dolayısıyla yapılaşmasının vazgeçilmez olan ticari ya da konut arsalarının değer ve önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu tespitten yola çıkarak Antalya’da Arsa Fiyatları konulu bir paylaşım yapacağız.

DİKKAT: Antalya bölgesi küresel bazda ilgi çeken ve belli bir imaja sahip olan nadide ilimizden biridir. Bu sebepten ötürü en kötü krizlerde ve hatta korona salgınlarında dahi arsa fiyarlarının öyle ciddi derecede düştüğüne rastlayamayacaksınız. Bu durum küresel dünyanın bir parçası olabilmiş tüm turistik illerde benzeri şekildedir. Mesela Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın salgın sırasında ilk karantina önlemlerine ve giriş çıkış engellerine başvuran büyükşehir olması da tam olarak Antalya’nın bu global değerine yakışır bir hareket olmuştur. Bu sayede Antalya salgından nispeten daha az etkilenmeyi ve arsa fiyatlarında daha az dalgalanmaya maruz kalmıştır.

Bacasız Sanayi Antalya’da Arsalar

Ülke bazındaki nüfus çatısının en fazla olduğu bir ildir Antalya. Bu artışın tabi olarak en büyük sebebi bacasız fabrika dediğimiz turizmdir. Tatil köyleri, büyük oteller, pansiyonlar, AVM’ler irili ufaklı ticarethaneler ve nüfus artışı en üst seviyede etkileyen mevsim güzelliği bütün bu etkenlerin paralelindeki ortaya çıkan en önemli faktör elbette ki insan faktörüdür.

Öyleyse insan= yeme içme = eğitim = barınma. Yani konut, yani arsa anlamına geliyor. Kimi zaman afaki bir söylentiden etkilenip uçan fiyatlar kimi zamanda imar iskan probleminin çözülemeyeceği söylentisiyle dibe varan arsa fiyatlarına şahit olmak mümkün.

Antalya’da arsa fiyatları bu tür spekülasyonlar sebebiyle sürekli olarak değişik göstermektedir. Gelişime açık bir şehrin kaderi de bu olsa gerek. Normalin üzerindeki fiyat tarifleri çoğu zaman gerek sanata gerek alana olumsuz etki etmek suretiyle aracı kurum ve kişilerin (art niyetli olanların) insafına kalabilmektedir. Örnekleyelim isterseniz.

Döşemealtı’nda Arsa Fiyatları

Geniş bir yüzölçümüne sahip olan bu güzel merkez ilçemizde zamanında yapılan şehirleşme projelerinin iyi düşünülmüş olması bu bölgeye olan talebi bir hayli artırmıştır. Yapılaşmaya oldukça müsait olan şirin merkez ilçede işlenebilecek arsanın çok fazla oluşuma paralel olarak alım satım işlemleri de bir hayli fazladır. Emlak pazarlama piyasasının yine bu doğrultuda arsa fiyatlarının Döşemealtı’nda yıllık % 20- 25 oranında artmasına sebep olmaktadır. Gerek al-sat tabii ile anılan kişilerin gerekse al-sat bandındaki aracı kurum olan emlak ofislerinin de ticari faaliyetlerinin devam edebilmesi için yıllık fiyat artışı zaten olmak zorundadır. Cazibenin ortadan kalkmaması için özetle; Döşemealtı’nda arsa fiyatları artışı ne olursa olsun ekonominin iniş veya çıkışından olumsuz etkilenmeyecektir.

Antalya Varsak arsa fiyatları

Antalya’da Arsa fiyatları ile yapılaşma faaliyetlerinin ve imar çalışmalarının son 15-20 yıldan beri çok mükemmel olması bu bölgeye olan talebi bir hayli artırmış olmakla beraber yıllık fiyat artışlarını geçtiğimiz yıla kadar yıllık ortalama % 110 oranında artmasına sebep olmuştur. Ancak bölgeye olan konut talebinde bulunan kesimin gelir seviyesindeki düşüş bölgeye olan talebi azaltmakla beraber Antalya Varsak’ta arsa fiyatlarının gerilemesine sebep olmuştur.

Yorum yapın

Krediler