Ankara Vergi Dairesinden Satılık Hacizli Araçlar

Çeşitli nedenlerle el konulan araçların hacizli satışları çok cazip olan fiyatı nedeniyle en ilgi çeken taşıt alım takiplerinin başında geliyor. Sizlerin mantığı hangi ölçüde olur, nasıl bir bakış açısı ile yaklaşırsınız duruma bilinmez ama Türkiye’de borcundan dolayı el konulan araçların satışları bankalardan, gümrüklerden, İcra Dairelerinden ve Vergi Dairesi Başkanlıklarından yapılabiliyor.

Dönem dönem ihaleye çıkarılan hacizli araç satışları satışın yapıldığı kurum ve kuruluşun mevzuatına göre farklılık gösteriyor. Bu anlamda haczedilen araç satışları tüm illerde yaygın bir ağı bulunan vergi dairelerinde yapıldığı en fazla satışın burada gerçekleştiği bir gerçek.  Bu nedenle Ankara Vergi Dairesinden satılık hacizli araçlar için ihale takvimi bulunuyor.  En Yakın ihale tarihinde açık artırma usulü ile çıkarılan satış gerçekleşmediği takdirde ikinci bir ihaleye 7 gün sonra tekrar çıkarılıyor.

Katılım Formunu Unutmayın

6183 Sayılı kanun kapsamında yapılan satışlara katılmak isteyen katılımcılar ihalenin yapılmasının en az 30 dakika önce kimlik fotokopileri ile gerekli ihaleye katılım formunu tanzim etmeleri ile katılabiliyorlar.

Vergi dairesi çalışanlara gerekli hazırlıkların ardından sağlanan düzenle satışa başlıyorlar ve katılımcılar almak istediği araç için Açık Artırma Pey Kartı ile fiyat artırımına gidebiliyorlar.

Ne Kadar Teklif Ediliyor?

Satışa çıkarılan araçlara belli bir muhammen bedel belirleniyor ve ihale esnasında bu bedelin % 75 altında bir fiyatta kalırsa ya da hiç alıcı bulunmazsı ikinci ihaleye çıkarılıyor. İkinci ihaleye çıkarılan araca hangi en yüksek fiyat verilirse o fiyata satışı gerçekleştiriliyor. Burada belirlenen muhammen bedelin çok altında bir fiyat verilirse satışın iptal edilmesi de mümkün. İki satış boyunca araç yine satılmazsa pazarlık usulü satışa çıkarılıyor ve burada da gerekli giderlerin karşılanmaması durumunda satış yine gerçekleştirilmiyor.

Burada katılımcıların dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi almayı düşündükleri aracın şasi, motor seri numaraları ve aracın tescil belgesi ile ruhsattaki seri numaralara bakılmasıdır. Çünkü satılan aracın belirtilen belgelerdeki serileri farklı olabilir.

Hangi Masrafları Öderim?

Ankara Vergi Dairesinden Hacizli Aracı alan kişi hususi araç için Yüzde bir, Ticari araçlar için yüzde 18 KDV ve satış bedelinin Binde 57 oranında Damga Vergisi öder. Aracın muayenesi geçtiyse geçen her ay için yüzde 5 gecikme, muayene ücreti, harç ve tahsil giderleri ile aracın otopark ücreti alıcıdan tahsil edilen masraflar arasında. Aracın alımı için düzenlenen tutanağa atılan imza sonrası satış iptali de söz konusu değil.

Ankara Vergi Dairesinden Satılacak Bazı Araçların Muhammen Bedelleri

  • 2007 Megane 30 Bin
  • 2006 Mazda 7 bin
  • 2010 Passat 60 bin
  • 2006 Albea 15 bin
  • 2009 Transporter 36 bin
  • 2013 Doblo 35 bin
  • 2012 Connect 30 bin
  • 2008 Bipper 22 bin
  • 2008 Subarı 38 bin

İhale Nerede Yapılıyor?

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığından yapılacak olan Hacizli Araç Satışları Yahya Galip Vergi Dairesi Konferans Salonu, Sırma Sokak, No.61 Siteler Ankara adresinde yapılırken, satış birimi ise Kızılırmak Mahallesi, 1450 Sokak, No.5.3, Oda;2 Çukurambar, Çankaya/Ankara adresinde yapılmaktadır.

http://www.avdb.gov.tr/hacizli/arac.asp#Top adresinden araç satışları, özellikleri, fotoğrafları ile ihale tarihlerini gösterir listeyi online olarak inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler