Altının Ons Fiyatı Ne Olacak 2020

Altının Ons Fiyatı Ne Olacak?  Ülke olarak son günlerin ortak konusu dolar kurlarında olduğu gibi sarı maden altın kurlarının ne olacağı konusu. Altının fiyatı bugün ne oldu, yarın ne olacak derken, önümüzdeki süreçte meydana gelen gelişmelerle birlikte, küresel ekonominin getirdikleri altının ons fiyatı ne olur? üzerinde nasıl bir etki eder, bunun için onlarca senaryo hazırlanmış bile. Ya da merak ettiğiniz bir diğer konu 2019 yılında Altının fiyatı ne olur olabilir.

Altının Ons Fiyatı Dolar Üzerinden

Uzmanlar dönem dönem hazırladıkları uzun vadeli, orta ve kısa vadeli istatistikler neticesinde sunulan raporlar gelecek dönemlerde altının ons fiyatı hakkında bilgiler içeriyor. Fakat bu raporlar sürekli değişiklik gösteriyor ki, fiyatlama hakkında yorumlar artarken net bir çizginin varlığından söz etmek zor.  Zira bu zorluğun nedeni ise ülke içerisinde ve dünya genelinde meydana gelen siyasi ve ekonomik olaylar. Öncelikle merak edilen altının ons fiyatı Dolar kuru üzerinden fiyatlandırılıyor. Bu nedenle Türkiye’deki gram altının fiyatının dolar kuruna bağlı olması altın fiyatlarındaki dalgalanmaların da bir sebebi. Yani dolar kuru arttıkça mecburen altın kuruda artış göstermek zorunda kalıyor diyebiliriz. Yaptığı etki bariz bir şekilde her türlü kendini gösteriyor bu nedenle altın fiyatlarından bahsedebilmek için dolar kurlarından faydalanılıyor.

17 Ay’ın En Düşük Seviyesini Görebilir

Son işlem gününe baktığımız zaman altın fiyatı dolar kurunun gerilemesi neticesinde düşme eğilimine girdi. Buna keza ABD’nin son on yıllık tahvil getirilerinde meydana gelen değer kayıpları da altının fiyatının artışını destekliyor gibi. Güncel olarak altının ons fiyatının psikolojik seviyesi 1180 dolar. Bu rakam üzerinde istikrar sağlanırsa altının fiyatında artış görebiliriz. Fakat olası geri çekilmelerde olabilir. Bu çekilmeler neticesinde psikolojik alt sınırı geçmesiyle birlikte 1150 seviyeleri de görünebilir. Kaldı ki, altın son 17 ay’ın en düşük seviyesini test niteliğinde 1160 dolarları görecek seviyeye geldi.

Altının gram fiyatı ve ons fiyatını etki edecek bir diğer faktörler de, FED ile Jackson Hole toplantısı. Bu toplantılarla birlikte ABD ve Çin arasında meydana gelen ticari faaliyetler. Burada yaşanacak müzakereler neticesinde altın fiyatı da bir tepki gösterecektir.

Eylül Ay’ında Faiz Artırımı Olabilir.

Eylül Ay’ında yapılacak olan Merkez Bankası toplantısı neticesinde ekonomik piyasalarca faiz artırımına gidilmesi bekleniyor. Artan faizler ile birlikte dolar kurunun düşeceğini aynı zamanda altının gram fiyatı düşme beklentisi oluşacağını söyleyebiliriz. Nitekim geçmiş günlerde yapılan faiz artırımları neticesinde düşme eğilimi gösteren kur kendisini döviz ve altın piyasasında gösterdi. Kısa süre içerisinde yükselen dolar kuru güvenirliliği yitirmiş durumda.

Gram Altın

Küresel ekonomi de meydana gelen olaylar bir tarafa Türk Lirasının değer kazanması altının gram fiyatını düşürme yoluna itecektir. Fakat dünya genelinde ons fiyatlarında meydana gelen artış ile gram altının fiyatı da artış gösterecek. Fakat ons fiyatının düşmesi ile TL’nin değer kazanması ortaklaşa olarak altının gram fiyatını da oldukça aşağılara indirecektir. Bu birleşim neticesinde son günlerde 280 lira ile en yüksek seviyelerini gören gram altının fiyatı 200 liranın altında işlem görmeye başlayabilir.

ABD ile Türkiye arasında yaşanan ekonomik kriz ister istemez küresel ekonomideki altın fiyatlarını da etkiledi. Türkiye ekonomisi olarak alınan tedbirler ile, yükseltilen faiz, Merkez Bankasınca alınan yüklü altın fiyatların gerileme nedenlerinden bir kaçı.

Gram Altın konusundaki öngörülerimizi 2019 yılında gram altın fiyatı ne kadar olur başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz.

Bu Aylarda Altına Talep Artıyor

Türkiye’de geleneksel olarak yapılan düğünlerin etkisiyle altına olan talebin en yüksek olduğu aylar. Bu aylar içerisinde özellikle çiftçinin durumu ortadayken,  eline geçtiği düşük paralar ile beraberinde yapılan düğünler neticesinde altına talep artıyor. Yine de altına olan talep düşmüyor.

Geleneksel olarak her daim güvendiğimiz yatırım aracı elbette altın. Bu nedenle altına yatırım yapmalı mı? diye sorusu olanlara evet yapılmalı diyebiliriz. Fakat neticede yine altın bu. Bugün yükselir, yarın düşer. Bugün kazanırsınız, yarında kaybeder. Bu nedenle çokta güvenmemek lazım.

Sizlerin zaman zaman altına mı yoksa dolara mı yatırım yapmalı gibi sorularınız bulunabilir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çünkü herkesin yatırım anlayışı ve yatırımdan beklentisi faklı olabiliyor. Bu nedenle yapacağınız yatırımı ve riskleri kendiniz belirlemeniz gerekir.

Önümüzdeki süreçte ve 2019 yılında sarı madenin fiyatında meydana gelecek artış ve düşüş sinyallerini veren uzmanlar farklı görüşlere sahipler. Bizler webkredi.org ailesi olarak belirttiğimiz hususlar kesinlikle yatırım niteliğinde değildir. Burada belirtilen hususlar ile yatırım danışmanlığı yapılmadığı gibi,  meydana gelebilecek zararlar tamamen yatırımcıların sorumluluğundadır.

Yorum yapın

Krediler