Altın Alırken Taksit Yapan Bankalar (Altın Alımında Kredi)

Altın Alırken Taksit Yapan Bankalar. En iyi liman olarak gösterilen Altının satışında kredi kartına taksit yasağının konulması mağdur edilen vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için. Fakat bu yasak ile birlikte mağdur edilen kesimde bulunuyor. Kurunun yanında yaşta yanıyor misali altın alımında taksit yapan kredi kartları ile kuyumcu esnafı ve gerçekten alım gücü olmayan kişilerin vadeli altın alımının önüne geçildi. Kuyumcu esnafı aslında taksit olayını en iyi değerlendiren taraf olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim sattığı altından ve aldığı altından kazanç sağlaması kişilerin kredi kartını nakite çevirme yöntemi olarak kullanması sonrasında en büyük kazancını ortaya koyuyor.

Altına Taksit Yapan Bankalar

Güncel olarak kredi kartı ile altın alımı hem serbest hem de yasak. Serbest olmasının nedeni kişilerin ziynet eşyası alırken yüksek bedelleri peşin olarak ödeyememesi, kuyumcu esnafının zor durumda olması nedeniyle yeni düzenleme ile dört taksite kadar alınabiliyor olması. Burada altın alımının konusu ziynet eşyası. Yani yüzük, bilezik, künye, zincir küpe gibi mücevher alımları için kişiler artık kredi kartlarıyla dört taksitle altın alımı yapabiliyor.  Diğer taraftan kredi kartıyla taksitli altın satışı yasak. Bunun nedeni ise küçük (çeyrek), orta, külçe, cumhuriyet altını gibi altınların taksitlendirilmesi söz konusu değil. Mücevherde işçilik masrafı olması nedeniyle satışlarda önemli bir paya sahip olması alım ve satıma konu edilmesinden uzak durmasına neden oluyor. Bunun için kişiler taksitle alıp satarak nakite çevirmekten kaçınacaktır. Çünkü mücevher tarzı takıların imalatındaki işçilik masrafları ciddi yekünler tutuyor. Bu nedenle mantıklı bir adım olmaktan çok tamamen zarar niteliğinde bir işlem oluşacaktır.

Altın Alımında Taksitle Ödeme

Altın alırken taksitle ödeme aracı kredi kartı olması halinde taksitlerini gününde öderseniz size faiz uygulaması yapılmıyor. Örneğin 800 Liralık altın aldınız ve dört taksite böldürdünüz. Burada 200 lira her ay ödeme yaparsanız faiz söz konusu olmuyor. Fakat ilk taksitin asgarisini öderseniz burada 60 Lira ödeme sonrası kalacak 140 lira için faiz işlemeye başlar. Fakat şöyle de bir durum oluşuyor ki, kredi kartı ile altın alımı için bankaların komisyon kesmesi bu komisyonun kuyumcunun tüketiciden talep etmesi normalde 800 liraya alacağınız altını 840 lira seviyelerinde satın alınmasına neden oluyor. Yani her daim tüketici mağdur, kuyumcu ve banka ise kazançlı çıkıyor.

Altın Alımında Tüketici Kredi

Altın alımında kredi kartı taksiti olmayabilir. Buradaki taksit yasağı tamamen yatırım amaçlı altın alımına dair. Yada nakite çevirmeye dair. Fakat bankaların tüketicilere sunduğu hizmetler arasında tüketici kredileri de bulunuyor. Bu anlamda altın alımı için kredi veren bankalar da bulunuyor. Buradan alacağınız krediler ile altın alımı söz konusu edebilirsiniz.

Güncel kredi faizleri olarak tüketici kredisine yansıyan en uygun kredi faiz oranları arasında ciddi kopukluklar söz konusu. Bazı bankalar 1,80 ile kredi sunarken bazıları da 2,80 seviyelerinde kredi tahsisi yapıyor. Bu aradaki fark nedeniyle krediyle altın alımı mantıklı bir adım olur mu? bu sorgulanmalı.

En uygun kredi Ziraat Bankasında % 1,90 gibi faiz oranı ile veriliyor. Bu anlamda Ziraat Bankası Güncel Kredi Faiz Oranları ve Başvuru Yolları ile kredi alımına adım atabilirsiniz. Bu sayfamızda anlaşılacağı üzere kredi hesaplamaları mevcut. Örnek olarak alacağınız kredi 10 bin lira ise burada 12 ay 961 Lira, 24 ay 545 Lira, 36 ay 410 Lira ödeme yaparsınız. Burada 961 lira üzerinden hesaplarsak mevcut krediniz için 11 bin 532 lira ödersiniz. Buna hayat sigortası, kredi tahsis ücreti, KKDF ve BSMV ekleneceğinden cebinizden yaklaşık 12 bin lira çıkar ve yaklaşık 2 bin lira fazladan ödeme yapmış olursunuz. Fakat burada alacağınız altının fiyatı ve kredinizi ödemesini bitirmeniz zamanındaki altın fiyatları da önem arz eder. Yatırım için yapmanız gereken bir husus ise bunu araştırmalı, avantaj ve dezavantajları ile değerlendirmelisiniz.

Fakat yatırımdan ziyade gerçekten ihtiyaca binaen altınınızı kredi ile taksitle almanız gerekiyorsa burada bu kadar altını kredi kartına taksitle almanız mümkün görünmüyor. Bu nedenle bankaların tüketici kredileri dikkate alınabilir.

Tüketici Kredisi Örnek Ödeme Planı (Ziraat Bankası)

Kredi Tutarı 12 Ay 24 Ay 36 Ay 48 Ay 60 Ay
10.000 TL 961 545 410 344 307

Ticari Kredi Kartı İle Taksitli Altın Alımı

Bireysel kredi kartlarına altın alımında sadece takılara taksit söz konusu iken bu durum ticari krediler için olay biraz farklı. Kredi Kartına Taksitle Altın alımı ticari olarak tahsis edilen kartlara 9 aya varan vadelerde taksitlendirilerek alınabiliyor. Bunun için elbette ticari bir firma olmanız ve bu firmaya bağlı olarak başvuru sonrası ticari kredi kartına sahip olmanız gerekiyor.

Taksitli Altın Alımında Komisyon

Bankalar kredi kartı ile peşin satışlarda dahi komisyon alımı yapıyor. Bu komisyonu kuyumcular ödemekten imtina ettikleri için bu komisyon tutarı ödeme yapan kişiye yansıtılıyor. Mevzu altın gibi değerli bir maden olunca bu işlemin yapılmasının nedeni yine kartların nakit paraya çevrilme amaçları. Fakat başka ürün alımlarında komisyon olmamasına karşın altın alımında komisyon kesilmesi aslında kişilerin mağdur edilmesi anlamına geliyor. Burada bahsedilen komisyon bir küçük altın için yaklaşık 20 TL civarlarında oluşuyor ve alım yapacaksanız bunu da ödemeniz şart koşuluyor.

Yorum yapın

Krediler