Altın Alımında En İyi Saat Aralığı (Ne Zaman Alınmalı?)

Altın alımının ana nedeni yatırım yapmaktır. Düğün dernek gibi hediye unsurlar için en iyi paraya çevrilebilen bir hediye olsa da bu madenin ana amacı yatırım olduğuna göre yatırım için en iyi zaman seçilmeli. Geçmişten bu güne en iyi liman olarak adlandırılan altının alımı için büyük miktarlar büyük paraların yatırılmasına neden oluyor. Bu paraları aza indirmek için ise altın fiyatlarının düşmesini beklemek oluyor. Bununla birlikte altın alımı için en iyi saat beklenmeli ki istatistikler bu saat aralığına dikkatleri çekiyor.

Altın Hangi Saatte Alınmalı?

Altın alımı için karşınıza bir çok aracı çıkacaktır. Geçtiğimiz yıllarda sadece kuyumcular üzerinden yapılıyor olması kuyumcuları zengin ederken bu durum onların avantajı oluyordu. Bir bakıma onların fiyatları üzerinden işlem yapmak zorunda kalıyorduk. Öyle ki kuyumcular üzerinde dijital yayın organları bulunmadığından kuyumcu esnafı telefonla fiyat alıyor ve müşterisine böyle yardımcı oluyordu. Şimdilerde ise anlık olarak herkesin cebinde fiyatlar hakkında bilgi ediniliyor. Buna rağmen tüketiciler altın alımı için en iyi yeri ve en iyi saat aralığını seçmek zorunda.

Altın Alımı İçin En İyi Saat

Altın fiyatlarının oluşumunda belli bir saat aralığı bulunuyor. Bunun nedeni ise sabah saatlerinde yeni altın fiyatlarının oluşmamış olması nedeni ile bir gün önceki fiyatlardan işlem görüyor olması. Erken saatlerde fiyatlar oluşmadığı için piyasa yeni fiyatlar için öğlenden sonraki zamanı bekliyor. Bu durumda altın alımında en iyi saat aralığı 11:00 ile 12:00 arasında oluyor. Bu saatte bir önceki günün fiyatı ile işlem görürken işlem gününün hangi rakamlarda olacağına ipucu veren bir saat içeriği oluyor. Bu saat aralığı kesin olmasa da istatistikler genel olarak bu zamana dikkat çekiyor. Altın alımı yapacaksanız bunun için en ucuz altın nereden alınır başlıklı yazımızı okumalısınız.

Alacağınız Altın Miktarı Etken

Altın fiyatları bazı durumlarda anlık değişebilen bir husus. Ekonomik olaylar, siyasi adımlar ve küresel ekonomide meydana gelen durumlar neticesinde dalgalanmalar yaşayabiliyor. Elbette bu durum sınırlı bir husus. Bunun dışında altın fiyatlarında yatay bir çizgi söz konusu olacaktır. Bu durumda altın alımı yatırım için mantıklı olmasa da yatırım yapmak için fiyatların düşmesi bekleniyor. Bu düşüş sonrası yatırım söz konusu olsa da küçük tutarlar için fiyatın düşmesini beklemek yanlış olabilir. Fakat arada oluşan 25 kuruş nedeniyle alacağınız 1000 gram altın için oluşan fiyat 250 TL oluyor. Bu rakam 10 kg ma çıktığında ise 2 bin 500 liraya tekabül ediyor. Daha yüksek miktarlardaki altın alımları için ise bu rakam çok daha yüksek olacağından altının fiyatının en düşük olduğu zamanlarda alım yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Senetle Kuyumcudan Altın Satın Alma (Veresiye Altın Alımı) başlıklı makalemizde senetle altın nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
En Ucuz Altın Nereden Alınır? En Uygun Altın Ne?

Piyasalar, genişleyen bir ekonomi, gelişen teknoloji derken dünyanın en iyi yatırım araçlarından birisi olarak karşımıza çıkan altını alabilmenin yolları da...

Kapat