Akbank Günlük EFT ve Havale Limiti Artırma Nasıl Yapılıyor?

Para aktarımına konu olan EFT ve Havale işlemleri bireysel ve tüzel kişiliklere ayrı limitler dahilinde sunulurken burada kişinin ve kuruluşun özelliğine göre de farklı limitlerin uygulandığını söylemek gerekir. Bu konuda müşterilerinin Akbank Günlük EFT ve Havale Limiti Artırma taleplerini de aldığını ayrıca belirtmekte fayda. Nitekim size belirlenen limitler size uymuyorsa bunu bankanızla paylaşmanızda bir sakınca yoktur.

EFT ve Havale Limiti Artırımı İçin Banka Şubesine Başvuru Yapın

Paranız var ve bu paranızı başka banka hesabına göndermek istiyorsunuz. Bunun için hesabınızın olduğu banka önemli iken burada göndereceğiniz tutarda önem arz ediyor. Bunun nedeni istediğiniz kadar paranın gönderilememesi. Burada bankalar ticari amaçları doğrultusunda bazı limitler uyguluyor ve bu durum para sizin olmasına bunun masrafını ödemenize rağmen size engel olabiliyor. Bu para aktarımını da sürekli yapıyorsanız ve limitlerin üstü olduğu için problem yaşıyorsanız yapmanız gereken şubenizin bulunduğu banka şubesine başvuru yapmanız olacaktır.  Banka hem ticari amacı hem güvenlik tedbiri olarak para gönderimlerinde limit uygulaması yapar. Burada kişinin hesabındaki para da önemli ki kişinin haklarını da koruma amaçlı olarak yapılıyor.

Neden Limit Bulunuyor?

Her ne kadar finans kuruluşları teknik olarak dijital ortamlarda gerekli tedbirleri alıyor olsalar da, bazı durumlarda kullanıcı hataları yüzünden kişinin dijital bankacılık şifreleri ele geçirilebilir ihtimali vardır. Bu ihtimallerin ortadan kaldırılması çalışmaları sürekli yapılırken muhtemel oluşması halinde ise limit üstü para gönderimin önüne geçmek için de bu limitler etkili. Bu nedenle yüksek para gönderimlerine konu işleminiz sürekli bulunmuyorsa limit artırımı mantıklı bir adım olmayabilir.

EFT Nedir Nasıl Yapılır?

Bankalar bünyesinde bulunan birçok finansal ürünü müşterilerinin gerekli görmesi halinde kullanabilmeleri için sunmaktadırlar. Özellikle günlük ihtiyaçların karşılanması noktasında birçok bankacılık işlemini çeşitli hizmet kanalları vasıtasıyla kullandırırlar. Bankalar müşterilerinin talepleri doğrultusunda en çok kullandırdığı ürünler arasında para transferleri gelmektedir. Bir banka müşterisi talep ettiği bankacılık işlemine göre havale veya EFT işlemini kullanır. Aynı bankanın farklı hesapları arasında para transferi yapmak isteyen müşteriler Havale işlemini kullanmak zorundadırlar. Havale dışında kullanılan para transferi ise EFT olarak bilinen bankacılık işlemidir. Herkesin kullandığı ama halen birçok kişinin bilmediği EFT nedirElektronik Fon Transferi olarak bilinen para transferi işlemi herhangi bir bankada hesabı bulunan müşterinin farklı bir banka da bulunan hesaba para göndermek isterse bu sefer EFT işlemini kullanması gerekmektedir.

Akbank EFT Saatleri

Bankalar tarafından müşterilerinin çeşitli gereksinimleri için kullandırmış oldukları para transferi işleminden olan EFT, hafta için resmi tatiller hariç her gün bankadan bankaya değişkenlik göstermek kaidesiyle belirli zaman diliminde gerçekleştirilir. Genellikle sabah 08.00-09.00 arasında başlayarak akşam 16.00-16.30’e kadar değişen zaman dilimlerinde gerçekleştirilir.

Hafta Sonu EFT Olur mu?

Hafta sonu para transferi için havale kullanılırken maalesef EFT işlemi kullanılamaz. Hafta sonu EFT yapan bir kişinin para transferi ancak ilk mesai günü olan Pazartesi günü hesaba aktarılır. Tabi ilk iş günü olan Pazartesi günü resmi tatile denk gelmediği takdirde. Bu bilgiler ışığında para transferi için EFT’yi kullanmak isteyen bir kişi EFT nasıl yapılır, sorusuna cevap aramaktadır. EFT işlemi için bankanın sunmuş olduğu birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar banka şubeleri, banka ATM’si, internet ve telefon bankacılığıdır.

Hesap Numarası Üzerinden EFT

EFT işlemi için herhangi bir banka kanalını kullanacak olan banka müşterileri her türlü ortamda ilk olarak muhatap bankanın hesap bilgilerini veya İban numarasını bilmesi gerekmektedir. EFT işlemi için hesap bilgileri kullanılarak yapılaması düşünülüyor ise, banka adını, şube kodunu, hesap numarasını, hesap sahibi adı ve soyadı bilgilerine sahip olması gerekmektedir. eğer bu bilgilerin karışık olduğunu düşünüyor ve para transferi yapılacak olan hesabın İban numarası bulunuyor ise, EFT nasıl yapılır diye düşünmenize gerek yoktur. İban numarasını girdikten sonra para transferi için miktarı girmeniz ve akabinde işlemi gerçekleştirmeniz yeterlidir.

Kısaca Akbank Günlük EFT ve Havale Limiti Artırma işlemi hesabınızın olduğu bankaya şahsen başvuru ile artırılabilir. Bu artırımda bankanın onayı gerekli. Onay vermemesi halinde artırım talebiniz gerçekleşmez.

İlgili Yazı : Günlük EFT ve Havale Limiti Nasıl Yükseltilir? 

Yorum yapın

Krediler