Akbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Akbank EFT İptali Nasıl Yapılır? Bankalar arası para gönderiminin en hızlı olanı elbette EFT gönderimleridir. Akbank hesapları üzerinden EFT gönderiminin farklı yolları bulunuyor olsa da sonuç olarak bütün yollar aynı mantıkla birleşir ve para karşı hesaba geçer. Uzun sayılardan oluşan uluslararası banka hesap numarası para gönderimlerinde önemli bir husus ve bu numaralar hesaba eklenirken yanlışlık olması ya da farklı sebeplerden dolayı Akbank bankacılık kanalları üzerinden gönderilen paranın  iptalini isteyebilirsiniz. Akbank EFT iptali için atmanız gereken adımları sizlere açıklamak istiyoruz.

Günümüze insanlar para gönderim işlemlerini havaleler ve eftler üzerinden gerçekleştiriyor. Öyle alışılagelmiş bir durum oluştu ki en küçük tutarları dahi eft yaparak göndermek neredeyse alışkanlık haline geldi. Akbank özellikle maaş müşterilerine ve önemli mevduat hesabı müşterilerine sunduğu ayrıcalıklı hizmetleri arasında ücretsiz EFT imkanı da verdiğinden tüketiciler genel olarak bu işlemi yapmaktan kaçınmıyorlar. Akbank Eft ve Havale ücretlerini incelemek isterseniz makalemizde okuyabilirsiniz. Fakat hatasız bir gönderim gerçekleştirilmesi için yapmanız gereken hesap numarasını doğru girmek olacaktır. Yanlış hesaba göndermeniz halinde Akbank EFT  iptali sağlamak zor adımları gerektiriyor.

Akbank Eft İptal Adımları

Akbank EFT gönderimi ile yanlışlık yaptığınızı düşünüyorsanız, gönderdiğinizden pişmanlık duyuyorsanız, göndermiş olduğunun paranın iptali gibi bir düşünceye girmişseniz sınırlı süre ile karşı karşıyasınız demektir. Çünkü göndermiş olduğunuz para bankalar arası işleme tabi tutulduğundan bu gönderilen para Merkez Bankasının onayına gönderiliyor, buradan almış olduğu onay sonrası karşı bankanın hesabına geçiyor ve buradan ilgilinin banka hesabına virman ediliyor. Bütün bunların süresi ise 15 dakika gibi bir süreden fazla olmaz hatta daha az olabilir. Sizinde iptal etmeniz gereken EFT için karşı bankanın havuzunda bekleme sırasında banka şubenizle görüşmeniz halinde iptali sağlanabilir. Banka şubesine ulaşmanızın en hızlı yolu ise Akbank Müşteri Hizmetleri numarası olan 444 25 25 numarayı aramanız olacaktır. Bankanın internet bankacılığı ya da Akbank Direkt üzerinden EFT iptali ile ilgili bir menü bulunmamaktadır ve dijital yollardan iptali sağlamanız mümkün değildir.

Müşteri hizmetleri yetkilisi gerekli adımları atarak Akbank Eft iptalini sağlayacaktır. Elbette geç kalınmamışsa.

Göndermiş olduğunuz para karşı hesaba geçmişse bu noktadan sonra eft iptali neredeyse imkansız bir hal alır. Hesap sahibi size parayı iade etmek isterse bir anlamda eft iptal edilmiş olur. Fakat iade etmek istemezse sorumlu olarak göndermiş olduğunuz para sizin kaybınız olacaktır.

Akbank Direkt İle EFT İptali Nasıl Oluyor?

Akbank Direkt kullanıcısıysanız burada gönderinin iptalinin sağlanabilmesi için EFT saatleri dışında yapılmış, talimat verilmiş olması gerekir. Çünkü mesai saatleri dışında yapılan talimatlar Merkez Bankası onayı bekliyor olacağından karşı hesaba geçmemiş olacak ve iptalini daha kolay sağlamış olacaksınız. Bu nedenle özellikle tatil günlerinde ve hafta sonlarında yapmış olduğunuz Akbank Eft iptali daha kolay olabiliyor.

Yorum yapın

Krediler