8 Temmuz Seçimlerinden Sonra Faizler Ne Olur? Seçim Sonrası Faizler

Seçim Sonrası Faizler. Gündem 24 Haziran’da yapılacak seçimlere odaklanmışken, son bir hafta içerisinde döviz kurlarında önemli artışlar yaşandı. Merkez Bankası faiz yükseltme yoluna giderken döviz ciddi indirim yaşamasına rağmen çok hareketli. Buna rağmen olası 8 Temmuz’da yapılabilecek olan seçimler sonrası faizler ve döviz kuru ile altının ne olacağı merak konusu. Seçim ikinci tura kalır mı bilinmez ancak kalınmaması durumunda faizler ve döviz kurları aşağıya doğru inmeye başlayacak gibi görünüyor.

Merkez Bankası Faiz Artırdı, Döviz Kuru Düştü

Dolar’ın ateşi yükselmesinin ardından tüm piyasalar Merkez Bankasının 7 Haziran’da yapacağı toplantıyı öne alacağı görüşünde birleşti. Commerzbank analistlerine göre bu tarihe kadar toplantı yapılmaması halinde dolar’ın 6 lirayı bulacağı yönünde görüş bildirdi. Fakat aynı gün içerisinde Merkez Bankası toplanarak faiz artırımına gitti ve 3,90 gibi rekor seviyeleri gören dolar 3,54 seviyelerine indi.

2014 yılından bu yana Merkez Bankası vermiş olduğu toplantı tarihinden önce ilk kez toplanarak borç verme faizini 16,50’ye yükseltti. Bu artış miktarı piyasa beklentisinin üzerinde olduğu kanaatinde birleşen analistler döviz kurunun düşmesi ile TL açısından önemine değiniyor. Buradaki 300 puanlık artışa piyasalar olumlu yanıt verdi ve döviz kurlarında düşüş yaşandı.

Türkiye’deki döviz kurlarının ve altının artış göstermesinin tek nedeni siyasi gelişmeler ve spekülatifler değil elbette. Yurt dışında gelişen tüm olaylar dövizin artışına etki ediyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değer kaybetmesi karşısında Dolar’ın memleketi ABD’de değer kazanması TL’nin değer aslında normal bir durum gibi.

Dolar ve altın kurunun yükselmesi aynı zamanda Euro kurunun yükselmesine de neden oluyor. Euro’da 5,55 ile tarihi rekor seviyesini görerek kendisini gösterdi.

Altın 200 TL’nin Üzerine Çıktı

Dolar kurunun 3,80 seviyelerinde hareket sağlaması neticesinde ilk kez Tahtakale’de döviz alım satım işlemlerinin durması para birimlerinin gerçek değerleri üzerinden hareket etmemesinden kaynaklandı diyebiliriz. Sadece döviz kurlarında değil altının ons fiyatı da 1297 dolar civarlarında işlem görürken çeyrek altın 330 Liradan alıcı buldu. Gram altın bu seviye ile rekor kırarken 200 lira üzerine çıkarak alıcı buldu. Dolar’daki dalgalanmalar altın fiyatlarını yakından ilgilendiriyor ki, her artış neticesinde altının fiyatı da artış gösteriyor.

8 Temmuz’dan Sonra Faizler ve Döviz

Çok hareketli dalgalanmalar yaşayan Türkiye ekonomisi bu dalgalanmaların önüne geçecek. Fakat bu işlem için biraz zaman gerekiyor. Özellikle Türkiye’de yapılacak başkanlık seçiminin sonuçlanması, sandıktan istikrar çıkması özellikle yurt dışında yatırımcıların Türkiye’ye çekilmesi ile girecek olan sıcak para bu dalgalanmaları önleyerek döviz ve altın kurlarının aşağıya doğru ivne kazanmasına neden olacak. Geçici olarak emlak sektörünün canlandırmak için indirilen konut kredisi faiz oranlarının devam etmesi ve bu indirimin diğer faizlere uygulanması piyasayı rahatlatacak ve hareketlilik kazandıracak.

Türkiye gelişmekte olan bir ülke ve bu nedenle küresel piyasalarda oluşan hareketlilikten çok daha fazla etkileniyor. Bu nedenle döviz kurlarında ve faizlerde de hareketlilik yaşanabiliyor olsa da, ekonominin iyileşmesi adına gerekli olan adımları atabilecek güce sahip. Bu nedenle yaşanan bu hareketliliklerin kısa süreli olacağı, zamanla piyasa taşlarının yerine oturacağı kanaatindeyim.

Yorum yapın

Krediler