60 Bin Lira Kefilsiz, Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Dört yıl yani 60 ay geri ödemeli kredi alımı vadesi nedeniyle oldukça uzun bir süre dersek hiç birimiz yanılmayız. Sonuçta ihtiyacını karşılayacak olan kredi tutarları düşük veya yüksekte olsa uzun vadelerde ödeme imkanı olması oldukça güzel bir hizmet. Bu anlamda kefilsiz, belgesiz  60 bin Lira kredi veren bankalar talepleriniz halinde 1 ile 60 ay vadelerde bu olanağı sizlere sunuyor.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Bu imkanı genelde diş hekimlerine, avukatlara, pilotlara ve doktorlara sunmaktadırlar. Ancak eğer düzenli belgelenebilir geliliriniz mevcut ise ve bir sermaye şirketinin ortağı iseniz size de kefil gerekmeden kredi sunma ihtimalleri olabilir. Ancak eğer statüsü yüksek bir meslek erbabı değilseniz belge olmadan bu rakamlara kadar kredi vermeye maalesef yanaşmıyorlar. Eğer statüsü yüksek meslek erbabı değilseniz en fazla 8000-10 000 TL gibi rakamlar vermeye yanaşmaktalar.

EKLEME: Salgın sonrası ekonomik düzende bankalar maalesef eskisinden daha agresif ve araştırmacı hale gelmiş durumda. Her ne kadar yasak gereği dayatılan likidite-kredi oranının belirli seviyenin üzerinden seyretmesi zorunluluğunun bankalar kredi verirken “yüksek araştırmalar yapmaktan kaçınması” olarak karşımıza çıkacağını beklerken tam tersi olmuş gözükmektedir. Artık belirli bir meblağnın üzerinde ipoteksiz ve kefilsiz kredi alabilmek için kredi notunuzun kusursuza yakın seviyelerde olması gerekiyor. Görünen o ki salgın sonrası yeni dünya düzeni eskisinden daha ılımlı değil daha vahşi olacak…

TÜYO: Belgesiz yüklü miktarda kredi çekmektense kısa sürede az miktarlarda sıcak para ile girişebileceğiniz iş fikirlerine yönelmek en azından salgın sonrasındaki şu birkaç yıl içerisinde daha mantıklı olabilir. Ancak finansal istikrarınzınıza ve kısa dönem ihtiyaçlarınıza göre bu nihai kararı verecek olan kişi sizsiniz. Bizim tavsiyelerimiz sizin şahsi aciliyetlerinize uygun olmayabilir.

Uzayan Vadeler Limitleri Yükseltti

Önceki dönemlerde en uzun vade 36 ay ile sınırlı iken yeni düzenleme sonrası 60 ay’a uzatılması bankaların kredi ürünlerini de değiştirme yoluna gitmesine neden oldu. Artan vade ile limitlerde artış gösterdi ve bankalar kampanyalarına yeni kredi paketlerini ekledi. Bu paketlerin içerisine borç transferi, borç kapatma ve yapılandırma kredileri de girdi ki vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

Sizler için son dönemde oluşan kredi faizleri ile birlikte bankalardan alınacak olan 60 Bin Lira kredi ile ne kadar faiz ödeyeceğiniz hakkında hesaplamalara yer vermeye çalıştık. Bu hesaplamalarda yasal mevzuat gereği en fazla 4 yıl olan vadeleri kulandık. Nitekim 60.000 TL oldukça yüksek bir tutar.

(uyarı: bu tablo güncel değil. eski dönemlere ait bir tablo! Şu anda kredi faizleri 2.10 seviyesini geçti. Bankalar enflasyona karşı kendilerini korumak için arttırmak zorunda kaldılar bu yıl itibarıyla)

Banka Faiz

Oranı (%)

Taksit Vade Masraf Toplam Ödeme Ödenen Faiz Tutarı
İng Bank 1,79 2015 48 315 97.058 36.743
İş Bankası 1,59 1919 48 315 92.459 32.144
Garanti Bankası 1,62 1933 48 315 93.141 32.826
Yapı Kredi 1,69 1967 48 315 94.744 34.429
Vakıfbank 1,54 1896 48 315 91.327 31.012
Ziraat Bankası 1,54 1896 48 315 91.327 31.012
Fibabanka 1,71 1976 48 315 95.204 34.889

60 Bin Lira Kefilsiz Krediden Kimler Faydalanabiliyor?

Kefilsiz, belgesiz 60 Bin Lira Kredi veren Bankalar bu kredilerin tahsisinde kişinin ekonomik açıdan kredi notunun incelenmesi karşılanıyor. Tabi başlı başlına tek kriter bu değil. Yani isteyen herkes bu limitteki krediye ulaşamıyor. Yasalarda buna imkan vermiyor ki vatandaşların haklarının korunması açısından da iyi bir düzenleme.

Son dönemdeki ekonomik ve siyasi gelişmeler neticesinde bankaların faiz oranları da oldukça hareketli duruma geldi. Merkez Bankasının döviz de meydana gelen artışlara olan müdahalesi sonucu artan faiz oranları bankalar arasında değişiyor. Yüzde 1,54 ile 1,80 seviyeleri arasında değişen faize rağmen 60 Bin lira kredi için alınan masraf 315 Lira. Bir çok banka kredi ürünü için hayat sigortası yapılmasını da talep ediyor ve bu poliçenin bedeli de 600 TL’ye kadar yükselebiliyor.

  • Kredi notu yüksek olanlar
  • Statüsü yüksek meslek erbapları
  • Emekliler
  • Düzenli şirket geliri belgeleyebilen kişiler

Krediye Başvurular

Alınmak istenilen kredilerin muhatabı bankalar bu konuda oldukça cömert davranıyorlar ki, kredi verebilmek için ellerinden gelen bütün alternatifleri tüketicilere sunuyor hale geldiler. Herkesin cebine giren bankacılık işlemleri ile anında kredi alıp kullanmak insanları özgür kılıyor. İnternet kullanamayan kişiler cep telefonlarından gönderecekleri SMS Kredi Başvurusu ile anında ulaşma imkanına sahip. Bundan sonrası atılacak olan adımlar banka tarafından size bildiriliyor ki, sizde kredinizi alma imkanına sahip oluyorsunuz.

Son olarak belirtmek istediğim husus, bankalar kredi faizlerini tüketicilerin durumuna ve ülke ekonomisine göre değiştirme hakkına sahip oldukları için başvuru sırasında da bir değişikliğe gidilmiş olabilir. Ayrıca kişinin kendi özellikleri bakımından gelir belgesi, kefil ya da başa belgelerin talep edilmesi de bankalara kalmış bir husus. Bu nedenle başvuran herkesin kefilsiz 60 Bin Lira Kredi alması mümkün değildir.

 

Yorum yapın

Krediler