6 Ay Ödemesiz, Ucuz Kredi (Nefes Kredisi)

Geçtiğimiz yıl başlatılan Küçük ve Ortak Ölçekli işletmelere  uygun faizli kredi sağlayan Nefes Kredisi yapılan protokollerin ardından güncellendi ve işletmelerin finans ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için altı ay ödemesiz ucuz kredi almanın yolu açılmış oldu.

Nefes Kredisi imza protokolünde yapılan açıklamalarda 50 bin işletmenin faydalanacağı krediye 200 bin lira limit konulmuş durumda. Bu limitin konulmasının sebebi de daha çok KOBİ’nin faydalanmasını sağlamak. Protokole imza atan bankalar ile Kredi Garanti Fonunun desteklediği nefes kredisi alan işletmeler 6 ay ödeme yapmayacak ve bu kredinin vadesi maksimum 18 ay olarak belirlenecek. 0,99 faiz oranı ile çok düşük faizlerde alınacak krediye başvurular 2 Nisan tarihinden itibaren başlayacak.

Nefes Kredisi Şartları Neler?

* KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükte İşletme) Olmak,

* TOBB’a bağlı odalardan birisine üye olmak,

* Krediye başvuru tarihi itibariyle en az bir yıllık faaliyette bulunulmak,

* KOBİ olarak gösterilecek faaliyetlerin Eczane, Döviz Büroları, Factoring Şirketleri, Yeminli Mali Müşavirler, Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifleri, Tarım Kredi Kooperatifleri gibi sektörlerde bulunulması.

Nefes Kredisinin Masrafı Var mı?

Alınacak Nefes Kredisine istinaden KOBİ’ler alacağı bankaya 250 Lira, Kredi Garanti Fonuna 250 Lira, ve kefil olunacak tutarın % 0,050 oranında komisyon kesintisi ödemesi gerekiyor. Bu rakam ise alınacak 200 bin lira kredi için yaklaşık bin 850 lira.

Kredi Nereden  Alınacak?

Planlanan program dahilinde önceki gün imza törenine protokole katılan Başbakan Binalı Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile krediyi verecek olan bankaların yetkilileri katıldı. Verilecek kredilere kefili Kredi Garanti Fonu olurken, Denizbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ile katılım bankaları olan Vakıf ve Ziraat Katılım’ın KOBİ’lere nefes kredisi tahsis edecek.

Kimler Alabilecek?

Nefes kredisini KOBİ ile tanımlanan işletmeler alabilecek. Bunun için ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) üye olunması şartı bulunuyor. Bunun için üye olunduğuna dair belge ile birlikte krediyi verebilecek olan bankalara başvuruların yapılması gerekiyor. Daha önce 5 milyar Lira olarak belirlenen proje son etapta 7,5 milyar liraya çıkarıldı.

Önceki yıl verilen KOBİ destek kredilerinin geri dönüşünde problem yaşanmaması, KOBİ’lerin bu kredilerin ödenmesinde sadık kalması protokolün yenilenmesine neden olanlar arasında. 6 Bankanın desteklediği Nefes Kredisine talebin çok olacağı beklentiler arasında. 6 ay ödeme yapılmayacak olması ve 0,99 faiz oranı ile çok ucuz kredi ekonomiyi canlandıracak

Yorum yapın

Krediler