50 Bin Lira Geri Ödemesiz Hibe Kredi Almanın Püf Noktaları

Devlet genç girişimcilere özel geri ödemesiz hibe kredi imkanı sunmaktadır. Genç girişimciler yeni bir iş kurdukları zaman ya da mevcut iş üzerinde değişiklik yapacakları zaman devlet 50 bin lira hibe kredi desteği veriyor.  Bu hibe desteğinin alınma durumları ve nerelerde kullanılacağına yönelik devletin açıklamış olduğu bilgiler vardır. Her girişimciye bu destek verilmemektedir. Öncelikle yeni iş kuracak girişimciler ve kadın girişimciler önceliklidir.

KOSGEB hibe başvurusunda bulunacak genç girişimcilerin mutlaka üretim odaklı bir iş tercihinde bulunması gerekmektedir. Örnekle sunmak gerekirse  daha önce berber ya da market ve benzeri işler ile uğraşmış girişimcilere hibe kredi çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Çünkü çok yaygın bir meslek dalı olarak her yerde görebilirsiniz. Öncelikle üretim ve yeni iş fikirlerinin ortaya çıkması gerekmektedir.

KOSGEB’in Çoğunlukla Hibe Verdiği Sektörler Nelerdir?

Öncelikle yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi KOSGEB, üretim odaklı olan işletme fikirlerine öncelikle hibe vermektedir. Daha sonradan turizm, sağlık ve teknoloji alanlarında da hibe kredisi verilmektedir.  KOSGEB bakıldığı zaman genç kadın girişimcilerin ortaya çıkmasını da sağlamak istemektedir. Özellikle genç kadın girişimcilerin başvuruları öncelikle incelenerek onları hayatın içine çekmeye çalışmaktadırlar. KOSGEB son zamanlarda belirli alanlara daha çok kredi imkanı sunmaya başladı. Bu alanların içinde en dikkat çekeni ve de en haklı olanı Teknolojik buluşlar olmaktadır. Bununla beraber yapılan yeni yazılımlara da hibe kredisi verilmektedir. Genç ve bayan girişimci faaliyetlerine zaten öncelik verildiğini sizlere ilettik. Bunların yanında meslek lisesi öğrencilerinin faaliyetleri de vardır. Bunların dışında olan bölümler de oldukça fazladır. Ancak en çok hibe desteğinin verildiği bölümler bunlardır. Hibe desteği almak isteyen kişiler yukarıda saydığımız yerlerden başvuru da bulunurlar ise hibe desteği çıkma olasılıkları biraz daha fazla olacaktır.

İşletme Giderleri İçin Hibe Desteği Olur mu ?

İşletme giderleri için de hibe desteğiniz vardır. İşin kurulduğu andan itibaren dükkan kirası ve personel maaşı gibi işletme giderlerine yönelik 30,000 TL’ye kadar destek verilmektedir. Ayrıca bu verilen hibe desteği geri ödemesiz olarak verilmektedir. Verilen desteğin nerelere verildiği ve üst limitleri ise şu şekilde;

  • İşletmenin kuruluş giderleri için en fazla 2,000 TL
  • Makine alımı teçhizat ve ofis kurulumu gibi giderler için en fazla 18,000 TL
  • İşletme giderleri için toplam olarak 30,000 TL hibe verilmektedir.

Genel toplama bakıldığında 50,000 TL’ye kadar hibe desteği alabilirsiniz. Ancak bu destek sizlere yetmez ise sonrası da 100,000 TL’ye kadar hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.  Alacağınız bu sonra ki 100,000 TL destek geri ödemeli olacaktır. Ancak faiz bulunmayacağı için tercih edilebilir. İşletme kuruluşlarında verilen hibe desteği bazı durumlarda yetersiz kalmaktadır. Sonra ki ödemeler için de devletin faizsiz kredi imkanından yararlanılması oldukça güzel bir durumdur.

Hibe Kredi Destekleme Oranları

Kadın girişimcilerin ekonomi piyasası daha çok girmesi ve etkilemesi amacıyla desteklenen hibe kredi oranları bayanlara daha yüksek tutarlarda verilebiliyor. Bu nedenle KOSGEB’den alacağınız hibe kredilerde bayan işletmecilere % 90’lara varan oranlarda verilirken erkek girişimciler için bu oran % 70 seviyelerinde tutulmuş. Rakamsal olarak bir örnekle açıklamak gerekirse yapacağınız girişim için masraflarınıza faturalandırmalar ile yapacağınızdan faturalar da belirtilen rakamlar üzerinden hesaplanıyor. Yani 50 Bin liralık faturalandırmanız bulunduğu takdirde kadın girişimci 45 bin lira, erkek girişimci ise 35 bin lira hibe kredi alma şansına sahip oluyor.

KOSGEB Genç Girişimci Hibeleri

Meslek Lisesi mezunu olan genç girişimcilerin hazırladığı projelere istinaden yapılan başvuruların diğer başvurulara oranla onaylanması ve hibe kredi alınma ihtimali daha yüksek oluyor. Çünkü genç beyinlerin desteklenmesi ile ekonomiye kazandırılması amaçlananlar arasında.

Yorum yapın

Krediler