5 Adımda Türk Telekom Faturalı Hat Üzerinden Kredi Alımı

Faturalı hatta telefon alımı sonrası faturalı hatta kredi alımının yolunun da açılması kart yasağı nedeniyle tüketicileri GSM firmaları üzerinde yoğunlaştırdı. Yüksek bedelleri bulunan telefonların peşin fiyatla alınamaması, bu fiyatın taksitlere bölünmesi, bölünen taksit sayısının ise 3 yıl olması nedeniyle tüketiciler bu durumu değerlendirmek isterken aynı zamanda da çok daha pahalıya almak zorunda kaldı. GSM firmaları üzerinden taksitle telefon alımı, faturaya yansıtılan taksitler ile sağlanırken bu durumun açıklaması faturalı hat üzerinden kredi olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de hali hazırda üç GSM firması faaliyet gösteriyor. Bu anlamda TV, telefon, GSM hattı ve internet gibi önemli bir potansiyeli bulunan Türk Telekom Hattı Üzerinden Kredi alımı müşteri sayısının fazlalığı nedeniyle en çok tercih edilen nakit ihtiyacı karşılama yolu oldu diyebiliriz.

  1. Türk Telekom Kredisi

Avea ve Aycell’in birleşmesi sonrasında önemli bir kademeyi atlatan Türk Telekom sonradan kurulmalarına rağmen müşteri potansiyeli ile diğer GSM firmalarını geride bıraktı. Buradaki başarısı elbette tartışılmaz. 35 milyon sayısının üzerinde bir abonesi bulunan Türk Telekom Faturalı Hatta Kredi hizmeti vermesinin asıl nedeni aslında alınacak akıllı telefonlara finans desteği sağlamak. Fakat bu ilerleyen zamanda kişilerin nakit para ihtiyacını karşılama yoluna dönüştü. Burada üzerinde durulması gereken husus aslında kredi başvurusu değil. Türkiye de kredi ürünlerinin birinci adresleri bankalar. Fakat zaman içerisinde gelişen ekonomi ve ekonominin getirdiği ihtiyaçlar nedeniyle kişilerin bu yolu kullanmaya yönelmesi büyük bir ihtiyacın varlığını gösterdi. Zira firmalar bu anlamda telefon satışı yapıyor ve bu sattığı telefonu geri satın alarak arada oluşan durum ile kişine nakit sağlanıyor. Bu durum tüketiciler arasında kredi olarak değerlendiriliyor ki aslında bir bankadan alacağınız borç para için ödeyeceğinizden daha fazlasını ödemiş oluyorsunuz.

  1. Krediye Başvuru

Türk Telekom Hattına Kredi Türk Telekom mağazalarında bulunan telefon modelleri ve vadeleri üzerinden alınabiliyor. Bunun için en az altı aylık bir hattınızın olması gerekiyor. Bu hattınız ile bir bayi üzerinden sorgulama yapılıyor ve sorgulama cep telefonunuza SMS yoluyla geliyor. Burada sizin kredi skoru gibi durumlarınızın kontrolü sağlanıyor ve alınabilir durumda olduğunuz zaman size kredi ile telefon alımı hakkı veriliyor.

  1. Faturalı Hatta Kredinin Vadesi

Hatta kredi alımı da alınan telefonların taksitlerinin ödenmesi söz konusu ile vadelendiriliyor. Size sağlanan nakit ile birlikte faturanıza yansıyan taksitleri ödüyorsunuz. Burada son düzenleme neticesinde cep telefonlarının alımlarında vade altı ile sınırla karşılaştı. Eylül 2018 tarihinde yapılan düzenleme neticesinde telefonların bedellerine oranla ödeme vadesi de genişletildi.

  1. Türk Telekom Hattına Kredi Yasal mı?

Burada kredi telaffuz edilmesi aslında yanlış olabilir. Siz almak istediğiniz cihazın ücretini faturaya yansıtılan taksitler ile ödüyorsunuz. Bu durum için GSM firmaları BDDK üzerinden gerekli yasal izinleri alarak hareket ediyor. Bu nedenle yasal bir husus. Bunun için son dönemde vadelerde ve cihaz fiyatlarına göre değişiklikler yapıldı. Bu durum bile yasal olduğunu gösteriyor.

  1. Hatta Kredi Alımında Ücretler

Hatta alacağınız cihazın bedeli normal satış fiyatlarının üzerinde oluyor. Bu durum için nasıl bir tanım koyarsanız koyun, GSM şirketleri ticari olarak kazanç sağlamak adına bu durumdan faydalanıyor ve fiyatlarını yüksek tutabiliyor. Siz taksitle alamadığınız ya da kredi kartına vadeler ile alamadığınız cihazı buradan temin ediyorsunuz. Sizin de bu kolaylığınız bulunuyor ve karşılıklı işiniz görülmüş olabiliyor. Özellikle internet üzerinden hatta kredi alımı için müşteri bulan firmalar üç farklı GSM firmasına da kredi tahsisi yaptıklarını beyan ediyor. Bu firmaların internet sitelerinde iletişimleri, adresleri bulunmuyor ki insan üzerinde şüphe uyandırıyor. Bu nedenle de güven zedelenmesi söz konusu. Zedelenen güvenle de kredi alımı uzak kalıyor.

Yorum yapın

Krediler