4 Adımda ATM (Bankamatikten) Kartsız Para Çekme

Bankaların bireysel bankacılık hizmetini sunan ilk mecralarından bankamatiklerden kartsız para çekme işlemi hizmeti veriyor olması bir çok kişiye kolaylık sağladı. Bu anlamda para çekmek için kullanacağınız ATM’lerden kartsız para çekme işlemi bankadan bankaya farklılık gösteriyor olsa da mantık yine aynı şekilde çalışıyor.

Teknolojinin yanında sürekli kendisini güncelleyen bankalar tüketiciye en hızlı ulaşabildikleri ATM’ler sayesinde kartsız QR kodu ile para çekme imkanı veriyor. Hangi bankayı kullandığınızın bir önemi yok. Çünkü her banka bu hizmeti veriyor ve hesap sahibi olmayan kişilerin bunu tercih ediyor olmaları son zamanlarda en çok para gönderme işlemine de olanak kılmış oluyor.

Kartsız para çekme işlemi tüm bankalarca uygulanıyor olmasına karşın bu işlemi en çok kullanan bankalardan birisi QNB Finansbank enpara ile gerçekleştiriyor. Kartsız para çekme işlemi sınırlı sayıda olsa da QNB Finansbank dahil diğer bankalarca da bu işlem dört farklı yöntem ile gerçekleştirilebiliyor. Bunlar;

  • Cep Anahtar Yöntemi İle
  • QR Kodu İle
  • Mobil İmzayla
  • Biyokimlik Yöntemi İle para çekme

Cep Anahtar Yöntemi İle Para Çekme

Bu işlem için öncelikli olarak hesabınızın olduğu bankanın mobil uyguluamasını cep telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Burada uygulama bünyesinde bulunan cep anahtar yöntemi ile bankamatiklerden kartsız para çekme işlemini yapabiliyorsunuz. Burada üretilen bir cep anahtar bulunuyor. Üretilen bu anahtar bir kerelik olduğu için güvenli. Kişi parayı çekmek istediğinde de kartsız işlem menüsü ile istediğini yapabiliyor.

ATM’lerden QR Kodu İle Para Çekimi

Bankacılık sektörüne yeni girmiş olan QR Kodu işlemi hesabınızdan çekebileceğiniz tutarlar için geçerli. Uygulamadan giriş yaptıktan sonra çekmek istediğiniz tutarı giriyorsunuz ve karşınıza çıkan QR kodu mobil şubede bulunan kodu telefonunuzun kamerası ile okutuyorsunuz. Bu sayede de para çekimi söz konusu oluyor. Bu konuyu daha ayrıntılı olarak QR Kodla Para Çekme yazımızda paylaşmıştık.

Mobil İmza İle Para Çekimi

Mobil imza işlemi ülkemizde TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve Kamusm ile uygulamaya konulan elektronik imza işlemi ile yapılabiliyor. Burada mobil imza işlemi için GSM firmasından faydalanılıyor. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone bu hizmeti vermeye başladı. Kartsız işlem menüsü ile mobil imza yardımı sayesinde kartsız para çekimi söz konusu ediliyor. Elektronik imza ile neler yapılır başlıklı yazımız faydalı olabilir.

Biyokimlik Yöntemi İle Para Çekimi

Her bankada olmasa da bu işlemin kaynağı parmak izi, damar haritası, avuç içi okuması gibi sistem. Öncelikli olarak tabi bankaya bu unsurların kaydı söz konusu. Daha sonra bankacılık hizmetlerinden faydalanmak için bankanızın ATM sinden kayıtlı olan biyokimlik özelliğiniz ile şifreye gerek kalmadan giriş yapma imkanı ve kartsız para çekme imkanları sağlanmış oluyor.

Bankamatiklerden çekebileceğiniz para tutarları limitler dahilinde. Bu nedenle bankamatikten en fazla ne kadar para çekilir başlıklı yazımız sizin için faydalı olur.

Yorum yapın

Krediler