Seçim Sonrasında Faizler Ne Olacak?

Herkesin merakla beklediği 31 Mart Yerel seçimlerine az bir süre kaldı. Yaklaşık 4,5 ay sonunda yer seçimler yapılacak ve Belediye Başkanlarından Muhtarlara kadar yeni kadrolar belli olacak. Yapılacak olan bu seçimler sonrası vatandaşların ekonomik durumların ne olacağını sorgulaması gayet normal. Çünkü insanların geleceği söz konusu, borçlanmaya girmeleri ve borcun uzun vadelerde olması etkili. Farklı mecralardan farklı görüşlerin ortaya atılmasının ardından seçim sonuçları ekonomiyi direk ve anında etki edecek. Ama yerel seçim olması ekonomideki istikrarı etkilemeyecektir.

31 Mars yerel seçimleri gününde ve öne alınmadan yapılacak.  Seçim sonrasında faizler ne olacak? Yeni seçim kararına piyasaların vermiş olduğu anlık tepki ile döviz kuru ve altın fiyatlarında düşüş yaşanırken Borsa İstanbul yükselme trendine girdi. Bu anlık tepkinin ne kadar süreceği bilinmez. Fakat şimdiden seçim sonrası senaryoları ekonomi uzmanlarının baş konusu olma yolunda.

Peki 31 Mart tarihinde yerel seçim yapılması halinde ekonomi piyasası ne durumda olacak, muhtemel seçim sonuçları döviz kurlarına, altına ve borsa senetlerine ne kadarlık bir etki edecek bu sorular cevaplarını arayacak.

31 Mart’tan Sonra Faizler Ne Olur?

Artan mevduat faizleri, yaşanan zamlar neticesinde hükümetin sürekli hedefi halinde olan yüksek faizlerin indirilmesi için sürekli çağrılar yapılıyordu. Bu nedenle özellikle ev almak isteyen kişilerin konut kredisi faizlerinin inmesi beklentisi ile emlak piyasası da dar bir boğazın içine girmişti. Tüm ekonomi piyasalarında tüketicilerin faizlerin inmesine dair beklenti yaşıyor iken seçim kararı alınması faiz indirimi bekleyenlerde şaşkınlık yarattı diyebiliriz. Tüketici kredisi faizleri 2,60 3,00 aralarında iken konut kredisi faizleri en uygun devlet bankalarında 1,98 seviyelerinde hareket ediyor. Aradaki seçim yarışı ile ihtiyaç kredilerinde faiz artışı olabilir. Fakat seçim sonrasında tüketici kredisi faiz oranları alınan güven ile inebilir.

Alınan seçim kararı ile faiz oranlarının durumunu beklemeye alınacak gibi. Zira siyasetçiler seçim nedeniyle faiz indirimini muhtemelen ikinci üçüncü plana atacaklar. Fakat faizlerin indirilmesi gerekiyor ki, ekonomi piyasası canlansın. Siyasi iktidar seçim sonrası yine istikrar ile göreve gelmesi halinde faizlerin üzerine daha çok gidebilir. Kaldı ki seçim sonucu ile güven faizlere de etki edecek ve bu etki olumlu yönde olacak.

Seçim Sonrası Konut Kredisi Faizleri

Ev almak isteyen kişiler seçimi bekleyim beklememe konusunda kararsız kalmış durumdalar. Uzun dönemli borçlanma yoluyla alacakları eve çok yüksek faizler ödemek istemeyen tüketiciler faiz indirimi beklerken muhtemel evin fiyatlarının artması neticesinde yine cebinden fazladan para çıkabilir. İnşaat sektörünün fiyatlarına yön veren çimento, demir gibi malzemelerin fiyatlarındaki artış emlak piyasasına da yansıyacak. Fakat yüksek faiz oranları ile satılamayan konutlar emlak piyasasını daraltabilir. Bu durumda ev fiyatlarının inmesi beklenebilir. Satılan konut fiyatları bölgesine göre de farklılık gösterecek. Fakat seçim sonrası yine güven seçim sonrası konut kredisi faizleri konusunda önemli bir etken.

31 Mart Sonrası Dolar Ne Olur?

16 Nisan tarihinde yapılan referandum sonrasında oluşacak ekonomik veriler hakkında uzun uzun konuşuldu, istatistikler yayınlandı. Bir çok ekonomi uzmanı referandum sonrası döviz kurlarında artışların olacağı senaryolarına imza atarken referandum sonrasında ciddi düşüşler yaşadı. Referandum öncesi 3,72 olan dolar referandum sonuçlarının açıklanması ile 3,62 seviyesine düşmüştü. Son dönemde gelişen ekonomik olaylar neticesinde tarihinin en yüksek seviyelerini gören Dolar 4,50 TL civarlarında seyrediyor.

Doların yükselmesine en son etki eden olay Trump’ın yaptırım kararları oldu. Bu haber sonrası piyasalarda yükselme yaşandı ve Dolar 6 lira seviyelerine çıktı. Alınan seçim kararı ile düşüş yaşayan Dolar kuru Mart’ta yapılacak seçime kadar paralel gidebilir.

Seçim sonrası siyasi tablo ekonomi piyasasına yön verecek. Çıkan sonuçlara bağlı olarak yükselme trendi yaşayacağımızı söylemek mümkün. Referandum sonuçları gibi siyasi istikrarın devamı çıkması halinde dolar kurunda düşüş olabilir. Fakat yaşanacak düşüşlerin uzun sürmeyeceği artışın arkasından geleceği beklentiler arasında.

Seçim sonrası kazanan siyasi iktidarın ekonomiye yön vermesi için piyasaların güvenini alması gerekiyor. Alınacak güven ile TL değer kazanırken döviz kurunun dolayısıyla Dolar’ın düşmesi bekleniyor.

31 Mart sonrası Euro Ne Olur?

Suriye de yapılan kimyasal saldırıya yanıt vermesi beklenen Nato üyelerinin tavrı Euro’nun TL karşısında değer kazanmasına neden olmuştu. Döviz kurunun yükselmesiyle birlikte Euro’da yükseldi ve TL değer kaybı yaşadı. Referandum öncesi 3,90 ile kapanan Euro referandum sonrası yine 3,90 olarak hareket etti. Fakat ilerleyen sürelerde sürekli artış gösterdi. Aradan geçen bir yıl içerisinde Euro 6,21 TL ile rekor seviyeye ulaştı.

Döviz kurunun Mart seçimleri sonrasında çıkan seçim sonuçlarına göre tavır takınması kesin. Dolar kurunda olduğu gibi Euro çıkan sonuçlar ile güvenin sağlanması halinde düşme eğilimine girecek, zamanla dalgalanmalar yaşayacak fakat zaman içerisinde yükselme evresinde olacak gibi görünüyor. Bir yıl içerisinde önemli oranda artan Euro’nun seçim sonrası seviyelerinde ciddi bir değişiklik yaşanmayacaktır.

31 Mart’ta Altın Ne Olacak?

En çok sığındığımız, birikimlerimizin baş tacı altın 20 Nisan 2017 tarihinde gramı 152 Lira seviyelerinden işlem görüyordu. 4 Mayıs tarihine kadar düşme eğilimine girmesi ile gramı 140 TL’ye gerileyen altın dalgalanmalar yaşasa da Temmuz 2017 tarihinden sonra yükselme evresine girdi. 187 Lira seviyelerine kadar çıkan altının güncel gramı 211 liralardan işlem görüyor.

En çok yatırım aracı olarak piyasalarda işlem görmeyen altınların yastık altında tutulan miktarlarında artış yaşanacak gibi. Ziraat Bankasının altına dayalı kira sertifikası ile belli miktarları ekonomiye kazandırılmış olsa da kazandırılamayan oranları oldukça yüksek. Seçim sonrası ekonomik endişesi olan kişilerin altını evinde saklayacağı muhtemel.

Seçim sonrasında altın fiyatları yine aynı seviyelerde hareket etmesi bekleniyor ve bazı piyasaların beklentisinin olduğu gibi yüksek oranlara çıkması beklenmiyor. Referandum sonrasında olduğu gibi kazanılan istikrar ve güven duygusu altının fiyatlarında inme yaşanmasına neden olabilir.

Yorum yapın

Krediler