23 Nisan’da Bankalar Açık mı?

Bu yıl 23 Nisan bayramını kutlayacağımız gün yine hafta içerisine geliyor. Tüm yurtta ve dış temsilciliklerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olarak ilan edilmiş durumda. Bu nedenle Türkiye’de finans kuruluşları, bankalar, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör şirketleri de dahil olmak üzere kapalı olacak.

Hangi Bankalar kapalı

Türkiye’de faaliyet gösteren özellikle devlet bankaları başta olmak üzere Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıfbank ile bu bankalara ait katılım bankaları, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Denizbank gibi diğer bütün bankalar kapalı olacak ve işlem göremeyecekler. Bu nedenle banka şubelerinde işi olan tüketicilerin haftanın son günü olan 20 Nisan günü bankacılık işlemlerini yerine getirmesi uygun olacaktır.

23 Nisan 2019 Salı  gününe geliyor. Bu nedenle 20 Nisan tarihinde bankacılık işlemlerini yaptıramayan kişiler üç günlük tatile takılacak. Maddi ve manevi açıdan mağduriyetin yaşanmaması adına 20 Nisan 2018 Cuma günü banka işlemlerinin bitirilmesi gerekir. Yapılacak EFT talimatları yine Cuma günü saat: 16:45’i geçirmeniz halinde bu talimatınız yerine getirilmesi 24 Nisan tarihini bulacak. Havale işlemlerinde eft talimatı gibi bir saat bulunmayıp yapıldığı anda karşı hesaba paranız geçecektir.

Tatil Gününde Bankacılık İşlemlerini Nasıl Yaparım?

23 Nisan Çocuk Bayramı da dahil olmak üzere ülke çapında oluşabilecek diğer resmi ve dini bayramlar ile hafta sonları bankacılık işlemlerinin tek adresi dijital bankacılık. Bankaların internet üzerinden işlem yapılmasına izin verdiği internet bankacılığı, cep telefonlarında uygulamalar eşliğinde kredi kartı ödeme, fatura ödeme, havale yapma, tüketici kredisi kullanma gibi bütün bankacılık işlemlerinize anında ulaşabilirsiniz. Yani muhtemel unutabileceğiniz ödemeleriniz bulunması halinde anlık olarak bu ödemelerinizi bankacılık uygulamaları üzerinden yerine getirebiliyorsunuz.

Döviz alım ve satım işlemleri hafta sonu gibi tatillerde tüketici adına daha masraflı bir iş oluşturuyor. Döviz alımı daha yüksek tutarlarda yapılırken banka size yine döviz bozdurma işlemini normal döviz kurlarının çok daha altındaki miktarlarda gerçekleştirilmesine izin veriyor. Bu nedenle döviz alım ve satım işlemlerinizi tatil günlerine bırakmamaya özen göstermeniz maddi açıdan yararınıza olacaktır.

23 Nisan 2019’de Resmi Daireler Açık mı?

Ulusal bayram olan ilan edilen 23 Nisan çocuk bayramında tüm resmi daireler kapalı olacak. Fakat muhtemel  acil muayene ihtiyacına binaen poliklinikler kapalı olurken acil servisler hizmete devam edecekler. Bu nedenle hastaneler randevu sisteminde 23 Nisan’da kapalı görünüyor. Emniyet Müdürlüklerinde ve karakollarda nöbet sistemi vatandaşa hizmet açısından devam edecek. Borsa İstanbul’un işlem görmeyeceği bugünde Tapu Müdürlükleri de kapalı olacak.

23 Nisan 2019 günü resmi olarak bütün kamu kurum ve kuruluşları kapalı olmak zorunda.

 

Yorum yapın

Krediler