2018’de Ekonomik Kriz Çıkar mı?

İthalat ve ihracat rakamlarının açıklanmasının ardından, ülkede yaşana işsizlik oranın artması ve ekonomik anlamda yapılacak olan reformlardan sonra ülkenin ekonomik durumu hakkında merak ettiğiniz detayları sizlere açıklamak istiyoruz. 2018 yılı içerisinde ekonomik olarak kriz çıkar mı? Beklentisi içerisinde olan okuyucularımız için uzman görüşlerinden faydalanarak bilgiler sunalım.

Sıkı bir ekonomi takipçisiyseniz gün içerisinde bu işin uzmanlarını yeteri kadar takip ediyorsunuzdur. Ekonomi uzmanları bir çok senaryoları kurgularlar ve muhtemel olabilecekleri bir bir sıralarlar. Elbette bu işi uzmanını bırakmak en doğru karar olur.

Dolar ve Euro tarihi seviyede

Doların 4 TL ve üzerinde olduğu şu günlerde Euro’da tarihi seviyelerinden rekor kırarak yükselmeye devam ediyor. Ülkenin ekonomik olarak büyüme rakamlarını açıklamasından sonra Mart ayı içerisinde daha büyüme gerçekleştirecek olan ülkemizde aslında bazı şeyler doğru giderken, bazı ekonomik durumların ise hiçte iyi gitmediğini belirtmek istiyoruz. Küresel çapta ülkelerde yaşanan ekonomik krizlere rağmen büyüme rakamları konusunda son derece başarılı bir şekilde büyümeye devam eden ülkemizde 2018 yılı içerisinde herhangi bir ekonomik kriz beklentisinin bulunmadığını belirtmek istiyoruz. Ancak küresel çapta nelerin bizleri beklediği konusunda net bir bilgi söylemek doğru olmaz.

Orta vadeli hedefler belirlendi

Ekonomik olarak büyüme kapsamında orta vadeli olarak açıklanan plan içerisinde yapısal birçok reform hayata geçerek ülkenin ferah seviyesi yükselme yolunda emin adımlar ile ilerlemeye devam ediyor. Ekonomik olarak her geçen büyüyen ülkemizde özellikle istihdamın arttırılması adına yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı ve bir önceki yılın işsizlik rakamları baz alındığı zaman işsizlik oranını düştüğünü belirtmek istiyoruz.

Büyüme oranı olarak ise ülkenin 5,5 oranında büyüme hedefinin yıl sonuna doğru %7 oranında büyüme göstermesi bekleniyor.

Dünyada Oluşan Olaylar Krize Neden Olabilir.

Küresel dünya ülkelerinde muhtemel oluşabilecek bir çok olay ekonomisinin yıpranmasına neden olurken bu durum diğer ülkeleri de etkiliyor. Son dönemde oluşan Suriye ve öncesindeki Irak politikaları ekonomik krizlerinde en başını çekiyor. Bütün dünyada olup bitenler elbette Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Türkiye’de her üç kişiden birinin uzun dönemli olarak borçlu olması buna bağlı olarak ta borcunu ödeyemez duruma gelmesi etkileyen faktörler arasında

İşsizlik 2018’de daha düşecek

Son veriler ışığında işsizlik rakamlarının % 10,8 olduğunu ve yıl sonunda bu hedefin %9,6 olarak azalacağı beklenen tahminler arasında karşımıza çıkıyor. 2018 yılının ilk çeyreğini baz aldığımız zaman işsizlik oranının beklenen oranda azalması işsizliğin yıl sonu belirlenen hedef doğrultusunda olacak gibi duruyor.

Gelir dağılımında ise büyük bir eşitsizlik söz konusu

En zengin kişiler ile en yoksul olan kişiler arasında bulunan rakamların giderek artması gelir dağılımı konusunda ciddi sıkıntıların ortaya çıktığını bizlere göstermektedir. Yılın son verileri baz alındığı zaman en zengin kişiler ile en yoksul olan kişiler arasında gelir dağılımı konusunda bulunan fark % 1.78 oranında artış göstererek 38.58 katına kadar yükseldi. Bu durum da aslında ülkemizde bir şeylerin yanlış gittiğini gösteren dengeler arasında yer alıyor.

Turist sayısı giderek artıyor

Ülkemizde yaşanan bazı krizler ülkemize gelen turist sayılarında ciddi oranda düşüş meydana gelmesine neden olmuştu. Ancak 2017 yılı ile 2018 yılı içerisinde ülkemize gelen turistlerin verileri incelendiği zaman gelen turist sayılarında çok ciddi artışların meydana geldiğini belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de turizmin bu denli fazla büyüme göstermesi ülkemizin ekonomik olarak biraz daha rahatlamasını sağlayacağından dolayı 2018 yılı içerisinde herhangi bir kriz çıkmasının şu an için mümkün olmadığını belirtmek istiyoruz.

Önümüzdeki süreçte ekonomik olarak nasıl bir olaylara gebe kalacağımızı hep birlikte takip edeceğiz.

Yorum yapın

Krediler