18 Yaşını Doldurmayan Kredi Kartı Alabilir mi?

18 Yaşını Doldurmayan Kredi Kartı Alabilir mi? Bankacılık hizmetlerinin neredeyse ilk sırasını Kredi Kartları teşkil ediyor. Milyonlarca müşterinin cebine giren kredi kartları bankalar arasında farklılık gözetiyor olsa da aynı işlevi görmesine rağmen tüketicilerin farklı bankalardan sahiplendikleri kartlar ile ödeme imkanına kavuşuyor. Fakat her isteyene kart verilmediği gibi bu hizmetin alımında belli kriterleri yerine getirmiş olmanız gerekir.

Tüketerek büyüdüğümüz ekonomimizin en önemli ödeme aracı olan Kredi Kartları yaşadığımız modern teknolojik yapıya da uygun hale getirildi ki her mecrada kullanılabilir haline geldi. Bu elbette önemli bir adım. Nüfusumuzun ¼’ünü oluşturan 15-18 arası genç nesil bankacılık hizmetlerinden faydalanmak her daim ister. Fakat Türkiye’de psikolojik olarak kendini kanıtlayabilme yaşı yani reşit olma yaşı 18 dir. 18 yaşını doldurmayan kredi kartı alabilir mi gibi soruları bulunan bu kesim reşit yaşı engeline takılmıyor. Her bankacılık ürününde olduğu gibi bunun kriteri de bu yaşın altındaki kişilerin kart sahibi olabilmesi için ebeveynlerinin desteğine ihtiyacı olmasıdır. Kişinin yaşını doldurmaması nedeniyle kendi adına kart sahibi olması mümkün değildir. Ebeveynlerin çıkaracağı ek kredi kartları ile kart sahibi olurlar ve bu ürünü kullanabilirler. Kişi yaşını doldurmadan bankaya kart başvurusu yapsa bile banka bu başvuruyu yasal mevzuat gereği reddetmekle yükümlüdür.

Ebeveyni Olmayanların 18 Yaşından Önce Kredi Kartı Sahibi Olması

Çeşitli nedenlerle yaşamları son bulmuş genç nesilin kart kullanabilmesi için de yasal mevzuatlarda engel bulunmaktadır. Fakat Burada ailesi olmayan gençlerin de mutlaka varisi olan bir akrabası ya da büyükleri bulunur. Bu türdeki 18 yaş altı genç nesil yasal varislerinin onayı ile kart sahibi olabilir ve harcamalarını yapabilirler.

Bankalar genç nesile ulaşabilmek için dönem dönem kredi kartı kampanyaları düzenleyebiliyor. Bu kampanyalar eşliğinde kart sahibi yapılan gençler belli kısıtlamalar eşliğinde harcama yapabiliyor fakat burada yine ebeveynlerinin onaylarının alınması şart koşuluyor. Bankaların 18 yaş altı gençlere sunduğu kredi kartları şu şekilde;

İş Bankası MaxiPara Gençlik Kartı

Banka reşit olmayan kişilere sunduğu MaxiPara Gençlik ile ailelerin çocuklarının harcamalarını takip etme imkanı da veriyor. Ebeveynler vereceği harçlığı bu kart ile vererek yapılan harcamaları birebir takip etmeleri mümkün haline getirilmiş. Çalınmalara karşıda güvenlikli haline getirilen kart ile yapılan harcama ya da nakit çekimi ebeveynlerin karta yüklediği tutar kadar olabiliyor. Yani ne kadar yatırırsanız o kadar harcanabiliyor. Kart sahibi olabilmenin yaşı 12- 18 yaş arası. Ailelerin bu hizmeti alabilmesi için hesabının olması gerekirken, küçük varisler için hesap şartı bulunmuyor.

Vakıfbank Junior Kart

Yine kanunen veli eşliğinde alınabilen Junior Kart Vakıfbank’ın sunduğu bir hizmet. Reşit olmayan gençlere alabileceğiniz bu kart ile bütün kredi kartı işlemlerinizi yerine getirebiliyorsunuz. Burada bu kart ile birikim ya da yatırım hesabı açtırabilmeniz de mümkün hale getirilmiş ve ailelerin tercih ettiği limitler dahilinde harcama ve çekim yapılabiliyor.

Akbank EXİ26 Kredi Kartı

16-26 yaşlarındaki gençlere ailelerin onayı ile tahsis edilen Akbank EXİ26 Kredi Kartı ile harcama, çekim ya da para yatırma işlemi mümkün. Tahsis edilen kart ile yapılan harcamalar neticesinde chip-para kazanılıyor olması gençler için ayrı bir avantaj teşkil ediyor. Daha çok öğrencilere yönelik olarak düzenlenen bu kartın kullanımı 26 yaşına kadar devam ediyor olması öğrencinin harcamalarını takip açısından da önemli. Fakat 18 yaşından itibaren bankalarda onay vermesi halinde bu kişiler kendi kredi kartlarına sahip olabiliyorlar.

Yapı Kredi Bankası World Kredi Kartı

Milyonlarca müşteri potansiyeline sahip Yapı Kredi Bankası 18 yaş altındaki genç nesile kredi kartı tahsisini veli onayı ile yapıyor. Yıllık bazda Kredi Kartı Aidatı alınabilen kartın kullanımı için velinin tayin ettiği tutar üzerinden limit konuluyor. Daha yüksek limitlerde olması tabi bankanın onayına bağlı kalıyor. 18-26 yaş arasındakilere Playkart veren banka bu kartı kişinin üzerine tescil ediyor.

Yorum yapın

Krediler