18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabi Açma

Banka hesabı açmak öğrenciler ve çalışanlar için bir gereklilik haline gelmiştir. Eğer şehir dışında okuyorsa ailesinin kendisine para göndermesi gerekir ya da şehir dışında çalışıyorsa bazı kişilere para göndermesi gerekebilir. Bankalar bu yönden en iyi yollardır. Ama 18 yaşından küçükler tek başlarına banka hesabı açamazlar. Banka hesabı açmak için bir kişinin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Peki, 18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Açma mümkün mü?

İNCE AYRINTI: 18 yaşından küçükler her ne kadar kendilerine ait banka hesabı sahibi olurken zorlansalar da “bağlı hesap” ya da “ek hesap” dediğimiz 1. derece aile yakınlarına bağlı olan hesapları açtırabilirler. Bunun için ebeveynleri ile banka şubesine gidip birkaç evrak imzalamaları yeterlidir. Ancak bu bağlı hesapların ve bağlı kredi kartlarının esas kontorlünün ana hesapta olduğunu bilmelisiniz. Yani anneniz ya da babanız isterlerse bu hesabı kısıtlayabilirler. Size tavsiyem; eğer ki yaşınız küçük ise banka hesabı yerine bitcoin cüzdanı, webmoney hesabı ya da payoneer hesabı düşünebilirsiniz.

Veliniz İle Hesap Açtırın

18 yaşından büyük her birey sadece kimliğiyle bir banka hesabı açabilir ama eğer 18 yaşını doldurmamış bir kişi iseniz sadece kimlik yetmez. Öncelikle 18 yaşından birine hesap açmayı bankanın kabul etmesi gerekir. Sonra elbette bir velinin izni olması gerekmektedir. Bankaya velinizle veya bankadan alacağınız belgeye atacağı imza ile hesap açmanız mümkün. Bu hesaplara “kumbara hesap” veya “yatırım hesabı” denilmektedir. Ama eğer ilk kez hesap açacaksanız velinizin gelmesinde ısrar edebilirler.

Banka hesabı açmak için bireysel bankacılık hizmetlerine gitmeniz ve hesap açma talebinizi söylemeniz gerekmektedir. Yanınızda veliniz olması gerekir. Size hesap seçenekleri sunulur ve siz istediğinizi seçersiniz. Ardından kimliğiniz ve velinizin kimlik bilgileri alınır. İmzalar atılır ve en kısa sürede kartınız size verilir. Ardında bir şifre alma işlemi olabilir. Bunun haricinde artık bir banka hesabına kavuşmuş olursunuz. Eğer devlet tarafından verilen burs veya kredi işlemleriniz için gidiyorsanız, banka hesap açma işlemlerinizi hemen gerçekleştirebilmektedir.

18 Yaşından Sonra Kendi Açabilir

18 yaşı çoğu belge için gerekli bir hale gelmiş bir yaştır. Bu yaşın altında olan kişiler kamusal alanlarda velilerinin koruması altında sayıldıkları için çoğunlukla velilerine bağlıdırlar. Bu durum hesap açma veya kredi kartı alma işlemleri içinde geçerlidir. Bu yüzden eğer bu tür bir işleminiz varsa veliniz muhakkak yanınızda olması gerekir.  Veliniz ile birlikte geldiğinizde her işleminiz velinizin imzası ve talimatı doğrultusunda yapılacaktır. Daha sonra alacağınız kart ve İnternet bankacılığı sayesinde şubeye gitmeden velinize ihtiyaç duymadan işlemlerinizi banka dışındaki kanallar ile halledebilir ve sorun yaşamazsınız. Ama ilk işlemleriniz için 18 yaşına gelene kadar velinizin gelmesi şarttır.

Yorum yapın

Krediler