15-20 Yıl Uzun Vadeli Konut Kredisi Verenler

Konut kredisinde vade sayısının 120 aydan 240 aya kadar çıkması aslında birçok müşterinin en çok talep ettiği konular arasında geliyordu. Uzun vadeli bir şekilde konut kredisi almak istediğiniz zaman yapmanız gereken sizlere 15-20 Yıl Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren bankaların hangileri olduğunu tespit etmek olacaktır.

ÖNEMLİ UYARI NOTU: Sakın tefecilere gitmeyin konut kredisi almak için.Daha geçen gün bir müvekkilim geldi bana ve dedi ki 120 000 TL’lik nakit para karşılığında senet verdiğini ve bu senedi bir tür “teminat”  mahiyetinde teslim ettiğini ancak tefeci kişinin borç ödendikten sonra bu senetleri icraya koyup mağdur ettiğini anlattı. Yani 120 000 TL’lik borcu iki defa ödemiş oldu. Ciddi zarara girdi. Size tavsiyem bu adamlarla iş yapmayın. Eğer öyle bir niyetiniz varsa bile iki defa düşünün.

Konut kredisi faiz oranları ne kadar?

2018 yılı Nisan ayı içerisinde ele aldığımız bu yazımızda konut kredisi faiz oranları oldukça yüksek oranlarda karşımıza çıkıyor. Faiz oranları konusunda bankaların farklı oranlarda konut kredisi verdiklerini belirtelim. Ancak bu konuda en uygun oranların 2018 yılının Nisan ayı içerisinde Halkbank tarafından verildiğini belirtmek istiyoruz. Konut kredisi en uygun faiz oranlarında Halkbank müşterilerine % 1,15 oranı ile sunulmaktadır.

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında müşterilerine sunduğu faiz oranları aynı oranda olurken, vade sayısı bakımından da sadece Halkbank’ın müşterilerine 240 aya kadar vade seçeneği sunduğunu belirtelim. Vade seçenekleri bakımından birçok banka halen müşterilerine 120 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır.

Vakıfbank’ta konut kredisi türünde müşterilerine uygun faiz oranları ile kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Konut kredisi faiz oranlarında % 1,16 oranı ile müşterilerinin karşısına çıkmaktadır. Ancak Vakıfbank vade sayısı bakımından 120 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır.

En yüksek konut kredisi vade sayısı hangi bankadadır?

Konut kredisi çekmek istediğiniz zaman 120 ay ile sınırlı olan vade sayısının yakın zamanda 240 aya kadar çıktığını belirtelim. 20 yıl vade ile kredi çekme fırsatını sizlere sunan banka sayısının şu an için sınırlı olduğunu belirtelim. Eğer sizlerde uzun vadeli bir şekilde konut kredisi çekmek istiyorsanız belirttiğimiz bankaları kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası konuda müşterilerine 240 aya kadar vade seçenekleri ile hizmet vermektedir. “ Hayat sigortalı Kiracıya Mortgage “ adı altında sunulan bu kredi türüne başvuru yapmak için bankanın şubelerini kullanarak sizlerde yüksek vadeli seçenekler ile birlikte kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. 20 yıl vade seçeneği karşısında bankanın sizlere sunmuş olduğu vade seçeneklerinin %1.33 faiz oranı ile karşınıza çıktığını belirtelim.

Denizbank konut kredisi faiz oranları ve vade sayısı

Vade sayısı olarak 240 aya kadar vade seçenekleri sunan Denizbank bu konuda müşterilerine aynı zamanda uygun faiz oranları ile kredi imkanı sunmaktadır. Sizlerde konut kredisi çekmek istediğiniz zaman Denizbank üzerinden konut kredisi başvurusu yaparak bu alanda kredi alma şansını yakalamış olursunuz. Garanti Bankası’nın yanı sıra Denizbank’ta kredi kullandırma konusunda 240 aya kadar vade seçenekleri sunmaktadır. Ancak faiz oranı konusunda sizlere %1.49 faiz oranı ile hizmet vermektedir. Bu yüzden bu kredi türüne başvuru yapmak için bankanın şubelerine giderek konut kredisi başvurusunu yapabilirsiniz.

QNB Finansbank Uzun Vadeli Konut Kredisi

Uzun vadeler eşliğinde konut kredisi veren bankalardan birisi de Qnb Finansbank. Banka 180 ay yani 15 yıl vadeye kadar konut kredisi tahsisi yapıyor. Alacağınız 240 bin lira konut kredisi geri ödemesi 15 yılın sonunda 695 bin 701 lira olarak gerçekleşiyor. Burada ödediğiniz faiz tutarı masraflarınız hariç olmak üzere 455 bin 701 Lira olarak ödüyorsunuz ki bu rakam da çok fazla tutarlarda oluyor. Bankaya ödediğiniz aylık taksit tutarı 3 bin 865 lira iken faiz oranı ise yüzde 1,50.

Konut Kredisini Uzun Vade Mi Yoksa Kısa Vade Mi Almalı

Uzun vadelerin biraz daha düşük taksitler ödemek adına daha çok tercih ediliyor olması aslında sizleri şaşırtmasın. Birkaç kez konut kredisi alan bir tüketici olarak uzun vadelerin kimseye bir getirisi olmuyor. Tabi bankalar dışında. Uzun vadeler üzerinden elde ettikleri kazançlar muazzam rakamlara ulaştığı için mümkün olduğu kadar uzatma çabasındadırlar. Kısa vade de ise borç çabuk biteceği için bankanın da kazancı az olur.

Alınan krediyi erken ödemek, erken borcunu kapatmak ile tüketiciler yüksek taksit ödüyor olsalar da, ödediği miktarın içerisindeki ana para da yüksek olacağından ödenecek faiz tutarı düşük olacaktır. Ayrıca kısa vade sonrası biten borç ile almış olduğunuz konut size ait olacaktır.

Son olarak ifade etmek gerekir ki çok uzun vadeli krediler Türkiye gibi dinamiklerin sık sık değiştiği ve kaosun eksik olmadığı “gelişmekte olan ama bir türlü gelişemeyen” ülkelerde riskli olabilmektedir. Yarın öbür gün saçma sapan bir gerekçeyle memuriyetiniz yanabilir. Veyahut depremde binanınız yıkılabilir. Hiç umulmadık siyasi karışıklık sonucu işinizi kaybedip hapse bile girebilirsiniz. O sebeple uzun vadeli konur kredisi çekmeden önce yerel bölgenin gerçeklerini, hakikatlerini hep aklınızda bulundurun.

Yorum yapın

Krediler