Ziraat Bankasından Satılık İcralık Gayrimenkuller

  • 13 Ocak 2019

Bir çok insanın faydalandığı konut kredileri yeri geliyor maalesef ki güzel sonuçlanmıyor. Kredi ödemeleri yapılamıyor, veya eksik yapılıyor ya da nakit olmuyor ve yapılamıyor. Türkiye’deki kamu bankalarından birisi olan Ziraat Bankası herkese özel konut kredisi kampanyası düzenliyor. Ancak ödemelerin yapılmaması durumun da yasal takip, kanun takip süreci gibi süreçler sonrasında teminat olarak gösterdiğimiz gayrimenkullere veya herhangi ipotek ettiğiniz bir mala el konuluyor ve satışa çıkıyor. Bizlerde şimdi Ziraat Bankası gayrimenkul ihaleleri, ihale süreçleri, kredi koşulları vb. gibi detayları size aktaracağız.

Ziraat Bankası Gayrimenkul İhalelerine Nasıl Katılım Sağlarım?

Ziraat Bankası her gayrimenkulu için farklı tutarlarda teminat bedeli belirlemekte. Bu gibi durumda yapılması gereken bankanın internet sitesinde bulunan teklif mektubu ile peşin ya da taksitli olmak üzere satış şartnamesinin doldurulmasıdır. En geç ihale bitiminden 1 (24 saat ) gün önce kapalı zarf içinde ilgili ihale komisyonuna teslim edilmesi ya da posta ile ulaştırılması zorunludur. Ancak bilinmesi gereken çok önemli bir unsur mevcut. Postadaki gecikmelerden banka sorumlu olmamaktadır. Sorumluluk tamamen kişiye aittir. Aşağıdaki linkten gayrimenkullere göz atıp teklif verebilirsiniz;

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/gayrimenkul/satilik-gayrimenkuller

Ziraat Bankası Gayrimenkul Satış İhaleleri Nasıl Yapılıyor?

Her gayrimenkulün satışı için bir ihale tarihi belirlenir. Diğer teklifler ile pazarlık yapılmaya başlanır veya açık arttırma usulü ile satış işlemleri gerçekleşir. İhaleye katılmak isteyenlerin bireylerin belirlenen saatte ve tarihte tamamen hazır olmaları gerekmektedir.

Gayrimenkul İhalesi Ödemeleri Nasıl Yapılmakta?

Ziraat Bankası gayrimenkul satışları ndan doğan ödemeleri peşin ve taksitli olmak üzere 2 farklı çeşitte yapabilir. Ziraat’ten kullanılan ya da başka bankadan kullanılan kredi ile yapılan ödemeler peşin ödeme olarak bilinmektedir.

Taksitli ödemelerde ise bu durum farkldıır. Satış bedelinin yüzde 25’inin peşin ödenmesi gerekmektedir. Geri kalan yüzde 75’lik kısmı için faiz uygulanır ve bir vade süresi belirlenir.

Gayrimenkul İhalesine Verilen Tekliflerde En Yüksek Teklife mi Satış Yapılıyor?

Bu sorunun cevabı hayır. Banka gelen tüm teklifleri değerlendirir. Ancak ihaleni yapılıp yapılmaması, kime satılıp satılmayacağına kesin kararı banka vermektedir.

Teklifin Kabul Edildiği ya da Edilmediği Nasıl Öğrenilir?

Banka bilgilendirme yapmaktadır. Teklifi reddedilenlerin teminatları geri iade edilmektedir.

Yapılan Satışlara KDV Ekleniyor mu?

Ziraat Bankası KDV Mükellefi olduğundan ötürü satış bedellerine KDV eklemiyor.

Tapu ve Kadastro Harcı Ödemesi Kim Tarafından Yapılacak?

Harç ödemeleri hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmektedir

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Combo Kredi Kartını İptal Ettirme başlıklı makalemizde combo iptal, kart iptali ziraat combo ve ziraat kredi kartı iptali hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Kara Listeden Çıkmak İçin Öneriler

Kara Listeden Çıkmak İçin Öneriler var mı? Bankalar, müşterilerine kredi vermeyi, kredi kartı imkanı sunmayı çok severler. Çünkü uzun vadede...

Kapat