Ziraat Bankası Kredi Koruma Sigortası

  • 06 Aralık 2018

Doğumda olduğu gibi hayatta insanoğlunun başına gelebilecek bir husus bulunuyor. Kime ne zaman ne olacağını bilemeyiz. Bu nedenle bankalar müşterilerine verdikleri kredilerden doğabilecek zararlarını korumak, sigorta koluyla gelir sağlamak ve müşterilerinin zamanla oluşacak mağduriyetlerini engellemek adına Ziraat Bankası Kredi Koruma Sigortası ürünü sunuyor.

Kimler Kredi Koruma Sigortası Yaptırıyor

Bankadan kredi ürünlerinden herhangi birini kullanan herkes bu sigortayı yaptırabiliyor. Burada amaç kişinin aldığı kredinin geri ödemelerini güvence altına almak. Yani tüketici bu kredi taksitlerini ödeyemez duruma gelmesi halinde sigorta devreye giriyor ve taksitler hatta kredinin tamamı sigorta tarafından karşılanabiliyor. Krediyi alan tüketicinin başına maddi ve manevi bir durum gelmesi halinde bu sigortayı yaptırması halinde ödeme gerçekleşiyor. Tüketici işsiz kalırsa, kaza sonucu vefat etmişse, kaza ile maluliyet haline gelmişse, hastalıklar nedeniyle iş göremez haline geldiğinde alınan kredinin taksitleri bir yıl boyunca yani 12 ay’a kadar sigorta tarafından karşılanıyor.

Yaşı 18 ile 65 yaşı arasındaki herkes aldıkları krediler için Ziraat Bankası Kredi Koruma Sigortası yaptırabiliyor. Bu sigortayı yaptıramayacak meslek grupları bulunuyor. Başlıca Devlet Memurları, emekli, çiftçi ve ev hanımları bu sigorta kapsamındaki hizmetten faydalanamıyor. Sigorta ise kredinin kullanımı ile birlikte beş gün içinde yapılması gerekiyor.

Kişinin kendi isteği dışında işsiz kalması halinde bu sigorta kredi taksitlerini ödüyor. İşsiz kalınması halinde her işsizlik için ilk altı ay, toplamda ise 12 ay süre ile sigorta kredi taksitlerini ödüyor. Fakat burada kişinin kendi kusuru dışında işsiz kalması önemli. Kendisi işten ayrılırsa bu sigorta kapsamında ödeme alamıyor.

Vefat Eden Kişinin Sigortası Ne Oluyor?

Ziraat Bankası Kredi Koruma Sigortası yaptırılması halinde bir poliçe düzenleniyor. Bu poliçede belirtilen tutarlar üzerinden kaza ile ölen sigortalıya tazminat ödemesi yapılıyor. Kaza sonucu kişi sürekli bir sakatlığa maruz kalırsa yine sakatlık oranına göre tazminat ödemesi yapılıyor.

Hangi Hallerde Teminat Kapsamına Alınmıyor?

Kredi kullanımı ile birlikte sigorta yaptırılması esnasında kişinin bulunan rahatsızlıkları ve bunlardan dolayı meydana gelebilecek maluliyeti kapsama alınmayanlardan. Doğuştan gelen bir rahatsızlığı yada sakatlığı bulunuyorsa bu rahatsızlıkları için hastaneye yatırılması halinde poliçe kapsamında olmuyor. Kişi eğer başka birine donör olursa, Aids gibi hiv virüsüne yakalanan kişiler ve alkol ile uyuşturucuya bağlı olan hastalıklardan doğan hastane yatışlarında sigorta poliçesi kapsama alınmıyor.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Combo Kredi Kartını İptal Ettirme başlıklı makalemizde combo iptal, kart iptali ziraat combo ve ziraat kredi kartı iptali hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
QNB Finansbank’tan Satılık Gayrimenkuller

Özellikle internet üzerinde satılığa çıkarılan binlerce gayrimenkulün ilanlarına farklı sitelerden ulaşabilme imkanınız bulunuyor. Bu ilanlardan daha uygun fiyatla taşınmaz gayrimenkul...

Kapat