Yurt Dışında Kredi Kartından Döviz Harcamaları

  • 08 Ekim 2018

Globalleşen dünya sayesinde, artık yurt dışına gidenlerin sayısı oldukça fazla şekilde artmıştır. Gerek iş için olsun, gerek seyahat için olsun; giderek artan yurt dışı çıkışları bankacılık sektörüne gerekli mesajı vermiştir. Bu yüzden de bankalar uluslararası sistemlere geçiş yapmış ve kullandıkları teknolojileri bu özelliklerle entegre etmişlerdir. Kredi kartının, yurt dışında kullanımının önünün açılmasıyla; eskiden oluşabilecek güvenlik problemleri ortadan kalkmıştır. Bu sayede kişiler oldukça yüklü miktarda nakitlerle yurt dışına gitmek zorunda kalmazlar.

Yurt dışında kredi kartından döviz harcamaları

Yurt dışında kredi kartınızla beraber rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. Bu yüzden yurt dışına gitmeden önce bankanızla iletişime geçmeniz önemlidir. Kredi kartınızın kullanımı yurt dışında kullanıma kapalıysa, bu sayede kolay bir işlemle açtırabilirsiniz. Bu harcamalar yerel para cinsine göre yapılmaktadır. Fakat bankalar müşterilerine bazen döviz cinsinden, bazen de TL cinsinden yansıtırlar. Harcamalarınızı bankanızın hangi türde yansıtmasını isterseniz, ilgili bankaya başvurabilirsiniz.

Kredi Kartı Yurt Dışı Kullanımına Açık mı?

Kredi kartınızla yurt dışında harcama yapmanız durumunda, ekstre anlamında sizi ilgilendiren döviz kurundaki değişmeler olacaktır. Harcamalar ekstrenize, hesap kesim tarihinizde ilgili dövizin kuru üzerinden yansıtılacaktır. Bu yüzden de belirli bir komisyon ücreti de uygulanmaktadır. Master card gibi oldukça popüler bir altyapı; komisyon ücretlerinde oranı yüzde 3 olarak belirlemiştir. Döviz kurundaki bu komisyon ücretini ödemek istemezseniz, ekstrenizi de döviz olarak ödemelisiniz. Bankanızla iletişime geçerek bu isteğinizi iletebilir ve bu sayede bu ücretten kaçınmış olursunuz. Bu şekilde yapacağınız bankacılık hizmetlerinde de komisyon ücreti belirlenmiştir. Visa ve Master card’ın ortak olarak uyguladığı bu oran kurların yüzde 1,5 fazlasına denk gelecek şekilde belirlenmiştir. Döviz kuru ülkenizde normal bir seyirde gidiyor ve herhangi bir dalgalanma belirtisi yoksa, ilgili döviz kuruyla ekstrenizi ödemek mantıklı olabilir. Bu sayede komisyon ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Fakat ilgili döviz kuru ülkenizde sürekli değişikliğe ve dalgalanmalara maruz kalıyorsa, yapacağınız en mantıklı hareket TL cinsinden ödeme yapmaktır. Evet, belirli bir miktar komisyon ödemeniz olacaktır, fakat bu sayede dalgalı kurdan da kendinizi ve bütçenizi korumuş olacaksınız.

Slipler Önemli, Onları Saklayın

Alışveriş sonrası size verilen harcama slipleri sizin için önem arz ediyor. Sizin yaptığınız ödeme dışında bir ödemeyle mağdur edilebilirsiniz. Yaptığınız harcamanın dışında bir ödeme yapma ihtimali de bulunması nedeniyle yaptığınız harcama sonrası kesilen tutara ve slipte geçen tutara dikkat edin. Kesilen slipleri de en azından bir sonraki ödeme tarih aralığına kadar bekletin. Ekstrenizde gelen tutarlar ile karşılaştırmanız halinde bir yanlışlık olup olmadığının farkına varabilirsiniz.

Komisyon Ücretlerin Sorun

Yurt dışında yapılan alışverişler neticesinde size tahsis edilen kredi kartının komisyon ücretleri olabilir. Sonuçta aynı bankanın kartını kullanmadığınız gibi aynı bankanın post cihazını da kullanmıyorsunuz. Bu yüzden anlaşmalı bankalar üzerinden çekim yapılacaktır. Bu çekim için size yansıtılacak komisyon ücreti fahiş rakamlarda olmamalı. Elbette ödemesini siz yapacaksınız fakat cebinizden fazla ödeme yapmamak için bu ücretler hakkına bilgi edinilmeli.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı, Tüketici Kredisiyle Kurban Kesilir mi? başlıklı makalemizde borçla kurban kesilirmi, kredi kartıyla kurban ve krediyle kurban hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Master Kart ve Visa Kart Arasındaki Fark

Bankaların, müşterilerine sunduğu hizmetler; insanların ihtiyaçlarına ve bankadan beklentilerine göre oluşturulur. Bu isteklere en iyi şekilde cevap veren bankalar başarılı...

Kapat