2019 Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Ocak ay’ı itibariyle değişen ve güncellenen kimlik ücretleri yatırılmadığı takdirde yenisi alınamıyor. Bu nedenle yeni kimliklerini almak isteyen kişilerin öncelikli olarak yeni kimlik parasını yatırma işlemi sonrası ilgili nüfus müdürlüklerine başvurması gerekiyor. İlk etapta yaşanan yoğunluk sonrası randevulu olarak vatandaşa hizmet veren nüfus daireleri sonrasında ise randevuların kaldırılmasına rağmen yaşanan yoğunluğun nedeni ile mutlaka yine randevu alınarak gidilmesinde fayda bulunuyor.

Yeni Kimlik Çıkarma İçin Randevu Alın

Nüfus Müdürlüklerinden yeni kimlik çıkarma işlemi için randevu alımını internetten yapabilirken aynı zamanda Alo199 Çağrı merkezi sayesinde de alınıyor. İnternet üzerinden randevu alabileceğiniz sayfa ise şu şekilde; https://randevu.nvi.gov.tr/

Yeni Kimlik Ücretleri

Ocak 2019 tarihi itibariyle güncellenen yeni kimlik ücretleri ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar şu şekilde alınıyor;

  • Yeni kimlik yenileme ücreti 22,50 TL
  • Kayıp kimlik yenileme ücreti 45 TL
  • Evlenme neticesinde değiştirilecek olan yeni kimlik ücreti 22,50 TL
  • Yıpranan, eskiyen kimliklerin yenisi ile değiştirilmesi 22,50 TL
  • Yeni doğan bebeklere ilk yeni kimlik ücretsiz
  • Yeni doğan fakat zamanı içerisinde bildirilmeyen bebekler için 22,50 TL olarak yatırılıyor.

Yeni Kimlik Başvurusunda Belge İsteniyor mu?

Yeni çipli kimlik almak isteyen vatandaşlar kendilerini ispatlayabilecekleri nüfus cüzdanları, pasaportları, sürücü belgesi, kimlik yerine geçen bir belgeleri ile birlikte çektirecekleri biyometrik fotoğraf ile yapılabilir. Bunların dışında istenilen bir belge yok. 15 yaş altı kişiler için yeni kimlik çıkarma işlemi velileri tarafından yapılırken bu yaşın üstündekilerin de imzası ve parmak izi de alınabiliyor.

Yeni Kimlik Parasını Nereden Yatırabilirim?

Vatandaşlara kolaylık olması açısından katılım bankaları da dahil olmak üzere tüm bankalar ile anlaşma yapan devlet kişilere farklı ödeme kolaylıkları da veriyor. Yeni kimlik ücretini ATM’den yatırma işlemi başta olmak üzere banka şubelerinden, internetten de kredi kartı vasıtasıyla yatırılabiliyor. İnternet bankacılığını kullanan kişiler hesapları üzerinden giriş yaparak ayrıca ödeme de yapabiliyor.

Kredi Kartı İle Yeni Kimlik Ücretini Ödeme

İnternet üzerinden kredi kartı ile ödemek isteyenler de, interaktif vergi dairesinden giriş yaprak istedikleri kimlik harçlarını sahibi oldukları kredi kartı ile ödeme imkanlarına sahip. Ayrıca tüm PTT şubeleri kimlik parasını da tahsil ediyor. Tahsil edilen kimlikler için TC kimlik numarası girişi yapılıyor. Bu kimlik numarası yanlış olması halinde farklı birinin ücretini yatırmış da olabiliyorsunuz. Bunun için yatırılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar başlıklı makalemizde ziraat bankasından araç satışı, ziraat bankasından hacizli araç ve ziraat ikinci el araç hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Bankanın Havuzuna Düşen Paranın İadesi Ne Zaman Yapılır?

Ulusal ve Uluslararası para gönderimi dijital ortamlara bağlanmasının ardından internetin bir ucunda anında yapılabilen bir işlem. Burada para gönderimi yapılmasının...

Kapat