Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

 • 22 Eylül 2018

Bankalardan kredi ve kredi ürünleri almanın bir çok yolu bulunuyor. Özellikle internetin verdiği avantajlar ile kredi kullanımı yaygınlaştı ve büyük artış sağladı. Buna rağmen krediler almanın yolları her geçen gün yine de aranabiliyor. İhtiyaç hasıl olduğu vakit krediyi başkasının adına çekip çekememe hususu da sorgulanıyor. Bu durumda resmi yollardan vekalette kredi kullanımı da olabiliyor mu sorularını beraberinde getirebiliyor. Yani vekaletle kredi nasıl çekilir? sorusu olanlara yanıtlar hazırladık.

Başkasının Adına Kredi Çekilir mi?

Genel olarak yurt dışında yaşayanların ve aynı şehirde olmasına rağmen hastalık durumlarını da dikkate alarak kredi başvurusu ve çekim işlemleri gibi hususları yerine getiremeyecek kişilerin sorduğu bir soru bulunuyor. Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir? Aslında öncelikle vekaletle bankalar sizlere kredi verebilir mi bu sorunun cevabı bilinmeli. Bu sorumuzun cevabı evet olduğuna göre öncelikli bu kişilerin krediyi çekecek kişiye vekalet vermeleri gerekir. Vekaletin alma yolu ise Noterler. Bu kurumlardan alacağınız resmi vekalet işlemi ile vekiliniz sizin adınıza kredi başvurusunda bulunabiliyor. Fakat burada vekilinizin açık kimliği ile birlikte noterden çıkarılan resmi evrakta sizin adınıza her türlü bankadan kredi başvurusu yapabilme, çekebilme gibi hususların net bir şekilde belirtilmesi gerekir.

Yurt Dışında Oturanların Vekalet Çıkarması

Vekaleti verecek kişi yurt dışında yaşıyorsa vekalet çıkarmak için başvura yapabileceği tek adres Türk Konsoloslukları. TC vatandaşı olduktan sonra her hangi bir konsolosluğa başvurarak istediğiniz kişiye vekaletle kredi kullanımı için bir vekalet çıkartıp kredi başvurusu yapabilir ve istenildiğinde bu kredinin çekim işlemlerini de sağlayabilirsiniz. Fakat konsolosluk ve Noterler her ne kadar TC numarası ile işlem görüyor olsa da, bu tür işler için vekil tayin ettiğiniz kişinin kimlik fotokopisini isteyebilirler. Yani yurt dışında ikamet ediyorsanız sadece vekalet çıkarma işlemi için yurda dönüş yapmanıza gerek yoktur.

Vekalet İle Verilen Kredi Onayları

İhtiyacınıza istinaden vekaletle kredi nasıl çekilir sorumuzun cevabı için kendi adınıza kredi çekimi yakınlarınıza vekalet çıkarmış olabilirsiniz. Buradaki vekaletler için süre önemli. Kişiye verdiğiniz işlemler için vekaletin süresinin açıkça belirtilmiş olması gerekir. Burada süresiz vekaletlerinde verilmesi söz konusu. Fakat ileriki dönemde sizin haberiniz olmadan sizin adınıza kredi başvurusu yapılabilir, çekilebilir ve ayrıca maddi olarak mağdur edilebilirsiniz. Bunun için verdiğiniz vekaletlerin kime verdiğiniz ve ne kadar süre ile verdiğiniz hususlarının üzerinde durmalısınız.

Hangi Bankalar Vekaletle Kredi Veriyor?

Açıkcası vekaletle kredi tahsisi yapan bir banka için direk adres göstermek çok zor. Burada vekaletle kredi tahsisinin yapılması için bankalar farklı taleplerde bulunabilir. Hatta hiç kredi vermeyebilirler. Çünkü hem vekil hem vekilin temsil ettiği kişi için evrakta sahtecilik, dolandırıcılık gibi hususların meydana gelmesi risk taşıyan bir olay.

Vekaletle Kredi Başvurusunda İstenilen Belgeler Neler?

Resmi vekaletler yoluyla bankaya kredi başvurunuzun onaylanması halinde banka sizden hem vekil hem de vekil tayin eden kişinin kimlik fotokopilerini, vekaleti veren kişinin ikamet adresi belgeleri ve gelirini gösterir belgeyi isteyeceklerdir. Bununla birlikte vekilin adres bilgileri ve geliriyle birlikte yine vekilin kefilliği istenebilir. Yani bu tür sürprizlere açık olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Yanlış Hesaba Gönderilen Para İptal Edilir mi? başlıklı makalemizde başkasına giden para, gönderilen paranın iptali ve yanlış giden para hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Bulent dedi ki:

  Annemin vekaleti bende annem romatizma hastası yuruyemiyor nasıl ihtiyaç kredisi alabilirim
  Bana bir fikir sunarsanız sevinirim

  1. Turan Aydın dedi ki:

   Bülent bey vekaletinizde kredi çekebileceğinize dair bir ibare bulunması gerekiyor. Bu ibare bulunuyorsa bankaya vekaletin aslı ile gider ve başvuru yaparsınız.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Evin Metre Kare Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Bir evin değerini belirleyen en büyük unsur evin metre karesidir. Kullanım alanı metre kare üzerinden ölçülürken, yine değeri de bu...

Kapat