Vadelide En Çok Kazandıran Bankalar Hangileridir?

Artık Türk Lirasını en güzel değerlendirme yöntemleri arasında ilk sırayı bankalar alıyor. En yüksek faiz veren banka hangisidir ve hangi hesaba ne kadar yatırmalıyım diyenlerin aklındaki soru işaretlerini ortadan kaldırıyoruz. Ekonomi ve finans konusunda, bankaların vadeli hesaplara yüksek faizler işleterek kazandırdığını vurgulamak isteriz.

Vadeli Hesap İle En Çok Kazandıran Bankalar

Bankalar, müşterilerinin elindeki TL yatırımlarını değerlendirmek ve müşterilerin vadeli hesaplardaki paralarına vermiş olduğu faiz oranlarıyla daha çok müşteri kapma yarışındadırlar. Bu yazımızda bankaların vadelihesaplara vermiş olduğu faiz oranları, en az limit ve şartları hakkında bilgi vereceğiz.

Bankaların, vadeli hesaplara vermiş olduğu TL veya döviz faizlerini incelediğimizde bu oranların TL cinsi hesapları için yıllık %18 ila %25 arasındadır. Döviz yatırımlarında ise bu oranlar %2 civarındadır. Vadeli mevduat hesap faiz oranlarına baktığımızda en yüksek faiz oranının %25 ile ING Bank ile Odeabank’ı görmekteyiz.

Odeabank’ın Oksijen hesap adı verdiği vadeli hesaplarda 2.000 TL ile 50.000 TL arasında ki yatırımlara yıllık %25 faiz uygulamaktadır. ING Bank Turuncu hesapta ise hoş geldin faizi olarak %24 faiz oranı belirlenmiştir. Bu hesapta alt limit olmayıp maksimum %24 faizinden 500.000 TL’ye kadar olan yatırımlar için geçerlidir. Bu hesapta vade süre zorunluluğu yoktur.

Vadeli Hesap Faiz Oranları Sabit mi?

Yatırım sahibi dilediği zaman parasını çekebilmektedir ve kalan yatırımlar için yine %24 faiz oranı işlemektedir. Vadeli hesaplara en fazla faiz veren diğer bir banka ise Finansbank’tır. Enpara.com ile vadeli hesaplara 1 yıl için %23 faiz oranı uygulamaktadır.

Enpara’da 6 ay için müşterilerinin vadeli hesapları için %23 faiz verirken, 6 ay sonra normal faiz oranları uygulanmaktadır. Enpara’da TL, Dolar ve Euro için vadeli hesap açılabilmektedir. İş günlerinde saat 17.00’a kadar açılan vadeli hesaplar aynı gün faiz kazandırmaya başlar. Enpara’da TL yatırımlar için 4 vade seçeneği (32 gün, 46 gün, 92 gün ve 181 gün), Dolar ve Euro için ise 3 vade seçeneği (32 gün, 92 gün ve 181 gün) sunulur.

Vadeli hesaplara için uygulanan en yüksek faiz oranı veren bankalardan biri de HSBC Banktır. Alt limit olarak 500 TL olan vadeli hesapta, sadece 30 gün için geçerli olacak %21 oranında faiz uygulamaktadır. Yine ilk ay için %20,20 oranında hoş geldin faiz oranı veren diğer banka Akbank’tır.

Yatırım yapmak için önerilen bankalar arasında TEB ve ING var. Devletin belirlemiş olduğu %24 faiz oranından daha fazla veriyorlar. Mobil bankacılıkla vadeli hesaptan daha çok kazanmak mümkündür. 30 ve 42 günlük vadelerde kazanç elde edebilirsiniz, fakat daha uzun vade yaparsanız faiz oranları artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Güncel Tüketici Kredisi Faizleri ve Başvuru Yolları başlıklı makalemizde güncel kredi faizleri, kredi hesaplama ziraat ve ziraat kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de En İyi Yatırım Araçları Nelerdir?

Türkiye’de en iyi yatırım araçları nelerdir? Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin ardından bir çok kişi kendi yatırımlarını güvence altına almak ve...

Kapat