Uzun Vadeli Krediler

  • 06 Ocak 2019

Bankalar müşterilerinin istek ve gereksinimlerine göre türlü kredi fırsatları düzenler ve bunu ister görsel, isterse başka kanallar aracılığı ile tüketicileri haberdar eder. Kredi çeşitleri olarak Uzun Vadeli Krediler  pek fazla alanda ev, bireysel gereksinim ve taşıt finansmanları farklı farklı şekilde değerlendirilir ve her bir tanesi kendine hususi taksit ve nema miktarlarına sahiptir.

En Uzun Vadeli Krediler

Kredi taksitlerinde kredi türüne nazaran değişken olmakla beraber, normal faiz miktarı ile beraber kredi taksitleri kredi müracaatı gerçekleştiren tüketicinin pek çok dikkat etmiş olduğu konuların başında gelir kredi taksiti ne denli uzun olursa çekilen kredi miktarı da o denli artar bu nedenle tüketici en uzun taksitli kredi kullandıran banka arayışına girer.

Kredi taksitlerini esasen belirleyen bir diğer deyişle üst limit yönünde bankalar değildir, bddk vasıtasıyla tespit edilir ve bankalar kanuni şekilde buna uymak mecburiyetindedir. Uzun Vadeli Krediler  olarak 2013 senesi ortalarına dek bankalardan ihtiyaç kredilerinde 60 hatta 72, ev kredilerinde 120-240 ay ve araç kredilerinde de yeniden 60-84 ay gibi bir taksit ile kredi kullanmak mümkündü.

Uzun Vadeli Tüketici Kredileri

Bankacılıkta uygulanan düzenleme ile kredi taksitlerinde sınırlamaya gidilmiştir, kişisel tüketici kredisi 36 ay, araç kredilerinde ise 48 taksit ile kısıtlanmıştır. Bankaların bunun üzerinde kredi vermesi olası değildir. Asla kimse ya da banka bu taksitlerin üstünde kredi veremez. Fakat hususi izinler ve destekleme hedefli bireysel kredi taksitleri değişiklik arz edebilir . Misal olarak ziraat bankası engelli kredisi 60 ay taksitli şeklinde alınabilir, bu krediyi yalnızca engelli şahıslar çekebilir ve bilhassa bankaya gitmesi lazım.

Ev kredisinde ise herhangi bir değişim olmamakla beraber tüketiciler uzun taksitli kredi kullandıran bankalar mevzusunda elleri boş dönecektir. Yukarıda da açıklama yapıldığı için bireysel ihtiyaç kredisi temelinde 36 aydan çok taksitli kredi bulmak olası değildir. Sanal âlemde 60 ay 48 ay gibi kredi çıkar diyenler hiç değilse mevcut yasalara nazaran yanlış malumat vermektedirler. Uzun Vadeli Krediler olarak da bu kredileri göremiyoruz.

Hangi zamanda bankacılık düzenleme ve kontrol etme kurumu (bddk) izah yapar taksitleri uzatır o vakit bankalar uzun taksitli krediyi verirler ancak şimdilik araç kredileri 48, kişisel tüketici kredisi ise 36 ay ile kısıtlıdır. 2015 senesi sonlarında taksitlerin uzatılacağına dair haberler çoğalmış fakat somut bir aşama halen atılmamıştır.
Kredi taksitleri hangi zamanda uzar gibi bir soruya ise şimdilik soğumuş bir halde ve gündemden uzaklaşmıştır, fakat 2016 yazları gündeme geleceğini aklımızdan geçiriyoruz. Zaten kredilerde taksitler uzar ise bankalar gece gündüz demeden reklam yapmak suretiyle sizi bilgilendirirler.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
İnternet Bankacılığı Açtırmak, Dijital Bankacılık Devri

Son yıllarda hayatımıza giren ve her türlü işimiz için kullandığımız internetin en önemli kullanım alanları şüphesiz, internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığı...

Kapat