Üniversite Taban Puanları 2016 ÖSYM Bölümleri – üniversite Taban Puanları 2016 2 Yıllık

  • 08 Şubat 2016

Üniversite Taban Puanları 2016 ÖSYM Bölümleri – üniversite Taban Puanları 2016 2 Yıllık Üniversite Taban Puanları 2016 ÖSYM Bölümleri-üniversite Zemin Puanları 2016 2 Senelik Haberi konusunda heyecan edilen bütün veriler ve ayrıntılar en nihai dk verileri ile 8 Şubat 2016 Pazartesi tarihinde yayınlanan haberimizde.Üniversiteye giriş maratonu 13 Mart 2016 Sektör bugünü YGS ile başlayacak. 18 Haziran-25 Haziran 2016 tarihleri aralarında LISANS YERLEŞTIRME SINAVI ile aynı ritimde devam edecek. Puanların izah etmesinin sonrasında üniversite tercih işlemleri başlayacak.

Peki hangi üniversite kaç puanla alıyor?

Üniversiteye giriş maratonu 13 Mart 2016 Sektör bugünü YGS ile başlayacak.18 Haziran-25 Haziran 2016 tarihleri aralarında LISANS YERLEŞTIRME SINAVI ile aynı ritimde devam edecek. Puanların izah etmesinin sonrasında üniversite tercih işlemleri başlayacak. Peki hangi üniversite kaç puanla alıyor? Üniversite zemin puanları 2016’da kaçta kaldı? Üniversite bölümlertaban puanları 2016 haberimizde…

YGS, 13 Mart 2016 Sektör bugünü tek panelde ifade edilecek. Sınav, saat 10.00’da başlayacak ve 160 dk sürecek. YGS’de tatbik edilen testlere verilen yanıtlar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, Toplumsal Bilimler, Basit Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden herkes için birer standart puanı hesaplanacak. ÖSYM bu yıl adaylar için tek yenilik inşa ederek, sınav neticelerini izah takvimini de tespit edildi. Bunun Için yönelik, YGS sonuçları 25 Mart 2016’da izah edecek.

YGS, 13 Mart 2016 Sektör bugünü tek panelde ifade edilecek. Sınav, saat 10.00’da başlayacak ve 160 dk sürecek. YGS’de tatbik edilen testlere verilen yanıtlar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, Toplumsal Bilimler, Basit Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden herkes için birer standart puanı hesaplanacak. ÖSYM bu yıl adaylar için tek yenilik inşa ederek, sınav neticelerini izah takvimini de tespit edildi. Bunun Için yönelik, YGS sonuçları 25 Mart 2016’da izah edecek.

YGS’de partner müfredata dayalı Türkçe Testi, Toplumsal Bilimler Testi, Basit Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır.

Lisans Yerleştirme Imtihanı (LISANS YERLEŞTIRME SINAVI)-4 Toplumsal Bilimler: 18 Haziran 2016, Lisans Yerleştirme Imtihanı (LISANS YERLEŞTIRME SINAVI)-1 Matematik: 19 Haziran 2016, Lisans Yerleştirme Imtihanı (LISANS YERLEŞTIRME SINAVI)-5 Başka Dil: 25 Haziran 2016, Lisans Yerleştirme Imtihanı (LISANS YERLEŞTIRME SINAVI)-2 Fen Bilimleri: 25 Haziran 2016, Lisans Yerleştirme Imtihanı (LISANS YERLEŞTIRME SINAVI)-3 Edebiyat-Coğrafya: 26 Haziran 2016, LISANS YERLEŞTIRME SINAVI müracaatları 1-14 Nisan 2016’da alınacak. LISANS YERLEŞTIRME SINAVI sonuçları ise 18 Temmuz 2016’da adaylara duyurulacak.

2016-2017 öğretim seneyi için yükseköğretim programlarına alınacak talebelerin seçimi ve tercihlerine yönelik yerleştirilmesi Ölçme, Tercih Etme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aracılığıyla yapılacaktır. Bu sistem arasında Yükseköğretime Geçiş Imtihanı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Imtihanları (LISANS YERLEŞTIRME SINAVI), 2547 sayılabilir Yükseköğretim Kanunu’nun 45. maddesi kapsamında Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş usul ve asallar doğrultusunda uygulanacaktır.

Mesleki ve teknik ortaöğretim müesseselerinden mezun olacakların/olanların talep ettikleri halde, bitirdikleri programın devam vasfında veya bunun için yakın programların uygulandığı meslek yüksekokullarıyla açık öğretim ön lisans programlarına imtihansız yerleştirilme işlemleri de ÖSYS kapsamında yapılacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Güven Örgütüne ilişkili yükseköğretim programlarına öğrenci yerleştirilmesi ÖSYS’nin dışarısında olup ilgili kurumların özel kanunlarında gösterilen usullere yönelik yapılır. İlgilenen adaylar, 2016-ÖSYS’ye katılmalarının gerekip gerekmediğini adı geçtiğimiz müesseselerden öğrenebilirler.

YGS Puanları Nasıl Hesaplanacaktır?

YGS’de tatbik edilen testlere verilen yanıtlar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların; Türkçe, Toplumsal Bilimler, Basit Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden herkes için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu sokak izlenecektir:

Her adayın, testlere verdiği doğru ve hata cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından hata cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış meydana geldiği ham nokta bulunacaktır.
Son sınıfta okumakta meydana gelen bütün adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.
Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak bütün adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 meydana gelen standart puanlar hesaplanacaktır.
Sınavdan ardından yapılmış olan analizlerde tek testteki sorulardan rastgele biri, biçimsel veya biyolojik tek nedenle ÖSYM aracılığıyla “geçersiz” sayıldığı halde, ilgili testte bulunan sorulardan rastgele bir tanesini işaretleyen bütün adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.
Hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1B’deki ağırlıklar kullanılarak adayların Ağırlıklı YGS puanları (AYGS) hesaplanacaktır. AYGS puanlarının hesaplanabilmesi için adayların YGS testlerinin (Türkçe, Toplumsal Bilimler, Basit Matematik, Fen Bilimleri) en az ikisinden 0,5 veya daha fazla ham nokta almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için AYGS puanları hesaplanacaktır.
AYGS puanlarından herkes kendi arasında en küçüğü 100, en büyüğü 500 meydana gelen puanlara dönüştürülerek YGS-bir, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları oluşturulacaktır. AYGS puanları YGS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden 5 ham nokta alan adayların 150 YGS puanı, 8 ham nokta alan adayların da 180 YGS puanı almaları sağlanacaktır.
Ortaöğretim kurumlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya ayrı müfredat ile alan öğrenciler (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), YGS Toplumsal Bilimler Testinde bulunan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları mahaline YGS’de Toplumsal Bilimler Testinde bulunan Felsefe alanından 5 soru cevaplandıracaklardır. Bu doğrultuda; 2016-YGS Toplumsal Bilimler Testinde toplam 45 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test konusunda alanda 45 cevap alanı bulunacaktır. Bütün 2016-YGS adayları ilk 35 sorunun tamamından sorumlulukları olan olacaklardır.

LYS

LISANS YERLEŞTIRME SINAVI‘deki başarınızın yerleştirme puanınızı % 60 oranında etkiler. Bu nedenle YGS’den dilediğiniz neticesi alamasanız dahi bütün gücünüzle LISANS YERLEŞTIRME SINAVI’ye hazırlanın. YGS’de yüksek tek net çıkarmanız sizi rehavete sürüklememeli, düşük tek nokta almanız da hiçbir zaman ümidinizi kırmamalıdır.

LISANS YERLEŞTIRME SINAVI’deki sorular bilgi ağırlıklı olacağı için konulara yüzeysel çalışmamalısınız. Bilhassa sözel derslerdeki kavram, isim ve eserleri özümsemeden geçmemelisiniz.

Hedeflediğiniz bölümü kazanmak için yaklaşık kaç net yapmanız gerektiğini hesaplayın. Bu puanı yakalamak için de çalışınca sonuç alabileceğiniz- konulara ağırlık vermeniz mantıklı olacaktır. Bilhassa Sayısalcıların Fen-2 konularına, TM’cilerin de Mat-2 konularına çalışırken seçici olması gerekir.
Deneme sınavlarında çoğunlukla hata yaptığınız konuları belirlemeli ve bu konular üzerinde detaylı tek şekilde durmalısınız. Öte yandan soru çözerken ayrı kaynaklardan yararlanmalısınız. Bu size ayrı tek bakış açısı kazandıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Şubat 30 Bin Öğretmen Ataması Kontenjanları ve Branş Dağılımları Açıklandı başlıklı makalemizde Öğretmen Ataması, Öğretmen Ataması Kontenjanları ve Öpretmen atamaları nezaman hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Üniversite Adayları Dikkat! Bu Bölümlerin Puan Türü Değişti! Yeni Taban Puanları Neler?

Üniversite Adayları Dikkat! Bu Bölümlerin Puan Türü Değişti! Yeni Taban Puanları Neler? Üniversiteye geçiş imtihanında, tespit edecek kısımlara sunulan sınırlamanın...

Kapat