Ticari Krediler Ödenmezse Ne Olur?

  • 26 Aralık 2018

Ticari krediler bir ticaret yerinin kendisini geliştirmesi, geniş iş sahalarına yönelmesi için yapacağı yatırımlar veya borçlarını tam olarak ödeyebilmesi için kullanmak istediği finans desteklerini ifade etmektedir. Ticari yerler ister küçük işletmeler isterse büyük holdingler olarak yer alsın bankalar tarafından bu kredi konularından faydalanma hakkına sahip olmaktadır. Peki, ticaret merkezlerinin kullanmak istediği ticari krediler ödenmezse ne olur?

Firmaların Krediye Başvurmaları

Şirketleri ticari kredilere başvurabilmesi adına ilk olarak faal bir işletme olması gerekir. Diğer önemli bir ayrıntılardan bir tanesi ticari işletmenin geçmiş finans durumudur. Daha önce kullanılan destek kredilerinde ki ödeme faaliyetleri ve finansman geçmişi inceleyebilmektedir. Diğer hususlardan bir tanesi ise ticari firmaların kullanmak istediği krediye karşılık bir sermaye gücünün olup olmadığına bakılmaktadır.

Bireysel ticari faaliyetlerde Ticaret işletme koşulları, şirket sözleşmeleri ya da varsa adi yapılacak ortaklık sözleşmeleri, tüzel kişiliğe sahip ticari şirketlerde ise Ticaret Sicil Gazetesi, firmalara ait mal varlığı belgeleri ilk olarak istenen belgelerdir.

Ticari Krediler

Kredi ihtiyacı yer alan finansal kaynaklar bankalar aracılığı ile karşılanarak belirli vadelere yayılmaktadır.  Bu sayede işletme finansal kaynağa ulaşabilmekte ve rahat bir şekilde, ödeyebileceği konuda genelde kendi belirleniş olduğu aralıklarla yani geniş zaman dilimlerinde borçlandığı tutarı geri ödemektedir

Ticari kredilerde yer verilecek kredi yeni iş yeri açabilme, genişletme, araç filoları gibi iş ticari firmayı güçlendirecek alım işlemleri için kullanılmışsa ticari kredi veren bankalar, kredi ile beraber alınan taşınır ya da taşınmaz mallara rehin işlemi uygulamaktadır.

Son dönemde ticari faaliyet gösteren firmalara verilen destekler arasında Nefes Kredisi de yer alıyordu. Her türlü maddi desteği verildiği ticari firmalar istenildiği takdirde mevcut işlerini geliştirmek için KOSGEB kredilerine de başvurabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
İcralık Banka Borcu Taksitlendirilir mi?

Yasal takibe düşmüş, icraya yansımış olan banka borçlarını taksitlendirme ile ödemek isterseniz, bunun için bankayı ödeme yapacağınıza dair ikna etmelisiniz....

Kapat