TEB Kredi Kartı Şifresi Öğrenme

TEB Kart Şifresi ya da banka kartına şifre oluşturmak çoğu insana zahmetli gelir. Sistem oluşturulmak istenen şifreyi asla kabul etmez ve kart şifre belirlenmeden kullanıma açılmaz. Aslında bu noktada kabul edilmeyen şifreler güvenli bulunmuyor. Bankalar özel gün ve tarih içeren şifreleri sistem eri tabanına işliyor ve bu şifrelerin oluşturulmasına izin vermiyor.

Kayıp ya da Çalıntı Kartlarda

Müşteriler kaybolan ya da çalınan kartları çağrı merkezlerini arayarak kapattırabiliyor. TEB kartları için bu tarz durumlarda aranacak numara 444 06 66’dır. Burada kayıp ve çalıntı sebebi ile kapatılan kartın yenisi müşteriye gönderilir. Müşteri kaybolan ya da çalınan eski kart şifresini bu kartta kullanamaz. Kullanmaya çalışır ise hata alır ve kartına el koyulur. bu nedenle eski şifre dışında farklı bir şifre belirlenmelidir.

Özel Gün ve Tarih İçermemeli

Pek çok insan şifrelerini kendisinin ya da sevdiklerinin doğum tarihleri yapmaya çalışırlar. Bunun yanında taraftarı olunan bir takımın kuruluş yılı, İstanbul’un fethi gibi tarihler de kartlara belirlenemez. Aynı zamanda 1111, 1234 gibi sıralı ve ardışık sayılarda sistem tarafından kabul edilmez. TEB Kart şifresi 8569 gibi birbirinden bağımsız rakamlardan oluşmalıdır.

TEB Çağrı Merkezi

TEB’ e ait kredi ya da banka kartı kullananlar 444 0 666 nolu hattı arayarak kartlarına şifre belirleyebilirler. İstenir ise sesli yanıt sisteminden istenir ise müşteri temsilcisinden yardım alınabilir. Zaten müşteri temsilcisi de şifre belirlemek isteyen müşteriyi güvenlik akışından geçirip yine sesli yanıt sistemine aktarır. Yani her koşulda müşteri kartının şifresini tuşlayarak belirler.

ATM ya da Cepteteb İnternet Bankacılığı

TEB müşterileri ATM ya da internet bankacılığından da TEB kart şifresi belirleyebilirler. Yine aynı koşullara bağlık kalarak belirlenen şifreler aynı gün kullanılabilir. Hatta müşterinin ilk kartı olsa dahi bu 3 kanaldan da şifre belirlemesi mümkündür. Ancak ATM zaman zaman şifre konusunda hata vermektedir. Bu tarz durumlarda 3. deneme yapılmadan işlem iptal edilmeli ve çağrı merkezi aranmalıdır. Aksi taksirde ATM kredi ya da banka kartına el koyabilir.

Bankacılık işlemlerinin en çok kullanılan ödeme araçlarında ilk sırayı çeken kredi kartlarının şifreleri ile güvenliği açısından atacağınız adımlar ekonomik olarak mağduriyetlerinizi önleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı, Tüketici Kredisiyle Kurban Kesilir mi? başlıklı makalemizde borçla kurban kesilirmi, kredi kartıyla kurban ve krediyle kurban hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Yapı Kredi Krediden Cayma Nasıl Yapılır? Kredinin İptali

Bankalar, kredi teşviklerini oldukça arttırdığı için kredi kullanan kişi sayısı da giderek artış gösteriyor. Tüketici Kanunlarına göre bankalardan kredi kullanan...

Kapat