Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur?

  • 28 Haziran 2016

Hepimiz, çalışırken bir ev sahibi olmak ve kira derdinden biran önce kurtulmak istiyoruz. Birçok harcamamızdan kısıyor, birikim yapmaya çalışıyor, miktar büyük olduğu içinde, birikimlerimiz yetmiyor ve ev sahibi olabilmek için, banka kredilerine başvuruyoruz. Gerçekten bir ev sahibi olmak için çok çaba gösteriyor, biran önce aldığımız eve yerleşmek istiyoruz.

Ev alırken kredi araştırması yaparken, ev ararken, bir konuyu hepimiz atlıyoruz. Satın alınan evde kiracı varsa, bu durumda ne olur? Eğer satın aldığınız evde, hali hazırda bir kiracı oturuyorsa, hem sizin, hem de kiracının bazı hakları mevcut. Böyle bir durumla karşı karşıya iseniz, yapmanız gereken en mantıklı şey, evde oturan kiracı ile görüşüp, anlaşma sağlamanız olacaktır. Çünkü evinizden çıkarmak istediğiniz kiracınızın, yasal olarak evi boşaltması için, 6 ay gibi bir zamanı olacak. Kiracı ile görüşüp bir anlaşma sağlayamadıysanız, evi tapuda üzerinize alma işlemlerinizi tamamladığınız günden itibaren başlayan 1 aylık bir süreniz var. Bu 1 aylık süre içinde, evde oturan kiracıya, evden çıkması için bir ihbarname göndermelisiniz.

Kiracının evden çıkmasını istiyorsanız, bu 1 aylık süreyi asla geçirmemelisiniz. Aksi takdirde, daha önceki ev sahibi ile kiracı arasında yapılmış olan kira sözleşmesini kabul etmiş olursunuz ve yapılan kira sözleşmesinin şartlarına uymak zorunda kalırsınız. Süreyi geçirmeden kiracıya çektiğiniz ihbarnamenin, kiracıya tebliğ tarihinden itibaren, kiracının evinizi boşaltmak için 6 aylık bir süresi olacaktır. Eğer kiracınız 6 aylık yasal hakkını sonuna kadar kullanırsa, evinizi aldıktan sonra 6 ay gibi bir süre beklemeniz gerekecektir. Aldığınız evde hemen oturmak sizin için önemliyse, ev satın almadan önce, evde bir kiracı olup olmadığını araştırmanız sizin lehinize olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!