Retarder Fren Mekanizması

Retarder, 1950’li yıllarda Amerika’da, metrelerce uzunlukta olan ve yük taşıyan trenlerin daha kısa zamanda durabilmesi için voith şirketi aracığıyla yapılmıştır. Ardından OttoKassbohreradında bir bilim insanı yine voith şirketiyle, bu kez de bu fren sisteminin otobüsler üzerinde uygulanması için uğraş vermiştir. Böylece ağır araçlar retarder denilen frenleme sistemi ile tanışmıştır.

Örneğin; 20-25 ton ağırlığındaki bir ağır vasıtanın ani bir durumda durabilmesi pek mümkün değildir. Bunun zorlanması durumunda fren sistemi üzerine çok fazla bir yük bineceğinden balata ve disk aksamında fevkalade derecede ısınma meydana gelebilir. Bunun yanı sıra çok büyük bir risk de oluşturabilmektedir. İşte retarder denilen güvenli ve etkili olan fren sistemi bu aşamada aktif olmaktadır.

Retarder Nedir?

Retarder, şaft mekanizmasının ucuna yerleştirilen stator ve rotor adı verilen iki çark ile çalışan hidro-dinamik basınç üreten bir tür mekanizmadır. Genellikle ağır araçlarda direksiyon kenarında, altında, vites yanında ya da normal fren sistemine bağlı farklı olarak farklı bir sistemle harekete geçer.

Retarder Nasıl Çalışır?

Rotor arabanın şaftına bağlı şekilde olup stator da, rotorla karşılıklı şekilde retarder mekanizmasının gövdesine sabitlenmiş şekildedir. Şanzımandan gelen ani bir hareketle rotor dönmeye başlar. Retarderin devreye girmesiyle de rotor ve stator arasında yağ pompalanmaya başlar ve rotorun dönmesiyle hareketlenmeye başlayan yağ, statorun kanatçıklarına çarparak yavaşlar.

Bu da rotorun yavaşlamasına ve frenleme mekanizmasının gerçekleşmesini sağlar. Retarder fren sistemi, kontrol kolu üstünden ne kadar yükseltilirse o kadar fazla yağ pompalanmaktadır. Retarder kullanıldığı zaman rotorun devri ne derece yüksek ise o derece etkili olur. Bu yüzden retarder yardımıyla araç, çok faydalı bir şekilde yavaşlar ve hızı düştükten sonra araba, disk ve çift taraflı kampana fren mekanizması ile durdurulur.

Bu işlem sonunda ısınan yağ, aracın var olan soğutma sistemi yardımıyla soğutulur ve olması gerektiği haznesine geri döner. Elde edilebilecek en iyi performans, soğutma mekanizmasının verimli olup olmamasıyla doğru orantılıdır. Bu tasarruflu fren sistemi aynı zamanda araç ömrünün uzun olmasının yanı sıra maliyetinden de tasarruf sağlanmasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar başlıklı makalemizde ziraat bankasından araç satışı, ziraat bankasından hacizli araç ve ziraat ikinci el araç hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Vakıfbank Çeyiz Hesap Nedir? Başvuru Nasıl Olur?

Evlilik yolundaki çiftlerin devlet desteği alabilmesi için açılan Vakıfbank Çeyiz Hesap bu anlamda kişilere  6 bin 274 Liraya kadar katkı...

Kapat