Politika Faizi Nedir? Politika Faizi Düşmesi ve Yükselmesi Durumu

  • 04 Mart 2019

Politika Faizi Nedir? Bankaların repo için Merkez Bankasına kırdırmış olduğu faiz oranına Politika Faizi diyebiliriz. Kırdırmadan ziyade düşen politika faizi ile bankalar elinde bulunan kamu kağıtlarını daha düşük faizle kırdıracağından ellerinde daha çok likidite olmasını sağlar. Bu durum para politikasının genişlemesine neden olur.

Politika Faizi

Politika faizi ülke ekonomisini yakından etkileyen bir husus. Özellikle dalgalanan faiz ve kur durumlarında haberlere konu olan bu terim sonrası tüketicilerin merak ettiği ne anlama geldiği. Bu faiz direk bankaların uyguladıkları faiz oranlarını etkiler. Yüksek faiz olması halinde bankalar merkezbankasından daha az fon almak zorunda kalır. Bu durumda ekonominin duraksamasına neden olur. Politika faizi düşmesi halinde ise daha düşük faizle borç talebi eden bankaların kredi tutarları yükseleceğinden ekonomideki durgunluk sona erer ve ekonomi canlanır.

Politika Faizi Yükselirse – Düşerse  Ne Anlama Geliyor

Gecelik borçlanmada Merkez Bankasının en önemli aracı konumundaki Politika faizi gecelin fon yani borçlanma faizini belirliyor. Bu faizi ise mevduat ve kredi faizleri takip etmesi gerekir. Bu durum birbirinden ayrılması halinde çeşitli faizlerde fazla gösterebilir. Enflasyonu kontrol altına çabası içerisinedeki Merkez Bankası  zamanla faizleri artırıp azaltabiliyor. Bu anlamda artan faizler enflasyonu düşürür. Aksine faizi artırırsanız ekonomi canlanır ve enflasyonda buna oranla artış gösterebilir.

Kısacası politika faizi borçlanmak zorunda kalınan tutarlar tarafından belirleniyor. Bu rakamların belirlenmesinde ana unsur olan merkez bankası yıl içerisinde 8 kez para politikası kurulunu toplayacak. Bu toplanmalar eşliğinde küresel ekonomik gelişmeler, ticaretler, gelişmekte olan ülkelerin risk durumları gibi unsurlar değelendirilecektir.

Son toplantı sonrası bankacılık sisteminde ihtiyaca binaen fonlanma borç vadelerinin 6-10 gün arasında olan fazla repo ihalelerinin açılması gündemde. Bu anlamda önümüzdeki süreçtete merkez bankası sıkı ekonomi politikası işlemeye devam edecek gibi görünüyor.

Bir önceki yazımız olan 2019 Temmuz MTV  Ödeme Kampanyaları (MTV Ödemeleri Kaç Taksit) başlıklı makalemizde 2019 motorlu taşıtlar vergisi kaç taksit, 2019 mtv ve mtv kredi kartı kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Faiz Koridoru Nedir? Faiz Koridorunun Daralması, Genişlemesi Durumu

Türkiye’de gecelik olarak borçlanma konusunda karşımıza çıkan Faiz Koridoru, Merkez Bankasının bir gecede borçlandığı faiz ile borç verdiği faizi arasında...

Kapat