Özel Ödemeli Konut Kredisi Garanti Bankası’ndan (Mortgage)

Söz konusu konut kredisini alacak tüketicilerin yıl boyunca gelirlerinde farklılık gözetebilir. Yani ilerleyen süreler içerisinde gelirinde artış olabilir. Bu artışlara istinaden de daha az faiz ödemek adına ara ödeme yapmak isteyecektir. Bu durumda ara ödeme yapmak isteyen tüketicilerin tercihlerinde alternatif olarak kullanabilecekleri özel ödemeli konut kredisi Garanti Bankası’ndan veriliyor.

240 Ay Vadeli Konut Kredisi

Garanti Bankasının mortgage ürünlerinden almak isteyen tüketiciler için birden fazla alternatif yol bulunuyor. Bu yollardan sadece bir tanesi olan özel ödemeli konut kredisi Garanti bankası’ndan TL cinsinden verilebiliyor. Bir önemli özelliği ise bu kredinin vadesinin maksimum 240 ay olması. Yani 20 yıl boyunca ödeyebileceğiniz bir konut kredisine sahip olabiliyorsunuz. 240 ay ile alacağınız konut kredisi için sabit faiz oranı uygulanıyor olması ayrıca bir avantaj. Yani ileride artan faizler ile daha çok ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

Özel Ödemeli Konut Kredisi Garanti Bankası’ndan alan kişiler sadece gerçek kişiler olabiliyor. Tüzel kişilikler bu imkandan yararlanamazken aynı zamanda sadece mesken alımları için veriliyor. Konut kredisi alımı sonrası erken ödemeler söz konusu. Burada erken ödeme yapmak isterseniz ve borcunuzun kalan vadesi 36 ay’dan az ise o güne kadar ödemiş olduğunuz ana paranın yüzde 1’i, 36 aydan çok ise yüzde 2’si oranında erken ödeme cezası ödüyorsunuz.

Özel Ödemeli Mortgage Vadesi

Konut kredisi alımında gelirinize göre en uygun vadeler seçilmeli. Bunun için borcunuz erken bitmesi ve fazla faiz ödememeniz önemli. Burada 240 ay’a kadar vade kullandırılabiliyor olsa da, sizler bunu daha aşağı vadelerde alabiliyorsunuz. Örneğin 8 yıl yada 10 yıl gibi.

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Burada limit belli. Alacağınız konutun yüzde 80 oranı için özel ödemeli konut kredisi Garanti Bankası’ndan. Bunun için SPK – BDDK’dan lisans alabilen ekspertiz firmalarının vermiş olduğu konut fiyatları etkili. Bu fiyatın yüzde 80’i için kredi kullanabiliyorsunuz.

Özel Ödemeli Konut Kredisine Nasıl Başvururum?

Bu ürünü alabilmenizi için Garanti Bankası şubelerinden başvuru yapmanız mümkün. Ayrıca 444 38 46 (444 EVİM) nuraması ile ulaşacağınız banka müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca gelir durumunuza bağlı olarak alabileceğiniz limitler dahilinde birden fazla konut alımı için Özel Ödemeli Mortgage Kredisi alabilmeniz için engel bulunmuyor.

Bir önceki yazımız olan 2020'de Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Ziraat Bankasının Verdiği Konut Kredisi Türleri

Bankaların ev olarak tahsis ettiği kredinin genel adı konut kredisi olarak geçiyor. Fakat bu kredinin tahsisinde ve avantajlı yönleri olması...

Kapat