Nefes Kredisi Nedir?

  • 20 Aralık 2018

KOBİ’lere verilebilecek kredilerin yeni adı Nefes Kredisi olarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında ele alınmasının ardından yürürlüğe girmiş oldu.

Piyasada küçük ve orta ölçekli olarak faaliyette bulunan işletmelerin daralan ekonomiden hızlı bir şekilde çıkmalarını sağlamak ve mevcut yapılarını geliştirebilmeleri adına yeni kredilerin adımları atıldı.

Daha öncede benzer desteklemeler ile finans kaynağı sağlanan KOBİ’ler Nefes Kredisi ile birlikte en yüksek limit olan 150 bin liraya kadar krediyi alabilirlerken bunun ödeme vadesi ise maksimum 12 ay olarak belirlendi.

Nefes Kredisini Kimler Alabilir?

Yeni dönemde tanıştığımız Nefes Kredisini alabilmek için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin üyesi olmanız, KOBİ olmanız, mali durumunuzun iyi olması ve kredi başvurusu için 250 lira masraf ödemeniz gerekiyor. Kredi başvurunuz reddedilse dahi bu masraf iadesi bulunmuyor.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz büroları, Tarım Kredi, Eczaneler, factoring şirketleri, emlakçı, mali müşavirlik alanlarında faaliyet gösterenler bu krediden faydalanabilecek sektörler tanımlanmış durumda.

EKK toplantısı sonrası T.C. Ziraat Bankası, Denizbank ve TOBB aralarında imzaladığı protokol ile KOBİ’lerin nakit ihtiyaçlarını karşılama çabasına girdiler.

Nefes Kredisinin Geri Ödemesi Ne Kadar?

Alınacak maksimum 150 bin lira kredi için ödenecek toplam tutar 158 bin 625 lira ve faiz ise 8 bin 625 lira olarak kayıtlara geçti.  Krediyi alan KOBİ’nin geri ödeyeceği miktar ise 13 bin 215 lira. Başvuru masrafı 250 lira ayrı olarak yatırılıyor. Yıllık yüzde 9,9 iken aylık faiz oranı ise yüzde 0,825. Faiz oranı ve ödeme koşuluyla tahsis edilen kredi miktarı ise cezbedici gibi görünüyor.

Nefes Kredisi Nasıl Alınır?

En az 250 ve üzerinde çalışanı bulunan ve yıllık 40 milyon lira ciroya ulaşan işletmelere KOBİ denilmektedir ve bu işletmeler dışında nefes kredisi tahsisi yapılmamaktadır. Ayrıca20 TOBB bağlı olarak faaliyet gösterirken başvuru ile istenilen teminatın ödenmesi gerekmektedir. Nefes kredisi nakdi olarak yapılır ve ticari kredi olarak kayıtlara geçer.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartı Siciliniz Nasıl Temizlenir?

Kredi kartı siciliniz nasıl temizlenir? Ülkemizde kullanılan kredi kartı sayısının yaklaşık 65 milyon civarında olduğu düşünülmektedir. Her kart kullanan iki...

Kapat