Mirasa İpotek Konulur mu?

Vefat eden kişilerin mal varlıkları miras olarak başka kişilere kalıyor. Genel olarak birinci dereceden aile yakınlarına kalan bu miras işlemi hem borçlara hem alacaklar ve varlıklar için konulabiliyor. Miras işlemi başlı başına sürekli yapılan bir husus olmadığı ardından bir çok soruyu beraberinde getiriyor. Bu sorulardan bir tanesi de mirasa ipotek konulur mu? Oluyor. Bu soruyu soran kişilerin ise genelde borçlarının olması ve bu borçlarını ödeyemiyor olmasıdır.

Mirasçılara kalan mallara ipotek konulur mu?

Vefat eden kişinin mal varlığı mirasçının üzerine geçtiği için mirasçıya ait bütün borçların ödenmesinde hacize konu olabilir. Yani buna göre kişiye kalmış olan malvarlıklarına haciz ile ipotek konulması mümkün. Yani mirasa ipotek konulur mu sorusunun cevabı evet oluyor. Burada borcun miktarına göre değişiklik olabilir. Yani borç tutarından fazlasını eden bir mal varlığı bulunuyorsa burada bu varlığın bir kısmına kısmi olarak haciz yada ipotek konulması yapılabilir.

Mirasa Tedbir Koyulması

Yasalar hem alacaklılara hem de borçluları korumak amaçlı olarak düzenlenmektedir. Burada da mirasa tedbir konulması alacaklının haklarını koruma amaçlı yapılan bir işlemdir. Bu haklardan birisi alacağına istinaden kişinin malvarlığına kısmi yada tamamına tedbir konulması için adli makamlara başvuru yapılması gerekir. Çünkü bu kararın alınması mahkeme kararları ile gerçekleştirilebilir. Buradan çıkan karar ile ilgili mal varlığına tedbir konulur ve bu tedbir tapu yada ruhsat gibi hususlara işlenerek satışı yada devir gibi işlemlerin yapılması engellenmiş olur.

Miras Hissesine Haciz ve İpotek Konulması

Mirasa konu varlık tüm veya hisseli olabilir. Bu varlıklara haciz konulma işlemi icra müdürlüklerince gerçekleştirilmektedir. Borcun tutarı ile haczedilecek varlığın bedeli arasındaki bağ ile icra müdürlükleri bir hesaplama yapar ve buna göre işlem başlatılır. Mal varlığı satışa konu olduktan sonra borcun ödenmesi masraflar ile birlikte yapılırken kalan kısım ise borçluya iade edilir. Yani haczedilen mal varlığının tamamına el konulmaz. Burada sadece borcun ifası önem arz eder.

Webkredi ailesi olarak bizler mirasa ipotek konulur mu başlığımızla sadece ön yorumlar yapabiliyoruz. Adli olarak ve İcra Müdürlüklerinde yapılan işlemler konusu itibariyle farklılık yaşayabilir. Bu nedenle hukuk büroları ve adli makamlardan alınacak destekler ile hareket edilmesi hem borçlu hem alacaklı için mantıklı bir adım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yanlış Hesaba Gönderilen Para İptal Edilir mi? başlıklı makalemizde başkasına giden para, gönderilen paranın iptali ve yanlış giden para hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Hem Maaşa Hem Eve Haciz Gelir mi?

İcraların genelini bankalardan alınan kredilerin ödenememesi kapsıyor. Fakat sadece banka borçları değil oluşabilen bütün borçların ödenmemesi halinde icralık duruma düşebileceğinizi...

Kapat