Memurlar Artık Klavye Değiştiriyor

  • 26 Aralık 2016

Yıllardır mevcut Q Klavye ile hizmet verilen Kamu Kurumlarında,  2017 yılından itibaren Türkçe’ye en uygun olan F Klavyeye geçiş sağlanacak.

Kamu kurumlarında F klavye’ye sahip daktiloların teknolojinin gelişmesiyle yerini bilgisayarlara bırakmasından sonra  eski memurlar bilgisayarların yanlarında gelen Q klavyeler ile zorluk yaşamıştı. Türkçe karakterlere daha uygun olarak daha akıcı bir yazım sağlayan F klavye’ye geçiş için çıkarılan Genelgeden sonra  gerekli adımlar girmemize az kalan yeni yıl ile atılacak.

Kamu kurumlarına alımların yapıldığı İhalelerde de yapılacak sözleşmeler ile F klavye alınması hususunda gerekli açıklamaların yapılmasının ardından Q klavye‘ye alışan memurların nasıl hareket edecekleri merak konusu olmaya devam etmektedir.  Ancak özellikle Katip alımlarında yazı yazma sınavına alınan memur adayları on parmak yazımı ile hızlarına göre ve doğru yazılmış kelimelere göre sayılarıyla işe alınmaktadır. Çünkü katipler duruşmalarda hakim ve avukatların söylediklerini hızlı ve doğru yazım ile yapması gerekir.

Ticaret Liselerinde gösterilen Daktilo dersleri de yerini Bilgisayar dersleri almışken, F klavye kullanımı ile on parmak eğitimine devam etmektedir. Halk Eğitimi Merkezleri bünyesinde de on parmak yazım  kursları açılırken bazı kamu kuruluşları  F klavye’ye çoktan geçmiş durumda. Özellikle Nüfus Müdürlükleri bakanlıkça yapılan toplu alımlarla uzun yıllardır F klavye ile hizmet vermektedir.

Kullandığımız Türkçe  son derece güçlü bir dile sahipken, zamanla yabancı kelimelerin hayatımıza girmesiyle  yabancılaşmaktadır. Akıllı telefonların ve yaygın internet ile aktif olarak kullanılmaya başlanılan sosyal medya üzerinde özellikle Türkçemiz dilimize aykırı hareketlere maruz kalmaktadır.

Klavyeler arasında kullanmadığımız bir çok tuşun olması ve kullanılması gereken tuşların olmamasından dolayı yapılan çalışmalar ile bu tür sorunlar ortadan kaldırılacak.

Bir önceki yazımız olan Bu Parayı Geri Alabilirsiniz. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Kapıdan Satışlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşanan rekabet ile çoğalan satıcıların kazanç sağlamak için müşterilerine ulaşarak kapıdan satış yapılması vatandaşlara sağladığı yararların yanında mağduriyetlerin yaşanılmasına da...

Kapat