Kredi Notu Neden Düşer?

  • 13 Ocak 2019

Kredi Notu Neden Düşer? Birçoğumuz oluşan nakit ihtiyaçlarımızın çözümünü, bankalarda ararız. Nakit ihtiyaçlarımız için bankalara kredi için başvurur ve finansal durumumuzu rahatlatırız. Bunun dışında ev ya da araba almak gibi yaptığımız yatırımlar içinde, bankalardan kredi çekme yolunu seçeriz. Ancak her başvurduğumuz kredinin onaylanması söz konusu değildir. Krediniz onaylanmadığında senetle para veren kuyumcular ile iletişime geçip para almaktansa şansımızı biraz daha artırmalıyız.Peki, başvurduğumuz kredilerin onaylanmama nedeni nedir?

Kişilerin başvurdukları kredilerin onaylanmama sebebi olarak, bankaların gösterdiği gerekçe, kredi notunun düşük olmasıdır. Bu söylemle hepimiz karşılaşmış ve mutlaka duymuşuzdur. Kredi notu, bankalarla iletişim halinde olan herkesin, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan bir puanlama sistemidir. Kredi notunu etkileyen birçok faktör mevcuttur. Kredi notu, kişilerin finansal durumlarını sergileyen bir göstergedir. Tüketicilerin ödeme alışkanlıklarını sergileyen kredi notu, kredi başvurusu yapıldığında bankalar tarafından araştırılan ilk ve en önemli kriter olarak karşımıza çıkar.

Bankalar Ciddiye Alıyor

Bankalar, tüketicilerin bir anlamda risk raporu olan kredi notunu, alacaklarını güvence altına almak amacıyla çok ciddiye alırlar. Çünkü kredi notu, kişilerin ödemediği banka borçlarını, günü geldiği halde geç yatırdıkları borçlarını, ödeme güçlerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyar. Eğer kredi talebinde bulunan kişinin yaşadığı ödeme sıkıntıları varsa, kredi notu da doğal olarak düşecektir ve krediyi onaylayan banka, alacağını riske atmamak adına, başvurulan krediyi onaylamayacaktır.

Ödenmeyen Banka Borçları Sorun

Ödenmemiş ya da günü geçmiş kredi, kredi kartı gibi tüm banka borçları, kredi notunun düşmesini sağlayan nedenlerdir. Eğer bir bankadan kredi talebinde bulunduysanız ve krediniz onaylanmadıysa ve siz hemen ardından başka bir bankadan kredi talebinde bulunduysanız, bu durumda kredi notunuzu düşürecektir. Protesto edilen senetleriniz, vergi dairesine ya da SGK’ya olan ödenmemiş borçlarınızda, kredi notunuzun düşme sebeplerindendir. Başvurduğunuz kredi ya da kredi kartınızın istediğiniz limiti, gelirinizi aşacak durumda ise, kredi notunuz, riskiniz yüksek olacağından yine düşecektir.

Kredi notu bankacılık kadar tüketicileri de ilgilendiren önemli bir puanlama sistemi. Bu puanlama ile kişilere güven notu veriliyor ki,  bankalar güvenebilmek için bu notlara ihtiyaç duyuyor. Bankalar ile aranızdaki ilişkileriniz ne kadar doğru ilerliyorsa bu sizin için o kadar doğru yolda olduğunuzu gösteriyor. Fakat ilişkileriniz soğuksa borçlarınıza sadık değilseniz bu sizin için kredi notunuzun aşağılara inmesi anlamına geliyor.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Garanti BBVA Cebe Havale (cepbank) Yapma, Cep Telefonuna Para Gönderimi

Toplumda para transferi yapılabilmesi için havale ya da eft seçenekleri kendisine ilk sıralarda yer bulsa da, para transferinin diğer bir...

Kapat