Kredi Kartlarında Ve İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırı

  • 05 Ocak 2019

Yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen ve alış verişlerimizde nakit paradan fazla kullandığımız kredi kartlarının hem kullanım piyasası büyümüş aynı zamanda kredi kart sayısında çok artış meydana gelmiştir. Kredi kartlarının bu denli çok önemli kullanım piyasası olunca, bankalar uygun vadelerle ile kartlarının daha çok kullanılmasını amaçlamaktadırlar. Gene nakit gereksinim hallerinde kullanmış olduğumuz kredilerde bankaların en mühim araçları içindedir.

Kredi Kartlarında Ve İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırı Nedir

Kredi kart ve kredilerin bu denli fazla kullanılması akabinde bir sıra tedbir alınması gereksinimini meydana getirmiştir. İşte bu değişiklikler istikametinde kredi kart vade sınırı ve kredi alım vadesi sürelerinde bir dizi değişikliklere gidilmiştir.

Bankacılık denetleme kurulu vasıtasıyla 25 Kasım 2015 tarihinde, banka kartları ve kredi kartları ile ilgili bir yönetmelik yayınlanmıştır. Bu yönetmelik ile kredi kartları ile gerçekleştirilecek vadeli alışverişlerin ve kredi kartlarından gerçekleştirilecek nakit 07çekimlere belli vade sınırı koyulmuştur. Buradaki maksat, kayıt dışı satışların engellemektir. Buna göre; Kredi Kartlarında Vade Sınırı :

. Kredi kartlarından çekilecek para işleminde vadelendirme müddeti 9 ayı aşamaz.

. Kredi kartı ile alınan mobilyaların vade müddeti 12 ayı aşamaz.

. Kredi kartı ile kuyumculardan gerçekleştirilecek vade müddeti 4 ayı geçemez.

. Kredi kartı ile beyaz eşya alış vadelendirmesi 9 ayı aşamaz. ( bu yönetmelik peşinden yeniden düzenlenip, vade sayısı 12 yapılmıştır. )

. Eğitim öğretim bedeli  ( hususi dersler, hususi okullar, bilgisayar kursları, sürücü belgesi kursları… )vadelendirmesi 12 ayı geçemez.

.Petrol ürünlerinde vadelendirme gerçekleştirilemez.

.Yemek, besin, telekomünikasyon alışverişlerinde vadelendirme gerçekleştirilemez.

vadelendirme haddini geçen çalışma yerlerine, yönetmeliğe aykırı muameleden ötürü cezai muamele uygulanırken, post aletleri de alakalı banka vasıtasıyla el konulmaktadır. Gelelim ihtiyaç kredilerinde ki taksit sınırlarına. Gene bankacılık denetleme kurulu vasıtasıyla, 2013 senesinde ki yönetmeliği temel alınarak kredi ürünlerine taksit sınırı getirilmiştir. Burada ki maksat başka kredi çeşitlerinin batık miktarlarına nazaran daha çok olmasıdır. Buna göre;

 İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırı :

 İhtiyaç kredisi ismi verilen; kişisel kredi, düğün kredisi, sağlık kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi vb. kişisel tüketici kredilerinde taksit müddeti 36 ayı geçemez.

. Taşıt kredilerinde taksit müddeti 48 ayı geçemez.

.Ev kredileri taksit müddeti 360 ayı geçemez.

Son olarak bankaların, bankacılık denetleme kuruluna, kişisel kredi taksit vaktinin 48 aya, araç kredi taksit sürelerinin ise 60 ya da 72 aya dek çıkarılması isteklerinin bulunduğunu anımsatmak isteriz. Kredi Kartı Ve İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırıları ile ilgili yazımızın  krediler en çok kaç aylık olur gibi sorularınız için faydalı olacağını umuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Banka Hangi Durumlarda Haciz Uygular? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Findeks Kredi Notu Sorgulama Ve Öğrenme

Günümüzde birçok kişi zorlaşan hayat şartlarına ayak uydurmak için gece gündüz demeden çalışmak durumundadır. Ancak buna rağmen bazı durumlarda insanlar...

Kapat