Kredi Çekerek Yatırım Yapma

Geleceğe yatırım yapmanın, kazancınıza kazanç katmanın, İslami kurallar çerçevesi dışında kuralı ve protokolü yoktur. Yasal olarak yapacağınız işlemler ile  hiç paranız olmasa da yatırım yapmanız mümkündür. Yatırım için sermaye gerekir. Peki bu sermayeyi kredi çekerek yatırım yapma isteğiniz mantıklı bir adım olabilir mi?

Finans piyasası, ekonomi dünyası, faizleri ve borsayı takip eden kişiler ekonomist olmasa dahi gelişmeleri önceden görüp, alacakları pozisyonları seçebilmektedirler. Bunun için nakitleri olmayan ancak gelişmelerden kendi adına emin olan kişiler bankalardan alacakları kredileri, artacağını umduğu sektörlerde değerlendirebilirler. Yaptıkları yatırımlar kısa vadede kazandırmayabilir ancak uzun vadelere yayılırsa hatırı sayılır gelirler elde edilebilir.

Borç Para İle Yatırım

Elinizdeki parayı borsada değerlendirmek isterseniz, şirketleri ve şirketlerin hareketleri ile gelişen olayların takibini iyi etmelisiniz. Kazançlarını açıklayan şirketler ile kâr açıklaması yapanların borsada bulunan senetlerinde değer kazancı yaşanır ve aldığınız senetlere yaptığınız yatırımlar ile kazancınız artabilir. Borsada yüklü miktarda para kazancı sağlayanlar kadar, elindeki bütün varlığı kaybedenlerde olduğundan çok dikkatli davranılmalıdır.

Alacağınız krediyi uzun vadede değerlendirmek istiyorsanız bunun en pratik ve zararsız görüneni altın almaktır. Kısa dönemde iniş ve çıkışlar yaşasa da çok uzun dönemlerde altının fiyatının artmasıyla yapacağınız yatırım kazançlı olabilmektedir. Alacağınız krediye ödeyeceğiniz masraf ve faizlerin üstüne çıkabileceğiniz bu yatırımlar ile taksit taksit ödediğiniz kredi ile de para biriktirmiş olabilirsiniz. Düzenli geliri bulunan kişiler para biriktirememekten şikayet ederler ve para biriktirebilmek adına kredi çekerek, çektikleri parayı açtıkları altın hesabında değerlendirmek istemektedirler.

Gayrimenkul Yatırımları

Çekilen krediler ile yatırımlarını gayrimenkuller üzerinden yapan kişilerde bulunur. Ancak bu kredilerin çekimi yüksek limitlerde olmaktadır  ve gayrimenkul alım ve satım masrafları yüksek oranlara tekabül eder. Alacağınız taşınmazın değerinin yüzde dördü oranında tapu harcı ödediğinizden sizin için biraz masraflı hâl alabilir. Ancak aldığınız gayrimenkulü kısa dönemde daha yüksek rakamlara satarak kazancınız olabilir. Bunun içinde piyasayı, oluşan şartları iyi tanımalı ve bu işte birimli olmalısınız.

Sonuç olarak bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından büyük küçük alabileceğiniz miktarlar ile yatırım yaparak kazanç sağlama yoluna gidebilirsiniz ancak her yatırımda risk bulunmaktadır. Yatırım yapmak risktir ve nasıl getiriler sağlama imkanınız varsa zarar edebileceğiniz ihtimalleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer? Birçoğumuz oluşan nakit ihtiyaçlarımızın çözümünü, bankalarda ararız. Nakit ihtiyaçlarımız için bankalara kredi için başvurur ve finansal...

Kapat