KOSGEB Hibe Kredi Desteği Onaylanan Projeler

  • 10 Nisan 2018

KOSGEB devlet tarafından yeni iş kuracaklara ve mevcut olan işletmelerini büyütecek olan kişilere devlet destekli hibe kredi imkanları sunmaktadır. Bu devlet destekli hibe kredileri almak için çok iyi bir iş projesi olması gerekir. Girişimcilerin çoğunluğu daha önceden yapılmamış ve yeni olarak kendilerinin yapacağı projeler geliştirmek için çabalamaktadır.

Kendilerinin yapacakları yeni projelerinde çok iyi derece de sunum olarak hazırlanması gerekir. KOSGEB çok ince detaylı inceleyerek projelerin gelecekte var olup olmayacaklarına da bakmaktadır. Genç girişimciler arasından kadın olanlar biraz daha bu hibe kredi desteğini alma konusunda oldukça şanslı olmaktadır. Nedeni ise devletin artık kadın gücünün de piyasa içerisinde olmasını istemesidir. Sadece erkek egemenliğine dayalı bir girişimcilik dünyasından ziyade kadınların da bir patron nidasında ekonominin canlanması için çabalaması gerekmektedir.

Üretime Dayalı Projelere Destek Çıkıyor

Devletin genel de onaylamış olduğu projelerin başında üretime dayalı projeler gelmektedir. Üretim konusunda yeni bir iş yapacak olan kişilerin iş projeleri daha geniş kapsam da ele alınmaktadır. Çoğu kişiler destek kredisi alabilmek ve işlerini yoluna koyabilmek için mevcut iş yerlerinin daha güzel ve daha geniş olmasını düşünürler. Ancak daha önceden kazanç sağlamamış olan iş yerlerinin daha sonradan destek kredisi alındığı vakit kazanç sağlayacağı yarı yarıya bir ihtimal olmaktadır. Eğer ki iş yerlerinin kazanç sağlamamasını sebebi ellerindeki malın yetersizliği ise destek kredisi bir nevi bu işi çözebilir ancak eğer ki malın yetersizliği ile alakalı durum yok ise yukarıda da dediğimiz gibi KOSGEB bu durumda kredi imkanı vermeyecektir.

Yeni İş Fikri Olanlara Hibe Kredi Desteği

Sektör bazlı baktığımız zaman genel de üretim konusunda yeni bir iş fikri olan girişimciler hibe desteği almaktadır. Üretim dışında var olan mesela otobüs firması kuruluşu, emlak ofisleri ve benzeri iş fikirleri ne yazık ki hibe desteği alamayan projeler arasında yer almaktadır. Hayvancılık sektöründe ise son zamanlarda devletin vermiş olduğu ayrı hibe destekleri vardır. Devlet yeni yetiştirici bulabilmek amacıyla hayvancılık sektörüne eğilim sağlamaya başladı. Son zamanlarda bu sektörde KOSGEB tarafından yapılan başvurular eğer ki büyük bir proje değil ise reddedilmektedir. Bundan ötürü de devlet ayrı bir hibe kredisi imkanını Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile sunmaya başladı.

Kredi Tutarı Yetersiz Gelir İse Ne Yapılmalıdır?

Eğer ki devletin vermiş olduğu 50,000 TL olan hibe kredisi yetişmez ise ayrıca devlet geri ödemesiz olarak 100,000 TL’ye kadar kredi imkanı sunmaktadır. Sunulan kredi imkanının durumu girişimci ile devletin önermiş olduğu banka arasındaki görüşme sonucunda belli olmaktadır. Eğer ki kredi alacak olan kişi daha öncesinde bankalar ile arasında bir sıkıntı yaşamamış ise krediyi kolaylıkla alabilecektir. Ama sıkıntı yaşanmış ise kredinin çıkması oldukça zordur.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Güncel Tüketici Kredisi Faizleri ve Başvuru Yolları başlıklı makalemizde güncel kredi faizleri, kredi hesaplama ziraat ve ziraat kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
KOSGEB Faizsiz İşletme Kredisine Başvuru Şartları

KOSGEB tarafından verilen kredi imkanları son zamanlarda oldukça adından söz ettirmeye başladı. Nedeni ise verilen kredi miktarlarının oldukça güzel olmasıdır....

Kapat