Konut Kredisi Faizlerinde Düşüş Yolda

  • 11 Ekim 2018

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın İstanbul Kongre Merkezinde yapacağı, merakla beklenen toplantısı yapıldı. Enflasyonla Topyekün Mücadele programını açıklayan Albayrak, verdiği mesajlarla ekonomide yeni atılacak adımları açıkladı. Bu mesajlardan en önemlilerinden bir tanesi de Konut Kredisi Faiz Oranları üzerinde.

Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşecek

Ağustos başından bu yana kullanılan kredilerde yüzde 10 indirim sağlanacağına dair haber kredi kullanan herkesi sevindirdi. Bu müjdeli haber ile son dönemde ev almak için faizlerin düşmesini bekleyen tüketicilere de umut oldu. Çünkü düşen faizler konut kredilerini de etkileyecek ve düşen konut kredisi faizleri ile ev alımları yapılırken aynı zamanda emlak piyasası da rahat bir nefes almış olacak.

Ekonomiye yön veren yapı taşları konumundaki BDDK, Bankalar Birliği, Merkez Bankası ile diğer kurum ve kuruluşlar yaptıkları ortak çalışmalar neticesinde güçlü bir ortak kanı ortaya koymaya çalışıyor.

Piyasada konut kredisi faiz oranları güncel olarak yüzde 3 oranlarını çoktan geçti. Bu anlamda en düşük konut kredisi faiz oranları devlet bankalarında ve Ziraat Bankası başı çekiyor. En düşük konut kredisi faizi yüzde 1,98 olmasından dolayı şu anda konut satışlarının düşmesine hatta yok denecek kadar az olmasına neden olmuş durumda.

Diğer faiz oranlarında olduğu gibi Konut Kredisi Faizlerinde indirime gidilmesi için hükümet reel sektör ile sürekli çalışma içerisinde. Düşen faizler ile canlanan piyasa neticesinde enflasyonun önüne geçilmesi beklentiler arasında. Emlak sektörü de en fazla faiz oranlarının indirilmesini bekleyenler arasında. Daralan emlak piyasasının refaha kavuşması için konut kredisi faizlerinde düşüşün kaçınılmaz olduğunda hem fikirler.

İmar Barışında Son Tarih 31 Ekim

Son dönemde yapılan imar barışı yasası ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı en yoğun dönemlerinden birini geçiriyor. Yasal sürecin son başvuru tarihi 31 Ekim olmasına rağmen vatandaşların bu tarihin uzayıp uzamayacağı üzerinde tartışıyor. İhlal durumdaki yapıların bu durumunu yasallaştırmak olan ihlali ortadan kaldırmak için yapılan bu çalışma neticesinde binlerce kişi evini yasal hale getirdi. Vatandaşların son güne bırakmaması gerektiği bu başvurular e-devlet üzerinden yapılırken başvuruya Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onay gelmesi gerekiyor. Onayın ardında belirtilen paranın Ziraat Bankası, Halk Bankası yada Malmüdürlükleri gibi kurumlara yatırılması ile e-devlet üzerinden sertifika alınıyor. Bu sertifika ile yapınız yasal hale getirilmiş oluyor. Muhtemel olacak sıkışıklığın önüne geçilmesi için son güne bırakmamakta fayda bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Ödenmeyen Konut Kredisi Ne Oluyor? başlıklı makalemizde konut kredisini ödemezsem, ödenilmeyen konut kredisi ve ödenmeyen konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Girişimciler İçin En Popüler 5 Döviz Uygulaması

Diğer bütün sektörlerde olduğu gibi bankacılık işlemleri de dijital ortamlara bağlanmasının ardından internetin bize verdiği ürünlerden birisi de yatırım araçlarını...

Kapat