Kefile Gelen İcranın Reddi Mümkün mü?

Eş ve dostlarınızı kıramadığınız, özellikle banka kredileri kullanımı esnasında talep edilen  kefil olma sizin tercihinize kalmış olsa da, daha sonraki etaplarda üzücü yanları ile karşınıza çıkabiliyor. Ödenmeyen borçlar nedeniyle kefili olduğunuz borcu reddetmek mümkün mü? Dilerseniz açıklayalım.

Kefili olduğunuz kişi kefilliğe söz konusu olan borcun düzenli bir şekilde ödenmesi sırasında sizin için bir sorun oluşturmaz. Kefillik sonrası sizin para ihtiyacınız için banka kredilerine başvurunuz sonrasında krediyi kullanamama gibi sorunla karşılaşırsanız bu sizin için iyi tarafı olabilir. Kefili olduğunuz asıl borçlu borcunuz ödemez ise banka ya da alacaklılar ilk önce sizin kapınızı çalarlar ve borcun ödenmesini isterler. Borcu ödememeniz durumunda haciz işlemleri başlayabilir ve hiçte aklınıza gelmeyen husumetlere boyun eğmek zorunda kalabilirsiniz.

Sizde Asıl Borçlu Konumundasınız

Kefil olarak borç sözleşmelerinin altına imza atmanız demek sizlerinde bu borcun altına girmiş olmanız anlamına geliyor. Asıl borçlunun ödemediği alacakların ödenmesi kabul etmiş olursunuz ki bundan sonraki süreçlerde yasal olarak sizde borca muhatap konumunda olursunuz. Bazı borçlanmalarda birden fazla kefil talebinde bulunulabilir. Bu durumda her kefil borcun ifasına mecburdur. Yasal olarak kefillikten dolayı ödediğiniz paraları asıl borçludan sizde alabiliyor olsanız da kişinin ödeme kabiliyeti bulunmuyorsa bu parayı tahsil etmeniz zor haline gelebilir.

Asıl borçlu borcunu ödemiyorsa, bu borç karşılığı ipotek bulunuyorsa bile alacaklılar kefillerin kapısını çalmaktan çekinmezler. Vekaleti olan avukatları aracılığıyla kefile ulaşabilirler borcun ifasını faizleri ile ve masrafları ile birlikte isterler. Hatta banka hesaplarınıza el konulabilir ve daha yüksek tutarlar dahi olsa blokeler ile karşılaşabilirsiniz. Alacaklı olan bankada hesabınızda para bulunuyorsa banka bu paraya de el koyabilir.

Tek İmza İle Bütün Kredilere Kefil Oluyorsunuz

Piyasada sürekli dönen bir kredi türü vardır. Özellikle ticari işletmelerin kullandığı bu kredi türü kefiller karşılığı alınmış olmasına rağmen borçlu borcu ödedikten sonra tekrar kredi kullanabilmektedir. Tekrar kullandığı kredinin kefilleri ise aynı kişilerdir ve kefil bu işlemlerden habersiz olabilir. Burada kişilerin dikkat etmesi gereken husus kefilin sorumlu olarak imzaladığı Genel Kredi Sözleşmeleridir. Kredinin ödenmesinden sonra tekrar çekilen kredilerden kefiller sorumlu değillerdir. Fakat bankalar bunu kendi yararlarına çevirmekteler ve bütün borçları birleştirerek ödenmediği takdirde kefile yıkmaktadırlar. Bu gibi durumlardan arınmak için dikkatli olunması gerekir. Sizin kefilliğiniz ile kredi alınmışsa bu kefillikten kurtulmanız sadece borcun ifası ile mümkün olur. Daha sonra dönen kredilerden alınmışsa burada sorumlu tutulmanız yasal olmasa da bu kefillikten feragat edebilmeniz için Noter kanalıyla tebligat göndermeniz gerekecektir. Bu tebligat sizin yasal dayanağınız olur ve kendinizi güvence altına alırsınız. Aslına bakarsanız her ne kadar güvenilir olursa olsun, her ne kadar size yakın olursa olsun kimseye kefil olmamanız sizin faydanıza gelişen bir olay olacaktır.

Kefil Olarak Ödediğiniz Parayı Geri Alabilirsiniz

Sözleşme altına kefil olarak attığınız imza karşılığı ödemek zorunda olduğunuz tutarları alabilmeniz için rücu davası açmak zorundasınız. Tabi bu dava için yatırdığınız paralara dair belgeleriniz de olması gerekir. Rücu davaları İcra Müdürlükleri nezdinde gerçekleştirilebiliyor. Yaptığınız ödemelere ait belgelerinizi saklamanızda fayda olacaktır. Fakat bu dava açımında zaman aşımına uğramamanız gerekir. Burada zaman aşımı 10 yıldır.

Borcun Reddi Mümkün mü?

Kefil olarak imzalamış olduğunuz borçlarını ödemekten imtina etmeniz mümkün değildir. Asıl borçlu kadar sizde borçlu konumunda olduğunuz için özellikle kredi sözleşmelerinde imzaladığınız kredi borçlarının reddi söz konusu değildir. Asıl borçlu borcu ödemediği takdirde kefil olarak sizinde vefat etmeniz ile borçlar sizlerin mirasçılarına geçer. Yani alacaklılar her türlü alacağının almak ister.

Bir önceki yazımız olan Banka Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde borç sorgu banka, borç sorgulama ve kredi kartı borç sorgu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Sigortadan Araç Nasıl Alınır?

Günümüzde bir sektör haline gele sigortadan araç alarak satma işi, aslında birçok kişinin merak ettiği sorular arasında gelmektedir. Kaza yapılan...

Kapat