Katılım Bankacılığı Nedir?

Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri olan bankacılık sektörün de gün geçmiyor ki karşınıza birçok farklı bildirim ve birçok farklı konu çıkabiliyor. Bu konulardan bir tanesi olan ve hemen hemen herkesin aklına takılan merak ettiği bir konu olan katılım bankacılığı konusudur. Genel olarak aklınıza takılan ilk soru olan Katılım Bankacılığı Nedir sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım bankacılığı bankacılık konusun da birçok kullanıcının şikâyetçi olduğu ve bir çözüm bulunmasını istediği faiz konusun da aslında birçok kullanıcıya güvenilir bir olanak sağlamaktadır. Katılım bankacılığı temellerini faiz olmayan prensiplere göre ayarlayan kullanıcılarına faiz olmadan olanak sağlamaya çalışan bir bankacılık yöntemidir. Faiz olmamak kaydı ile tüm işlemlerini faiz olmamak kaydına dayandıra bir yöntem olan katılım bankacılığı hangi esaslara göre çalışır. Katılım bankacılığı faiz olmadan çalıştığı için fon sistemine göre çalışmaktadır. Fon sistemi ise kar ve zarar katılma esasına göre ayarlanmış bir yöntemdir. Kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayan ve bu esasa göre çalışan bir sistem ile işlemektedir. İşleyen sistem şu şekilde ilerlemektedir.

Sizlere kar ve zarar göre fon toplayarak ticaret ve ortaklık gibi durumlar da finansal olarak kaynak sağlayan bir sistemdir. Şu şekilde işlemektedir sizlerin daha önce bankalardan yapmış olduğunuz işlemler de topladığınız puan veya fon sistemini ele alarak hesaplayıp bu sistem üzerin de verdiği puana göre sizlere ticaret veya ortaklık işlemleriniz de fon kullandıran ya da direkt olarak maddi bir kaynak sağlayan sistemdir. Fon toplama ve kullandırma işlemleri sırasın da ise sizlere kesinlikle faiz ile ilişiği bulunan bir hizmet sunmamaktadır. Tamamen faiz olmadan destekte bulunmak amaçlı kurulmuş olan bir sistemdi.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Halkbank SMS Hizmetleri Mesajla Sorgulama

Daha çok başvuru yolları için kullandığınız SMS hizmetlerine Halkbank daha farklı bir pencereden yaklaşmış. Bankacılık ürünleriniz için günün her anında...

Kapat