Kapatılan Kredinin Sigorta İadesi Nasıl Olur?

Kapatılan Kredinin Sigorta İadesi. Bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerine diğerine oranla geri ödemeleri daha uygun olan Hayat sigortalı kredi almaları yönünde tavsiyelerde bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi ortağı olduğu sigorta şirketi üzerinden yapılan poliçe ile kazancını artırmak diyebiliriz. 

Kredi kullanımları esnasında sigorta yaptırmak gibi bir zorunluluk bulunmasa da yapılıp yapılmayacağı konusu tartışmalara neden olmaktadır. Olmalı diyenlerde olacak ve hiç gerek yok diyenlerde. Bu size kalmış bir şey.

Geleceğini düşünerek kendisine bir şey olması durumunda geride kalan mirasçıları ve yakınlarının ekonomik haklarını koruma altına almak isteyen kişiler kullanacakları krediler için hayat sigortası yaptırırlar ve yapılan poliçenin bedeli kredi tahsisi esnasında peşin olarak ödemektedirler. Bununla birlikte alınan kredinin geri ödeme vadesinin bitimine çok uzun süre olmasına rağmen kredi borcunu kapatma yolunu tercih edebilmektedirler. Bu tercih kredi hesabının kapanmasına neden olurken ödenen hayat sigortasının poliçe bedeli iptali olur mu? Ödediğiniz paranızı geri alabilir misiniz?

Kapatılan krediler için oluşan hayat sigorta sözleşmeleri de aslında otomatikmen kapatılması gerekir. Bu kapatma işleminden bankalar zarara uğramamak adına uzak durmaktadır. Kredi kullanan kişiler ise kesilen bu ücretin iadesi hakkında bilgi sahibi olmadıkları için ve yönlendirilmediklerinden dolayı arada unutulup gidilmektedir.

Poliçe bedelinin ister düşük, ister yüksek olsun, kredi tahsis edilen kişinin, tahsisin yapıldığı bankaya dilekçe ile başvurması, özellikle dilekçesinde sigorta poliçe numarasının eksiksiz ve doğru olarak belirtilmesi gerekir. Başvuru sonrası poliçe bedelinden gerekli masraflar düşülerek en geç otuz gün içerisinde mevduat hesabınıza iadesi sağlanacaktır.

İptali Sağlanan Sigorta Bedeli Ne Kadar Olur?

Kapatılmış kredi ile iptali sağlanmış poliçe bedeli üzerinden gerekli masrafların düşümü yapılarak tüketiciye iadesi sağlanır. Sağlanan iade kredi bedeline göre hesaplanan Hayat Sigorta Poliçe bedeli, kalan vade ve kullanılan süreler gözetilerek hesaplanır. 12 ay vade ile kullandığınız kredinin sigortasını iki ay sonra iptal ettirirseniz ödemiş olduğunuz 100 lira için yaklaşık 60-65 lira civarlarında geri ödemesi sağlanır.

Hayat Sigortası Bedeli İçin Tüketici Hakem Heyetine Başvurulması

Kaymakamlık bünyelerinde bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurular gösteriyor ki, vatandaş bilinçsiz olarak kullandığı krediler için bilinçsiz hayat sigorta poliçe bedelleri ödemek zorunda kalmış. Dosya masrafları için tüketici bürolarına başvuru yapan tüketiciler geri ödemesini sağladıkları, yani bitirdikleri krediler için ödedikleri sigorta bedellerini talep etmektedirler. Vadesi ile biten sigortaların ücretinin iadesi mümkün değildir.

Bunlarla birlikte dosya masrafını geri almak için kredi tahsisinin yapıldığı gün tüketici bürolarına başvuru yapan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler bankalarca zorunlu olarak bilgisi olmadan hayat sigortası yaptırdıklarının farkında bile değillerdir ve başvurular ile iadesini talep etmektedirler. Kredi kullanımları sırasında hayat sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Vadeli Hesap Nedir Faiz Oranları Nasıldır?

Belirli zaman içinde hesabınızdaki parayı faizle işletme sistemine vadeli hesap denmektedir. Vadeli hesap sistemi kazandırır ve bu konuda tüm bankaları...

Kapat