Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Nasıl Açılır?

Kredi kartı sahibi olmak kadar doğal olan kredi kartının iptal edilmesine neden olabilecek onlarca neden sayılabilir. Fakat çok doğal olmasına karşın her türlü başvuru yolu ile alabildiğimiz kredi kartlarını iptal kapattırmak bizim açımızdan oldukça zor ve meşakatli. Bunun nedeni ise bankaların vermiş oldukları kartları iptal etmek istememeleri. Yine de kişiler kendi durumlarına göre istekleri değişebilir ve kapatılan kredi kartlarını kullanıma tekrar açmak isteyebilirler.

Kredi Kartının Kapatıldıktan Sonra Tekrar Açılması

Bankalardan alınan kredi kartlarının kapatılması sonucu yine bankalara teslim edilmesi gerekir. Fakat biz kullanıcılar bu duruma çok itibar etmeyiz ve genelde en azından imha edebileceğimiz kartları saklama ihtiyacı duyarız. Bu çok yanlış bir yaklaşım olsa da nitekim bankalar bizlerin güvenliği için tedbirleri almaya devam ediyorlar. Kartınızı kapattırmışsanız denemek için dahi olsa ATM’ye bakarsanız, bankamatik size kartınızın iptal edildiğini ve alıkonulduğuna dair bir bilgi eşliğinde size veda eder. Sonuçta sizin elinizde dahi kalsa, tekrar açtırsanız bile bankalar bu kartları iptal etmiştir, yine kart tahsisi yapar ve size o kartı kullanmanıza müsaade etmez.

Hangi bankanın kart markasını kullanıyorsanız kullanın yine aynı bankadan kredi kartı almak isterseniz iptal ettirmiş olduğunuz kartlarda dahil sizin yeni kart talebinde bulunmuşsunuz gibi algılanır ve size yeni bir kart tahsisi yapılır. Tabi bu sizin kredi notlarınıza bağlı olarak  Zira verilen banka kartlarını hepsinde bir tarih aralığı bulunur ve bu miat bitiminde kartınız kullanıma kapatılacak ve yerine size yeni bir kart gönderilecektir.

Kapattırmış olduğunuz kredi kartınızın tekrar açılması için internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi ürünleri kullanırken aynı zamanda ilgili bankanın resmi web sitesi üzerinden de başvuru yaparak sahip olmanız mümkün. Kullanıcı olarak endişeleriniz bulunuyorsa bu işlemi bir banka şubesinden de yapabilirsiniz. Yapacağınız başvuru sırasında güncel olarak gelir bilgileriniz, adres ve telefon gibi iletişim bilgilerinin yenilenmesi ve ıslak imzalı olacak Kredi Kartı Sözleşmesi ile yeni kartınızın gönderilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Kredi Kartı Sözleşmesi Kapınızda İmzalatılıyor

İnternet üzerinden yapılan başvurular sonucu bankalar kredi kartı tahsisinde yeni bir çığıra neden oldu. Tüketicilerin zamanını almamak ve banka şubelerine kadar ziyaret ettirerek yormamak adına kredi kartı ile ilgili sözleşmeler kartı gönderdikleri kuryeler ile tüketicilere ulaştırılıyor. Kurye size teslim etmeden önce iki nüsha gelen sözleşmenin bir nüshasının her sayfasına ıslak imza attırıyor ve sizlere de bir nüshasını bırakarak imzalı nüshayı bankaya tekrar teslim ediyor. Banka almış olduğu imzalı sözleşme neticesinde kişinin kredi kartını kullanıma açarken, tüketici kart şifresini dijital ortamlardan sesli iletişim yoluyla belirleyebiliyor.

Kaybolan Kredi Kartının Kullanıma Açılması

Mevcut sahibi olduğunuz kredi kartınızı çaldırmış ya da kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durumda yapacağınız işlem tabiki banka şubesine telefon ile ulaşmak. Bu ulaşım ile bankalar kredi kartlarının kullanımı ile mağdur edilmemeniz açısından hızlı ulaşım imkanı ile sesli yanıt sistemi ile müşteri temsilcisine aktarıyor. Burada kullanıma kapatılan kart ile sözlü olarak talebiniz neticesinde kapatılan kredi kartınızın yenisi adresine yönlendiriliyor.

Borç Yüzünden Kapatılan Kredi Kartlarının Kullanıma Açılması

Kapatılması neticesinde tekrar kullanıma açılmasının en zor olduğu kartlar borçları yüzünden kapatılanlardır. Çünkü borcunu ödemeyen müşterilerin yine borçlarına sadık kalmayacaklarından bahisle bankalar bu kartlarının tekrar kullanıma açılmasına sıcak bakmaz ayrıca yasal olarak kredi yasaklısı konumunda yine kredi kartı yasaklısı durumunda olursunuz. Bu nedenle yeniden kart sahibi olabilmeniz için yasal süreyi doldurmanız ve bu süre içerisinde yine muhtemel bankacılık işlemlerine aha sadık davranmak zorunda kalacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Banka Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde borç sorgu banka, borç sorgulama ve kredi kartı borç sorgu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Denizbank Kimin Sahibi Kime Ait

Denizbank kimin? Bankalar diğer ticari kuruluşlar gibi zamanla satışı gerçekleştirilerek el değiştirebiliyor. Denizbank geçmişte bir devlet bankasıydı ve zamanla el...

Kapat