İstifa Eden Personel Tazminat Alabilir Mi?

  • 09 Ocak 2019

İstifa Eden İşçinin Kıdem Tazminatı Hakkı Var mı? İstifa Edene Tazminat Müjdesi

Çalışanlar bir takım vaziyetlerde istifa etseler dahi kıdem tazminatı alabiliyor. Öncelikle sigortalılıkta 15 seneyi ve 3600 bugünü dolduranlar istifa edip tazminata hak kazanırlar. Bunun amaçlı Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SOSYAL GÜVENLIK KURUMU) koşulların tamamlandığına konusunda yazının alınarak işverene başvurulması gerekmektedir. Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999’dan öncelikle olanlar bu haktan yararlanabilir.

İstifa Eden İşçinin Kıdem Tazminatı Hakkı Var mı?

Çalışanlar bir takım vaziyetlerde istifa etseler dahi kıdem tazminatı alabiliyor. Öncelikle sigortalılıkta 15 seneyi ve 3600 bugünü dolduranlar istifa edip tazminata hak kazanırlar. Bunun amaçlı Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SOSYAL GÜVENLIK KURUMU) koşulların tamamlandığına konusunda yazının alınarak işverene başvurulması gerekmektedir. Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999’dan öncelikle olanlar bu haktan yararlanabilir. İşte tazminat kazandıran öbür ayrılık sebepleri: ? Izdivaç Eden bayanlar nikahtan ardından bir yıl içerisinde kıdem tazminatını alıp işten ayrılabiliyor.

Muvazzaf askerlik sebebiyle terk etmek zorunda olan işçilerin kıdem tazminatı alma hakları var.

İş anlaşmasını sıhhat sebebiyle feshedip tazminat almanın 2 şartı var: İşin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sıhhati ya da yaşamı amaçlı tehlike olursa. İşçinin bir çok kez olarak buluştuğu işveren ya da diğer bir işçi bulaşıcı bir hastalığa tutulursa.

Kıdem tazminatı alınmasını temin edecek sıkı niyet dışı haller de şöyle:

a) İşveren gerçeğe uyumlu olmayan veriler sunmak suretiyle işçiyi yanıltırsa.

b) İşveren işçinin ya da ailesi azalarından birinin haysiyet ve namusuna dokunacak biçimde sözler söyler ya da işçiye cinsel tacizde bulunursa.

TACİZ DE SEBEP SAYILIYOR

c) İşveren işçiye ya da aile azalarından birine karşı sataşmada yer alır ya da gözdağı verirse, yahut işçi ile ilgili haysiyet ve haysiyet kırıcı asılsız zor isnat ya da ithamlarda bulunursa.

d) İşçinin öbür bir işçi ya da üçüncü bireyler aracılığıyla işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu hali işverene bildirmesine nazaran gereken tedbirler alınmazsa.

e) İşveren aracılığıyla işçinin fiyatı kanun kararları ya da mukavele koşullarına uyumlu olarak hesap edilmez ya da ödenmezse…

HUKUK İŞÇİNİN YANINDA

İşverenin ruhsal baskısı neticesi istifa etmek zorunda olan işçiler amaçlı de Yargıtay seneler içerisinde mühim kararlara imzasını attı. Bu vaziyetteki işçilerin hem bir kıdem tazminatı hem bir de ihbar tazminatı alabileceğini hükmetti. Ruhsal stress altındaki işçinin hakikat bir istifa iradesinden söz edilemeyeceğini vurgulayan Yargıtay, bu yüzden, tazminat ödenmesini istedi.

KIDEM TAZMİNATI NEDİR?

İş YasaSI’na elbet olarak çalışan işçilerin Hizmet Akitlerinin yaşlılık, emeklilik ya da malüllük maaşı almak benzeri sebeplerle feshedilmesi ya da işçinin ölümü sebebiyle nihai bulması benzeri vaziyetlerde işveren aracılığıyla işçiye yapılmış olan toptan ödemedir. İşçinin işe başladığı tarihten, hizmet aktinin nihai bulmasına civarı geçtiğimiz müddetin tutarına yönelik hesaplanır. Benzer ya da farklı iş yerlerinde çalışılması durumlarında kıdem tazminatı, hizmet akitlerinin toplamında müddeti üzerinden ödenir. Kıdem tazminatının hesaplanmasında kanuna yönelik nihai para seviyeyi asal alınır.

Kıdem tazminatı, işçinin farklı sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren aracılığıyla iş yasayi uyarınca işçiye vermiş meydana geldiği bir tazminat şeklidir. Bizzat isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz.

15 senelik sigortalılık müddetini ve 3600 prim gün sayısını tamamlayanlar, kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Kıdem tazminatı uzunca süre bir iş yerinde çalışanlar amaçlı kocaman bir meblağa cevap ciro ve çalışanlar amaçlı bir nevi çalışma müddetini tamamlamış başka bir deyişle emekli ikramiyesi mahaline geçer. Ancak personelin bu haklarının yanmaması amaçlı kıdem tazminatı alabilme koşullarının kanunla belirlendiğini hatırdan çıkarmaması ve yasa hükümlerine riayet etmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İlk E-Kredi’yi QNB Finansbank Veriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Değerli okuyucularım size bu sabah bankadan kredi çekebilmek amaçlı kaç ay sigortanız olması gerekmekte,asgari iş yerinizde kaç aydır çalışıyor olmanız...

Kapat