İptal Edilen Kredi Kartı Geri Kullanıma Açılır mı?

  • 26 Aralık 2018

Türkiye yaklaşık olarak 55 milyon adet kredi kartı kullanılmaktadır. Kimi insanda bir adet kimi insanda ise 6-7 adet kredi kartı bulunur ve bu sayı gitgide artış halindedir. Kredi kartı birçok insanın gözünü korkutan bir durummuş gibi gözükse de doğru ve makul bir kullanımda yararlı bir uygulama olmaktadır. Kredi kartı iptali için genellikle bu durum göz önünde olmaktadır. Kişiler doğru ve makul kullanmayıp, olmayan paranın sihrine kapıldığı için kredi kartı borçlarının altından kalkamayabilir. Bu ve bunun gibi durumlarda da kredi kartları iptal edilebilir. Böyle durumlarda insanlar, iptal edilen kredi kartı yeniden nasıl açılır sorularına cevap aramaktadırlar.

Kişinin Kendi Talebi İle Kapatılan Kartlar

Kredi kartı sahibi olan kişi eğer kredi kartının ya da kartlarının bazılarının fazlalık olduğunu düşünüyor ise genellikle bu kartı ya da kartları kapatmak isteyebilir. Bunun için bankalar kişiye birçok teklif ya da istek gönderse de bazı insanlar bu konuda kararlı olabilmektedirler. Kişiler eğer ki kredi kartını kapatmak istiyor ise öncelikle kapatmak istediği kredi kartını aldığı banka müşteri hizmetlerini aramalıdır. Gerekli görüşmelerin yapılması ile kredi kartının iptali sağlanabilir. Kişi eğer ki iptal edilen kredi kartı nasıl yeniden açılır diye merak ederse yeniden kredi kartı için müşteri hizmetlerine ya da banka şubelerine başvurabilmektedir. Eğer kişi kredi kartını kendisi iptal ettirmiş ise oldukça kolay bir şekilde yeniden kredi kartı sahibi olabilmektedir.

Bankanın Talebi İle Kapatılan Kredi Kartları

Kredi kartları sadece kişinin istekleri doğrultusunda iptal edilmemektedir. Kredi kartını kullanan kişiler bazı durumlarda gerekli olan ekstre ödemelerini yapamamaktadır. Kimi zaman unutulan bu borçlar bazı anlarda da ödenmeyecek bir zamana denk gelebilir. Bankalar bu durum için genellikle kişiyi mail, telefon ya da SMS ile bilgilendirse de günü geçtikten sonra ödeme işlemleri için belli bir baskı yaratabilir. Böyle durumlarda kişiye ek süre verilebilir. Eğer 3 ay gecikmeden sonra kredi kartı ödemeleri yapılmamış ise banka bu kredi kartını iptal eder. İptal edilen bu kart nedeni ile kişiye icraya varan yaptırımlar da uygulanabilir. Eğer ki bu şekilde olan kredi kartı iptaline maruz kalındı ise kişi kara listeye alınmış demektir ve hemen hemen her banka bu kişiye kolay kolay bir daha kredi kartı ya da banka avantajları sunmamaktadır. Bu nedenle kişinin kredi kartı dönem borçlarına çok dikkat etmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Limit Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Halkbank’tan Satılık İkinci El Araçlar

Gerçek ve tüzel kişilikler genelde nakit alabile imkanları da olsalar dahi avantajlı olacağından hareketle almak istedikleri taşıtları finans kuruluşlarından sağladıkları...

Kapat