İhtiyaç Kredisi Ara Ödemelerinde İndirim Ne Kadar?

İhtiyaç Kredisi Ara Ödemelerinde İndirim Ne Kadar? Finans kuruluşları olan bankalardan alınan ihtiyaç kredisi diğer adıyla tüketici kredisi ödemeleri kredi kullanım aşamasında düzenlenen ödeme planı çerçevesinde yapılıyor. Azami ödeme bu taksit tutarları çerçevesinde olurken, krediyi alan kişilerin haklarından birisi olan ihtiyaç kredisi ara ödemesi yasal yükümlülükler dahilinde gerçekleştiriliyor.

Son yıllarda bankalardan kredi alımları artarak devam ediyor. Aynı kişi kredi kullanımı yapmasına rağmen ikinci bir kredi başvurusu yaparken aynı zamanda mevcut kredilerinin ödemesinin tamamını gerçekleştirebiliyor. Her türlü kredi çeşidinde erken ödeme, ara ödeme yada tamamını kapatma hakkı bulunan kullanıcılar kredilerin çeşidine göre erken kapama ücreti de ödemek zorunda kalabiliyor.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Cezası Var mı?

Alınan kredi çeşitlerinden birisi olan ihtiyaç kredilerinin ara ödemesi ya da erken kapaması yapılması sırasında bir ceza ödeme yükümlülüğünüz bulunmuyor. Aksine avantajlı konumuna geliyorsunuz ki burada oluşan avantajınız ödeyeceğiniz faiz tutarlarının düşmesi olarak size yansıyor. Burada ödeyeceğiniz ara ödeme tutarının miktarı, ödeyeceğiniz kredinin miktarı ve vadesi ile farklılık gösteriyor. İndirilen faiz tutarı ile birlikte kredi taksitlerinizde de düşüş yaşanıyor ki daha az taksitler ödemeye başlıyorsunuz.

Kredi sözleşmeleri, kredi tahsisleri ve bu tahsisler neticesinde oluşan masraflar, vergiler ve diğer işlemlerin hepsi düzenlenmiş olan bir yönetmelik çerçevesinde yapılabiliyor. Yani yapılan bütün işlemler yasal olmak zorunda. Bu yönetmelik ile kişilerin almış oldukları kredilerin sınırları çizilirken aynı zamanda hem verene hem alıcıya bazı haklar tanımış durumda. Bu haklardan birisi de ihtiyaç kredisi ara ödemesi olarak tüketicilere verilmiş.

Kredi Ara Ödemesi Yapmak Mantıklı mı?

Ödemenizin devam ettiği tüketici kredilerinde kişilerin ara ödeme yapması mantıklı bir adım. Çünkü oluşan faiz tutarları ile cebinizden fazla para çıkmasının önüne geçerken daha düşük tutarlarda taksitler yansıtılması daha rahat ödeme imkanı veren bir işlem. Kredi yapılandırmadan farklı olarak aynı faiz oranı üzerinden hesaplanmasına rağmen ana para tutarının erken ödenmesi ile önemli bir tutarın cebinizde kalmasına neden oluyor.

İhtiyaç Kredisi Ara Ödeme Koşulları

Bankalar vermiş oldukları kredilerin erken ödenmesini istemezler. Bunda sebep daha çok kazanç sağlamak istemeleridir. Erken ödeme ile kazanacakları faizlerden olacakları için de ihtiyaç kredisi ara ödemesi yapılmasını doğru bulmazlar. Tamamen tüketicinin lehine olan bu işlemi bankalar yapmakla yükümlüdür. Yapılmama gibi bir alternatifi yoktur. Fakat bunu yapmaktan kaçınılması halinde başvuru yapabileceğiniz birim Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) her türlü yaptırımı uygular.

Dijital yollardan anında kredi tahsisi yapan bankalar bu kredilerin ödenmesi için aylık olarak en fazla bir taksitin erken ödenmesine müsaade etmekte. Tamamen kapatılması için ise internet bankacılığından izin verilmemektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için banka şubesine gitmeniz gerekiyor ki, ara ödemenizi yapabilesiniz.

Tüketici açısında dezavantajı bulunmayan ihtiyaç kredisi ara ödemesi neticesinde taksit sayınızda düşüş yaşanmaz sadece ödediğiniz tutar değişir.

İhtiyaç Ara Ödeme İndirimi Ne Kadar?

Burada sizlere net bir rakam söylemek yanlış olacaktır. Çünkü yapacağınız ara ödeme neticesinde belirlenecek taksit tutarı ile faiz indiriminiz almış olduğunuz kredinin faizi, vadesine göre hesaplanmaktadır. Bunun için miktarlarda değişiklik yaşanır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için http://turanay.com.tr/ihtiyac-kredisi-ara-odemesi-mantikli-mi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Güncel Tüketici Kredisi Faizleri ve Başvuru Yolları başlıklı makalemizde güncel kredi faizleri, kredi hesaplama ziraat ve ziraat kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Faizleri ve Limitleri

Bankacılık ürünleri içerisinde limitler bankanın yararına olarak karşımıza çıkıyor olsa da zamanla tüketicinin bundan fayda sağladığını söyleyebiliriz. Bankalar tüketicilere vadeli...

Kapat